Tuberkuloze (TB) ir joprojām aktuāla infekcijas slimība. Tā ir tāda pati slimība kā visas citas-tā nav atkarīga no cilvēka dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumiem. Cilvēki, kas slimo ar TB, ir visās valstīs un kontinentos, viņu starpā ir visdažādāko tautību un rasu pārstāvji. Viņu vidū ir gan bagātie, gan arī trūcīgie. Daudzi no mums domā, ka TB ir gandrīz izzudusi un tāpēc no tās nav jābaidās. Ir arī tādi cilvēki kas domā, ka TB skar tikkai tos, kas dzīvo nabadzīgākos apstākļos. Neviens no šiem pieņēmumiem nav patiess. TB vēl joprojām apdraud visus.
Saskaņā ar Pasaules Veselības Organizācijas datiem, 9 miljoniem cilvēku katru gadu tiek atklāta aktīva TB forma. Pēdējos gados Latvijā ik gadus tiek reģistrēti aptuveni 800 saslimšanas gadījumi ar TB. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 2014. gadā Latvijā reģistrēti 637 pirmreizēji tuberkulozes saslimšanas gadījumi, tajā skaitā TB diagnosticēta 41 bērnam vecumā līdz 14 gadiem un 11 pusaudžiem. Salīdzinot datus no 2014. gada un 2015. gada, var novērot nelielu ar TB saslimušo iedzīvotāju skaita samazināšanos, bet dati joprojām ir uzmanības vērti. 2015. gadā bija 621 pirmreizēji reģistrētie saslimšanas gadījumi ar TB, no tiem 24 bērni vecumā līdz 14 gadiem un 4 pusaudži.
- Kas ir tuberkuloze?
Tuberkuloze (TB) ir ārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. TB izplatās gaisa - pilienu ceļā no cilvēka uz cilvēku. TB visbiežāk skar plaušas, bet var skart arī citas ķermeņa daļas, piemēram, nieres, kaulus, limfmezglus vai smadzenes. Efektīvākais veids, kā novērst saslimšanu ar TB un apkārtējo inficēšanu, ir ātra diagnostika un nozīmētā ārstēšanas režīma ievērošana. Lai pasargātu sevi un citus, ir svarīgi zināt par šo slimību un atbilstoši rīkoties.
Tuberkulozi var izārstēt, ja to ārstē laicīgi!
Kad plaušu TB slimnieks klepo, šķauda, spļauj, dzied vai smejas, TB baktērijas nokļūst gaisā. Tā kā TB baktērijas apkārtējā vidē ir ļoti izturīgas, tās kādu laiku var saglabāties gaisā, īpaši ierobežotā telpā. Nevēdinātās telpās TB baktērijas var atrasties gaisā pat vairākas stundas pēc tam, kad TB slimnieks tajās ir bijis, cilvēki šīs baktērijas ieelpo un var inficēties ar TB.
Riskam ir pakļauts jebkurš cilvēks, kurš atrodas vienā telpā ar cilvēku, kuram ir aktīva plaušu tuberkulozes forma!
- Kādi ir tuberkulozes simptomi?
- klepus, kas ilgst vairāk nekā 3 nedēļas
- klepojot parādās asinis vai krēpas;
- svīšana naktī;
- drudzis, drebuļi;
- svara zudums, ēstgribas zudums, vājums, nogurums.
Ikvienam, kuram ir jebkādi simptomi, kas norāda uz tuberkulozi, ir jādodas pie ārsta!
- Kā mazināt iespēju saslimt ar TB?
Regulāri jāvēdina telpas – inficēties ar TB var tikai ilgu laiku atrodoties nevēdinātā telpā, kur uzturas vai iepriekš ir uzturējies infekciozs TB slimnieks, kurš ir klepojis un nav ievērojis klepošanas higiēnu (piemēram, klepojot nav cieši aizsedzis muti).
Katru gadu 24.martā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Atvērto durvju diena būs pieejama arī Bauskā, ”HIV un atkarību profilakses centrā”, kurā būs iespēja saņemt informāciju par tuberkulozi un BEZMAKSAS veikt HIV, sifilisa, hepatīta B un C eksprestestu, saņemot pirms un pēc testa konsultācijas laika posmā no 21.-25. martam.