Bauskas novada dome aicina biedrības, nodibinājumus, nevalstiskās organizācijas un citas juridiskās personas no 2022. gada 29. jūnija līdz 15. jūlijam iesniegt projektu pieteikumus konkursam ”Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm”.
Konkursa mērķi:
Finansiāli atbalstīt pretendenta līdzdalību sniegt atbalstu Ukrainas bērnu un jauniešu valsts valodas apguvei un psihoemocionālajai labbūtībai, integrējoties ar Latvijas bērniem un jauniešiem, pilnveidojot komunikācijas un saskarsmes prasmes gan latviešu valodas apguves nodarbībās, gan daudzveidīgās radošajās norisēs un aktivitātēs, plānotajās aktivitātēs paredzēt atbalstu bērniem un jauniešiem šādos virzienos:
- valsts valodas prasmju apguve un pilnveide;
- komunikācijas, sadarbības un sociāli emocionālo prasmju pilnveide;
- bērnu un jauniešu fizisko aktivitāšu un veselīga dzīvesveida paradumu veidošana.
Konkurss tiek izsludināts un finanšu līdzekļi nometņu organizēšanas finansēšanas konkursa kārtībā tiek piešķirts, pamatojoties uz Ministru kabineta 2022. gada 31. maija rīkojumu Nr. 392 (prot. Nr.29 39 §), lai nodrošinātu nepilngadīgu Ukrainas civiliedzīvotāju un Latvijas izglītojamo valsts valodas apguves un psihoemocionālā atbalsta integrācijas nometņu organizēšanu vasaras periodā.
Projektu “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” īsteno Valsts izglītības satura centrs un pašvaldības skolēnu vasaras brīvlaikā līdz 2022. gada 31. augustam.
Projekta konkursa mērķgrupa – Ukrainas bērni un jaunieši, kuri reģistrēti Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS), kā arī tie, kuri līdz šim mācījušies attālināti Ukrainas izglītības iestādēs, bet 2022./2023.mācību gadā uzsāks mācības Bauskas novada pašvaldības izglītības iestādēs, un Bauskas novada skolēni no 1.līdz 12. klasei - bērnu skaits sadalās aptuveni līdzvērtīgi - 50%/50% vietējie bērni/Ukrainas bērni.
Nometņu organizētājs var būt gan pašvaldību dibinātas iestādes, gan biedrības un nodibinājumi, gan nevalstiskās organizācijas un citas juridiskas personas. Viens nometņu organizētājs var īstenot vairākas nometnes.
Svarīgi! Vēršam jūsu uzmanību, ka projekta iesniegumam obligāti jāpievieno projekta administrēšanā un īstenošanā iesaistīto personu CV (ja iesniegumā norādīti konkrēti cilvēki).
Rezultātu paziņošanas termiņš – rezultāti tiks paziņoti līdz 20. jūlijam.
Plānotais projekta uzsākšanas laiks - no 01.08.2022. līdz 31.08.2022.
Projektus var iesniegt:
- personīgi Bauskas novada domē Uzvaras ielā 1, Bauskā, Bauskas novadā, LV-3901,
- pasta sūtījumā, adresējot Bauskas novada domei Uzvaras ielā 1, Bauskā, Bauskas novadā, LV-3901,
- elektroniski kā elektronisku dokumentu uz e-pastu: pasts@bauska.lv .
Papildu informācija:
Līga Briģe
Jaunatnes nodaļas vadītāja, Izglītības, kultūras, sporta un sabiedrības labklājības departaments
Tālrunis: 25679965
E-pasts: liga.brige@bauska.lv
Atbalsts mājsaimniecībām par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu
Fiziskās personas, kuras savā mājoklī bez maksas izmitina Ukrainas civiliedzīvotājus, var saņemt atlīdzību par izmaksām, kas radušās, izmitinot no kara aizbēgušos Ukrainas iedzīvotājus. Šādus grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā 12. maijā pieņēma Saeima. Grozījumi likumā stājas spēkā ar 19. maiju.
Grozījumi likumā nosaka ka mājsaimniecībai ir tiesības saņemt kompensāciju par papildu izmaksām, kas radušās, izmitinot no kara bēgošos Ukrainas civiliedzīvotājus.
Lai saņemtu atlīdzību, izmitinātājs vai viņa pilnvarota persona iesniedz pieteikumu atlīdzības saņemšanai tai pašvaldībai, kuras administratīvajā teritorijā atrodas mājoklis. Pieteikumu iesniedz 14 dienu laikā no dienas, kad mājoklī izmitināts Ukrainas civiliedzīvotājs.
Atlīdzība mājsaimniecībai tiks piešķirta par periodu, kas nav ilgāks par 90 dienām.
Bauskas novada pašvaldība informē, ka iedzīvotājiem, kuri Bauskas administratīvajā teritorijā bez maksas savā mājoklī izmitinājuši Ukrainas kara bēgļus, lai saņemtu atlīdzību, ar pieteikumu jāvēršas pašvaldības kādā no pieciem Klientu apkalpošanas centriem vai elektroniski e-pasts: pasts@bauska.lv.:
- Bauskas VPVKAC, Uzvaras iela 1, Bauska, LV-3901,tel: +371 66954885, +371 25444899, +371 63963977
- Rundāles VPVKAC, Pilsrundāle 1, Pilsrundāle, Rundāles pagasts, Bauskas novads, LV-3921, tel: +371 66954843, +371 63962298, +371 26349298
- Iecavas VPVKAC, Skolas iela 4-40, Iecava, Bauskas novads, LV-3913, tel: +371 63974907; +371 66954893
- Vecumnieku VPVKAC, Rīgas iela 29, Vecumnieki,, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933, tel: +371 63976734
- Skaistkalnes VPVKAC, Skolas iela 1, Skaistkalne, Skaistkalnes pag., Bauskas novads, LV-3924, tel: +371 66954918
Klientu apkalpošanas centru darba laiks:
P. 8.00 – 18.00
O. 8.00 – 17.00
T. 8.00 – 17.00
C. 8.00 – 17.00
Pk. 8.00 – 16.00
Būtiski uzsvērt, ka finansiālo atbalstu varēs saņemt tikai par tiem izmitinātajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem Pilsonības un migrāciju lietu pārvalde ir piešķīrusi personas kodu, ja īstenosies arī visi likumā noteiktie priekšnosacījumi atlīdzības izmaksāšanai.
Pašvaldībai, pamatojoties uz pieteikumu, būs jāpieņem lēmums piešķirt atlīdzību vai atteikt tās piešķiršanu. Likums nosaka, ka pašvaldība atsaka atlīdzības piešķiršanu izmitinātājam, ja, izskatot atlīdzības pieteikumu, konstatē kādu no šādiem faktiem:
- Ukrainas civiliedzīvotājs, par kura izmitināšanu iesniedzējs ir pieteicies saņemt atlīdzību, saņem likuma 12. pantā minēto primāri sniedzamo atbalstu – izmitināšanu;
- Ukrainas civiliedzīvotājs, par kura izmitināšanu iesniedzējs ir pieteicies saņemt atlīdzību, saņem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā paredzēto mājokļa pabalstu par minēto periodu;
- Ukrainas civiliedzīvotājs jau iepriekš izmitināts fiziskās personas mājoklī, un par viņa izmitināšanu jau izmaksāta atlīdzība.
Pašvaldība pieņem lēmumu pārtraukt izmitinātājam piešķirtās atlīdzības izmaksu tad, ja tā ir konstatējusi, ka mājoklis, kurā tiek izmitināts Ukrainas civiliedzīvotājs, nav dzīvošanai derīgs likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" izpratnē vai atrašanās tajā apdraud cilvēku drošību un veselību.
Tāpat likuma grozījumi paredz, ka, ja Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšana mājoklī tiek izbeigta pirms minētā perioda beigām, izmitinātājam ir pienākums ne vēlāk kā piecu darbdienu laikā rakst veidā informēt par to pašvaldību.
Sīkāku informāciju skatīt likumā: ŠEIT.
Pašvaldība viena gada laikā pēc tam, kad atlīdzība par izmitināšanu ir izmaksāta, var lemt par tās atgūšanu pilnā apmērā, ja konstatē, ka izmitinātājs ir sniedzis nepatiesu informāciju.
Piešķirto atlīdzību pašvaldība par kārtējo mēnesi līdz nākamā mēneša desmitajam datumam pārskaitīs iesniedzēja norādītajā kredītiestādes maksājumu vai pasta norēķinu sistēmas kontā.
Atbalsts Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanai un ēdināšanai: ŠEIT.
Lūdzam sazināties ar Jāni Kalinku un sniegt informāciju par darba iespējām Ukrainas civiliedzīvotājiem savā uzņēmumā.
Kontaktinformācija: Jānis Kalinka, tālrunis 29111783, e-pasts janis.kalinka@bauska.lv.
Nodarbinot Ukrainas civiliedzīvotājus, darba devējiem jāņem vērā:
- Darba attiecību uzsākšanai Latvijā ir nepieciešama ilgtermiņa vīza ar tiesībām uz nodarbinātību. Lai nodrošinātu tiesības nekavējoties uzsākt darbu, ir noteikts, ka Ukrainas iedzīvotājiem, kuriem Ukrainā izsniegts ceļošanas dokuments, ir tiesības uzsākt darba tiesiskās attiecības arī bez ilgtermiņa vīzas ar tiesībām uz nodarbinātību saņemšanas, taču ne ilgāk kā 30 dienas. Šādā gadījumā Ukrainas iedzīvotājam, kurš sācis strādāt, ir pienākums ne vēlāk kā 10 dienu laikā iesniegt pieteikumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vīzas ar tiesībām uz nodarbinātību saņemšanai.
- Civiliedzīvotājus var nodarbināt bez valsts valodas zināšanām, ja tas netraucē darba pienākumu pildīšanu.
- Nav attiecināma normatīvo aktu par ārzemnieku nodarbināšanu prasība vakanci reģistrēt NVA un nodrošināt darba samaksu, kas nav mazāka par vidējo bruto darba samaksu Latvijā iepriekšējā gadā.
Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums nosaka atsevišķus nosacījumus, kas ir attiecināmi uz Ukrainas civiliedzīvotāju nodarbinātību izglītības sistēmā un tiesībām nodarboties ar ārstniecību.
Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums: https://www.vestnesis.lv/op/2022/45A.1
Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) noslēdzis septiņus sadarbības līgumus ar nevaldības organizācijām par sociālā mentora pakalpojuma sniegšanu Ukrainas iedzīvotājiem, kas kara rezultātā ieradušies Latvijā, ikdienas situāciju risināšanā. Finansējuma ietvaros pakalpojumu saņems vismaz 7 000 Ukrainas iedzīvotāju, un tas jau ir pieejams visā Latvijas teritorijā.
Lai pēc iespējas operatīvāk sniegtu atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, kas kara rezultātā nokļuvuši Latvijā, SIF sadarbībā ar Labklājības ministriju ir izveidojis jaunu atbalsta pakalpojumu. Lai saņemtu sociālā mentora pakalpojumu, Ukrainas iedzīvotājiem ir jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā. Sociālo dienestu sociālie darbinieki izvērtēs katra klienta individuālo gadījumu, un nepieciešamības gadījumā piesaistīs SIF nodrošinātu sociālo mentoru.
Pakalpojums Ukrainas iedzīvotājiem jau ir pieejams visā Latvijas teritorijā un tiek īstenots sadarbībā ar 43 pašvaldību sociālajiem dienestiem, tā nodrošinot ērtā un vienkāršā veidā atbalstu uzņemšanas vietā.
Sociālā mentora pakalpojums Ukrainas iedzīvotājiem būs pieejams 60 dienas un sniegs praktisku palīdzību dažādu ikdienā būtisku jautājumu risināšanā. Tādējādi tiks veidota cilvēku izpratne par dzīvi Latvijā, palīdzot reālajās dzīves situācijās apgūt ikdienai nepieciešamās prasmes, rosinot attīstīt jaunas iemaņas, kā arī sniedzot atbalstu dažādu formalitāšu sakārtošanā, piemēram, dzīvesvietas, apģērba un darba iespēju nodrošināšanā vai nokļūšanai līdz palīdzības saņemšanas vietai.
Pakalpojumu būs iespējams nodrošināt līdz 2023.gadam vai pieejamā finansējuma beigām.