Jūnijā projekta “Inovatīvas Izaugsmes Izaicinājums” ietvaros jaunatnes jomas darbinieki kopā ar jauniešiem piedalījās biedrības “Centrs Marta” mācībās.
Iecavas mūzikas un mākslas skolā trīs dienu programmā dalībnieki ieguvuši gan zināšanas, jaunus draugus un sadarbības partnerus, gan rokasgrāmatu “Metodoloģija darbā ar jauniešu grupām” vardarbības mazināšanai un veselīgu attiecību veicināšanai jauniešu vidē.
Pilnveidojot iespējas, mēs pilnveidojam jauniešu, īpaši jauniešu ar ierobežotām iespējām pārliecību par sevi, savu personību, sekmējam piederību novadam, radot atbildības sajūtu un spēcīgu pamatu jauniešu attīstībai.
Darbā ar jaunatni formāts “jaunietis-jaunietim” ir viena no efektīvākajām metodēm. Apmācot un iesaistot pašus jauniešus, jaunatnes jomas pārstāvji padziļinātāk izprot komunikācijas veidus un problēmu jautājumus. Jauniešos tiek sekmētas tādas vērtības kā atbildība, piederība, līdzatbildība, iejūtība, drosme, cieņa.
Personība, kas strādā ar jauniešiem, ir būtisks resurss jaunatnes jomā; tas ir līderis, daudzpusīga personība, mentors. Persona, kas prot sadzirdēt, ieraudzīt un atbilstoši rīkoties. Persona, kas pilnveido, bagātina jauniešu iespējas, attīsta vidi, kas ļauj jaunietim apzināties sevi un savas iespēja; atbalsta persona, uz kuru var paļauties.
Jauniešu vajadzības un vēlmes, kā arī problēmu situācijas ir mainīgas, ik dienu tās rada jaunus izaicinājumus, tāpēc būtiski ir darbā ar jaunatni iesaistītajiem meklēt jomas, tēmas, kas pilnveidojamas, lai atbilstoši situācijai pielietotu nepieciešamās prasmes un zināšanas.
Jaunatnes programmas vadītāja Centrā Marta un mācību vadītāja Madara Kanasta-Ieviņa:
“Bauskas novada speciālistu un jauniešu apmācības sniedza unikālu iespēju strādāt vienā grupā kopā gan ar jaunatnes jomas speciālistiem, gan pašiem jauniešiem, tādējādi spēcinot visu kopienu un veidojot vienotu izpratni par vardarbības prevenciju gan speciālistu, gan pašu jauniešu vidū. Lai veicinātu pozitīvas ilgtermiņa pārmaiņas, būtiski ir iesaistīt visu kopienu un sniegt iespēju pašiem jauniešiem runāt par sev būtiskiem jautājumiem, kā arī nodrošināt drošu un atbalstošu speciālistu vidi, kas gatavi šos viedokļus sadzirdēt un atbalstīt. Šī apmācību formāta pieredze liecina, ka jaunieši un speciālisti lieliski spēj viens otru papildināt mācību procesā un veidot spēcīgu kopienu kā resursu veselīgu attiecību veidošanai un vardarbības mazināšanai jauniešu vidē.”
Mācību vadītāja Madara Mazjāne:
"Bija prieks un lepnums sadarboties ar Bauskas novada speciālistiem, kuru ikdienas darba mērķauditorija ir pusaudži un jaunieši. Šie speciālisti ne tikai dziļi izprot vardarbības problemātiku un apzinās savu lomu vardarbības mazināšanā jauniešu vidē, bet arī aktīvi strādā pie savas kompetences stiprināšanas, lai efektīvāk atbalstītu jauniešus savā novadā, vienlaikus uzlabojot savstarpējo sadarbību. Mācībās piedalījās dažādi profesionāļi, tostarp jaunatnes lietu speciālisti, mentori, jauniešu centra vadītāji un sociālā dienesta darbinieki, kā arī paši jaunieši. Bija patiess gandarījums vērot, kā šie dažādie dalībnieki apmainījās idejām, viedokļiem un izjūtām un kopīgi meklēja risinājumus apspriestajām tēmām un problēmām. Bauskas novada pieeja ir lielisks piemērs tam, kā efektīvi organizēt vardarbības prevencijas aktivitātes darbā ar jaunatni. Malači!"
Mācībās apgūtās metodes un zināšanas pilnveido darba kvalitāti un daudzveidīgu pakalpojumu nodrošināšanu.
Jaunatnes jomas pārstāvji, jauniešu līderi ieguvuši zināšanas un prasmes vadīt jauniešu grupu nodarbības pa tēmām:
• draudzība un attiecības,
• konfliktu risināšana,
• emociju atpazīšana un vadīšana,
• [ne]līdztiesība un diskriminācija,
• seksuāli reproduktīvā veselība, tai skaitā HIV/AIDS, STS prevencija, atkarības un to ietekme uz pusaudža veselību,
• aculiecinieka efekts un kā nepalikt vienaldzīgam,
• vardarbības atpazīšana un atbilstoša rīcība vardarbības situācijās.
Projekts tiek realizēts ar Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2024.-2026. gadam valsts budžeta finansējumu.