Noticis forums ''Vairāk jaudas'' 2025

25. janvāra sestdiena daļai Bauskas novada sabiedriski aktīvo iedzīvotāju aizritēja Vecumnieku vidusskolas jaunajā piebūvē. Nevaldības organizāciju, neformālo iedzīvotāju grupu un pašvaldības pārstāvji tikās jau trešajā sabiedrības līdzdalības forumā ‘’Vairāk jaudas’’.

Turpinot pirmajos divos gados aizsākto tradīciju, foruma programma bija veidota tā, lai dalībnieki gūtu jaunas zināšanas un sadarbības partnerus, uzklausītu ekspertu padomus veiksmīgākai līdzdalībai un ieteikumus finansējuma piesaistei, kā arī iedvesmotos no citu pieredzes stāstiem.

Skandīne forumā

Pasākumu latviskā gaisotnē ievadīja Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansambļa ‘’Skandīne’’ priekšnesumi. Klātesošos uzrunāja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, sacīdams, ka forums pulcē cilvēkus, kuriem ir jauda, kuri vēlas to stiprināt un tajā dalīties ar citiem. ‘’Tikai saliekot kopā savas idejas un spējas darboties, mēs varam panākt, ka kopiena un novads attīstās. Paldies par līdz šim paveikto.’’ Pašvaldības domes vadītājs aicināja dalīties ar savām idejām, iedvesmoties un sadarboties, ‘’lai mēs kopā esam vēl jaudīgāki!’’.

Okmanis forumā Vairāk jaudas

Foruma dalībnieki papildināja digitālo vārdu mākoni ar tiem jēdzieniem, kuri visvairāk katram saistās ar sabiedrības līdzdalību. Varējām pārliecināties, ka novadnieku personiskie iesaistes motīvi ir dažādi: viedokļu apmaiņa, kopiena, sadarbība, pārmaiņas, interesanti, draugi, iedvesma, labums, uzzināt jaunumus, forša atbalsta komanda un citi.

Vārdu mākonis kāpēc es iesaistos

Līdzdalība – saruna saprotamā valodā

Pasākuma moderators - Zemgales NVO centra vadītājs Uldis Dūmiņš - uzteica Bauskas novadu, kas citu pašvaldību vidū izceļas ar apjomīgu finansējumu līdzdalības budžeta projektu īstenošanai. U. Dūmiņš deva ieskatu finanšu piesaistes iespējās 2025. gadā un vērsa uzmanību uz tām niansēm, kuras jāņem vērā, rakstot un noformējot projektu pieteikumus.

Uldis Dūmiņš 25-01-2025

Sabiedrības integrācijas fonda pārstāve Sņežana Zenovjeva pastāstīja par vienas pieturas aģentūrām reģionos un atbalsta iespējām personām no trešajām valstīm.

Arī domnīcas “Providus” vadošā pētniece Līga Stafecka atzinīgi novērtēja Bauskas novada pašvaldības līdzšinējo darbību sabiedrības iesaistē. Eksperte atgādināja, ka Bauskas novads ir viena no tām piecām pašvaldībām, kas iesaistījušās konkursā, brīvprātīgi veikušas pašvērtējumu un saņēmušas balvu par labu pārvaldību, turklāt laba pārvaldība nav iedomājama bez sadarbības ar iedzīvotājiem.

L. Stafecka raksturoja faktorus, kuri veicina un bremzē sabiedrības līdzdalību. Ja ir ideja, tad jāzina, kā pašvaldība funkcionē, kādi ir saziņas kanāli. Ir jāizjūt piederība vietējai kopienai, teritorijai un misijai ‘’mēs gribam dzīvot labākā vietā’’. Svarīga ir droša vide – nejusties vienam pašam. Neko nevar panākt, ja esi vienīgais, kurš cīnās par uzlabojumiem.

Līga Stafecka 25-01-2025

Redzami ietekmes piemēri, kur citiem izdevies ko pozitīvu panākt, rada vēlmi un pārliecību par veiksmīgu iesaistes iznākumu. Līdzdalības dzinulis ir ietekmes īstenošana un pārmaiņas, savukārt līdzdalības pamats – saruna. Laba līdzdalība ir cieņpilna. L. Stafecka aicināja padomāt par to, ko es pats varu izdarīt, nevis sūdzēties un strīdēties. Padomju mantojums ir iemācījis bezpalīdzības sajūtu – neko jau nevar darīt, ja neesi pie varas. Taču vajag izjust atbildību un iesaistīties. ‘’Līdzdalība ir saruna saprotamā valodā. Iedzīvotājs parastais mēdz neaizdomāties, ka nav vienīgais ar savām vajadzībām. Tāpat jābūt gatavam, ka ne visu ieteikto pašvaldība var paveikt.’’

Biedrību un nodibinājumu skaits ir svarīga pazīme, kas liecina par to, cik aktīva ir vietējā sabiedrība. Tāpēc ‘’Providus’’ pārstāve mudināja deputātus un izpildvaras darbiniekus ne tikai pārzināt šo jomu, bet arī sniegt godīgu un caurskatāmu atbalstu nevalstiskajām organizācijām.

Biedrības un nodibinājumi – ‘’lakmusa papīriņš’’

Nevaldības organizācijas ir sabiedrības ‘’kustinātājas’’ un pilda uzrauga lomu. Tajās pašvaldībai rodami sadarbības partneri - dažādu tēmu eksperti. Šīs organizācijas ir arī ‘’lakmusa papīriņš’’, kurš parāda to spektru, kas vietējai sabiedrībai ir aktuāls.

Bauskas novadā reģistrētas ap 360 biedrību. Divas no tām, kuras zināmas ne tikai savā novadā, bet arī plašāk, forumā dalījās ar saviem pieredzes stāstiem.

Biedrības ‘’Laiks Jauniešiem’’ vadītājs Gints Jankovskis atgādināja pamata principu, kurā balstīta organizācijas darbība: jaunieši ir nevis mūsu nākotne, bet gan mūsu tagadne un šodiena! Par prioritāro mērķrupu izvēlēti sociāli mazaizsargātie un citādi atbalstāmie jaunieši. Īstenojot virkni jaudīgu projektu, biedrība nu jau nostiprinās arī Rīgā un Vidzemē.

Bauskas vecpilsēta 25-01-2025

Par sadarbību Bauskas pilsētas kopienas centra ‘’Pasta 5’’ izveidē pastāstīja biedrības ‘’Bauskas vecpilsēta’’ vadītāja Egija Stapkēviča. Sabiedriskā organizācija rīkojusi vecpilsētas iedzīvotājiem saistošas meistarklases, veicinājusi savstarpējo komunikāciju demokrātijas ievirzē. Apgūtās prasmes un iemaņas noderējušas arī kopienas centra telpu remonta un iekārtošanas procesā.

Bauskas novada administrācijas Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja Laura Ārente ieskicēja pašvaldības plānoto atbalstu sabiedrības iniciatīvām 2025. gadā. Ikgadējais projektu konkurss ‘’Iedzīvotāji veido savu vidi’’ tiks izsludināts 7. februārī,  bet sabiedrisko organizāciju projektu pieteikumu pieņemšana ir jau uzsākta.

Kopš novembra aktīvi ir strādājusi līdzdalības budžeta noteikumu grozījumu izstrādes darba grupa, iesaistot arī aktīvos novada iedzīvotājus. Ir izskatīti un apspriesti visi iesniegtie priekšlikumi, diskusijās meklēti optimālie risinājumi, to atbilstība VARAM rekomendācijām. Sagatavoto grozījumu priekšlikumu tuvāko nedēļu laikā publicēs pašvaldības tīmekļvietnē sabiedrības viedokļa noskaidrošanai. Pateicamies ikvienam, kurš iesūtījis savus priekšlikumus, īpaši Vecumnieku iedzīvotāju padomes pārstāvjiem, kuri aktīvi iesaistījās darba grupā.

Dzīvi lauki

Zemgales NVO centra pārstāve Kristīne Kode sniedza ieskatu viedo kopienu tematikā. Tā ir kopiena, kas negaida, kad ar viņiem notiks pārmaiņas, bet rīkojas, lai ietekmētu savu nākotni. Izmanto jaunus un inovatīvus risinājumus, lai veicinātu spēju pastāvēt. Tas ir process, kas nebeidzas; te var nākt kopā un mācīties cits no cita. Viedo kopienu veidošanās iemesli ir depopulācija, jauno cilvēku aiziešana no lauku teritorijām, nepieciešamība meklēt risinājumu situācijās, kad tiek samazināts publiskais finansējums, kas veicina centralizēto un publisko pakalpojumu samazināšanos.

Forumā ''Vairāk jaudas'' 25-01-2025

Domājot par savu kopienu – vai tas būtu ciems vai mazpilsēta –, jāatceras tie galvenie faktori, kas ietekmē lauku vides dzīvotspēju. Viens no svarīgākajiem ir sociālais kapitāls - resursu kopums, ko raksturo savstarpēja pazīšanās, uzticēšanās un mijiedarbība. Tas rodas indivīdu savstarpējo attiecību rezultātā. Svarīgi ir kopienu līderi, dažādu grupu iesaiste un sadarbības tīkls, kopienas līmeņa aktivitātes un lēmumu pieņemšana.

‘’Lai mūsu lauki būt dzīvi, visa pamatā ir sadarbība. Kopā būšanas prieks un radīšana. Ciema identitātes veidošana. Ko paši izdarīsim, tas būs! Ir jāmācās sadarboties un sarunāties. Ja mīli vietu, kurā tu dzīvo, tu vari izdarīt ļoti daudz!’’ rezumēja Kristīne Kode.

Bauskas novada viedie ciemi ir Skaistkalne, Kurmene un Zorģi. Kristīne demonstrēja viedās kopienas video vēstījumu no Bebrenes un aicināja YouTube kanālā apskatīt arī citus īsos iedvesmas video rullīšus sērijā ‘’Tu esi LV’’.

Diskusija Vairāk jaudas 2025

Kristīnes Kodes vadīti, foruma dalībnieki diskutēja par veidiem, kā iespējot sabiedrību aktīvākai līdzdalībai. Lūk, viedokļi par to, kas veicina līdzdalību:

  • Tieši kontakti un domes vadības tieša uzrunāšana.
  • Aktīvi cilvēki, vietējie aktīvisti. Vietējie līderi. Vienoties kopīgā idejā ar apkārtnes cilvēkiem.
  • Telpas kopienai, telpas jauniešiem.
  • Kultūras un sporta pasākumi (festivāli, novada svētki, gadatirgi), kur satiekas aktīvie cilvēki, amatiermākslinieki, – šajās tikšanās reizēs neformālās sarunās dzimst jaunas idejas, tiek pamanītas vajadzības.
  • Konkursa “Iedzīvotāji veido savu vidi” labie paraugi – ja citi var, tad arī es varu.
  • Līdzdalības budžets – gandrīz no visiem pagastiem ir ienākuši projekti, cilvēki to ir sadzirdējuši, saredzējuši, strādā pie savas idejas.
  • Piederība savai vietai, kas spēj aizraut. Ir vajadzīgs līderis.
  • Iedzīvotāju padomes ar līderiem, kuriem būs sekotāji. Veicinājušas vietējo iedzīvotāju aktivitāti un ideju ģenerēšanu.
  • Tikšanās ar iedzīvotājiem, dažādām mērķa grupām, jauniešu iesaiste
  • Pašvaldības pieredzes pasākumi.
  • Sabiedriskās apspriešanas un arī Bauskas novada lietotne, kas var veicināt attīstību.
  • Pašvaldības projekti – atbalsta programmas.
  • Kopīga lēmumu pieņemšana, iesaistot gan NVO, gan aktīvos iedzīvotājus.
  • Zemgales TV.
  • Pašvaldības atbalsts.

Notika arī domu apmaiņa par to, kā iesaistīt neaktīvos iedzīvotājus:

  • Jāatrod materiālie stimuli, sponsori, kas gatavi kaut ko iedot.
  • Personīga komunikācija – individuālā uzrunāšana.
  • Kopīgi rīkotie pasākumi ar bezmaksas cienastu.
  • Jāatrod kopīgais ienaidnieks – kopīgā problēma.
  • Sabiedrības līderu izglītošana par to,  kā uzrunāt cilvēkus.
  • Dažādi komunikācijas veidi.
  • Jādefinē iedzīvotāju grupas kādai noteiktai darbībai. Jāapzina kanāli, lai nodrošinātu informēšanu: avīzes, plakāti. Komunikācijas plāns.
  • Katrs aktīvais iedzīvotājs paņem līdzi kādu neaktīvo.
  • Nepieciešami informatīvie stendi, interaktīvie stendi.
  • Vietējais radio ‘tante no Bauskas’.
Diskusija forumā ''Vairāk jaudas'' 25-01-2025

Pasākuma gaitā dalībnieki izmantoja iespēju izteikties ‘’brīvā mikrofona’’ formātā un neformālā gaisotnē pie kafijas tases aprunāties gan ar pašvaldības vadību, deputātiem un darbiniekiem, gan ar citiem aktīvajiem novadniekiem. Arī tie ir būtiski sabiedrības līdzdalības veidi.

Neiztrūkstoši godinājām Bauskas novada aktīvākos sabiedrības pārstāvjus: 2024. gada sabiedrisko organizāciju projektu īstenotājus, konkursa “Iedzīvotāji veido savu vidi” iniciatīvu realizētājus un līdzdalības budžeta projektu iesniedzējus. Viņiem dāvinājām ‘’ideju’’ lampas – kā simboliskas mazas bākas, kas rāda ceļu uz attīstību, lai vietējā sabiedrība kopumā taptu aizvien gaišāka. Pašvaldība pateicas visiem radošajiem un darošajiem iedzīvotājiem, kas ne tikai iesaistās paši, bet arī aktivizē sadarbībai draugus, kaimiņus un domubiedrus.

Pasākumu organizēja Bauskas novada pašvaldība sadarbībā ar Zemgales NVO centru, līdzfinansēja Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Īsais video atskats uz forumu skatāms šeit.

Foto: Ģirts Donerblics