identitate

Bauskas novads – Zemgales zelts? Vieta, kur būt mājās? Vai vieta, kur raženi būt?
Veidojot stāstu par mūsu novadu, mēs veidojam stāstu arī par nākotni, ko mēs – Bauskas novada iedzīvotāji – stāstīsim par vietu, kurā dzīvojam. Bauskas novada zīmols nav tikai zīmējums, nosaukums, logo vai grafika. Galvenais ir vēstījums – kas mēs esam, kas mēs būsim saviem cilvēkiem, kā mūs saredz citviet. 

Vasaras mēnešos ir paveikts būtisks iedzīvotāju noskaņojuma izpētes darbs Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku apkaimē. Esam aicinājuši iedzīvotājus paust savus viedokļus gan koprades darbnīcās, gan atbildot uz anketas jautājumiem, gan arī piedaloties kopīgās sarunās iedzīvotāju domnīcās. Pateicamies ikvienam, kurš iesaistījās un pauda savu viedokli.

Mūsu sadarbības partneri SIA “Ozols IR”, pieredzējuši radošie profesionāļi, ir izveidojuši trīs stāstus par Bauskas novadu. Stāsti ir ieraudzīti un saklausīti mūsu pašu novada cilvēku atbildēs, sarunās ar Bauskas novada pašvaldības komandu.

Pēc administratīvi teritoriālās reformas vēl aizvien izjūtam sekas – sašķeltības sajūtu. Arī citos novados situācija ir līdzīga. Tāpēc galvenais zīmola izstrādātāju komandas mērķis ir iedvesmot Bauskas novadu jaunam sākumam.

Drošības sajūta, partnerības sajūta un kvalitāte – šādus atslēgas vārdus dizaina aģentūras “Ozols IR” profesionāļi izvēlējušies Bauskas novada vizuālās identitātes izstrādei.

Iedzīvotāju atbildēs iezīmējās mūsu novada pamats un lielākā bagātība – Zemgales sirds un latviskums. Mēs lepojamies ar paveikto (vēsturiskais diženums) un dabas pērlēm mūsu novadā, izveidoto dzīves telpu visai ģimenei un tās attīstību. Mēs lepojamies ar to, ko paši darām un radām. Mūsu novada cilvēkus raksturo rosīgums, radošums un cīņas spars.

Trīs stāsti par Bauskas novadu – trīs iespējas vizuālajai identitātei

Mūsu iedzīvotāju izvēlei ir radīti trīs stāsti par novadu, kas ietērpti trijos dažādos vizuālās identitātes variantos.

Tie stāsta par drošības un labklājības noskaņu latviskā un sakārtotā dzīves vidē, par viesmīlību un dialogu ekonomiskajai attīstībai un mobilitātei, par atvērtību radošumam un cilvēcībai.

 

A variants. Radošais un darošais: labi būt mājās

Stāsts par mūsu novadu, par mūsu mājām, par mūsu saimi, kas ir stipra savā dažādībā. Stāsts par dzīvesgudrību - mēs zinām, kāds ir mūsu mantojums, kā par to rūpēties.

Katrai no apvienību pārvalžu teritorijām ir izvēlēts savs simbols, kas iekļaujas kopējā simboliskajā zīmējumā, veidojot vienu veselu – ikdienu drošā, dinamiskā un labklājīgā Bauskas novadā, ko mēs saucam par mūsu mājām.

 

B variants. Novērtēt un lepoties: Zemgales zelts

Stāsts par četrām spēcīgām apvienību pārvalžu teritorijām mūsu novadā, par vienojošo, kas palīdz augt labākiem: ciešāk sastājoties, ir vieglāk pārvarēt grūtības un virzīties uz priekšu. Tas zemgaliskā mierā izstaro pašpārliecinātību un stiprina pārliecību, ka, dzīvojot ar prātu, strādājot ar sirdi un domājot ar skatu uz plašo horizontu, kopā mēs varam vairāk.

 

 

C variants. Koši, radoši un enerģiski: raženi būt

Stāsts par dzīves mīlestību, dzīves prieku, sasniegumiem un radošu kopīgu darbošanos. Enerģiska un koša saspēle starp elementiem, kas piešķir katrai apvienības pārvaldes teritorijai savu unikālu zīmi. Elementi veido kopības sajūtu, atvērtību sarunai un kopdarbībai, veidojot raženu novadu.

 

Kādu Tu saredzi Bauskas novadu? Nobalso par savu izvēli!

Bauskas novada vizuālās identitātes izvēli veiks Bauskas novada iedzīvotāji, līdz 22. oktobrim balsojot mobilajā lietotnē “Bauskas novads” – sadaļā Aptaujas.

Balsošanai lietotnē būs jāreģistrējas ar Latvija.lv moduli. Balsot varēs tie, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Bauskas novads.

Lietotni “Bauskas novads” bez maksas var lejupielādēt aplikācijā Google Play (Android ierīcēm) un App Store (iOS ierīcēm).

Tieši iedzīvotāju izvēlētajam Bauskas novada vizuālās identitātes variantam dizaina aģentūras “Ozols IR” komanda veiks zīmola grāmatas un dizaina elementu kopuma izstrādi, ko turpmāk izmantosim gan digitālajā vidē, gan pilsētu un apvienību pārvalžu komunikācijai publiskajā telpā.

Bauskas novada domē apstiprināšanai tiks virzīts tas vizuālās identitātes variants, kas balsojumā būs saņēmis vislielāko punktu skaitu.

Lai noskaidrotu jaunāko paaudžu domas par piedāvātajiem novada stāstiem, aicināsim arī pašvaldības izglītības iestāžu skolēnus paust savus viedokļus.  

 

UZZIŅAI

Kādēļ nepieciešamas pārmaiņas?

Pirms diviem gadiem līdzšinējos Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novadus skāra būtiskas pārmaiņas. Tika izveidots jauns Bauskas novads – teritoriāli piektais lielākais Latvijā.

Veidojoties jaunai teritoriālai vienībai, mainās arī pats novads, vērtības, uzsvari priekšstatos. Mainās tas, kā mēs saredzam Bauskas novadu; arī no malas Bauskas novads izskatās citādi. Šīs pārmaiņas nesušas līdzi lielus izaicinājumus, tomēr sniedz arī iespējas kopīgiem spēkiem, soli pa solim veidot novada identitāti tādu, kādu to vēlamies redzēt.

Tāpēc mudinām sanākt kopā un meklēt tās vērtības, kas ļautu mums lepoties ar Bauskas novadu – vietu, kur dzīvojam mēs, mūsu ģimene, kur strādājam, kur saredzam savu un bērnu nākotni, kur mūsu uzņēmumi rod jaunas iespējas, sadarbības partnerus un attīstās.

Kādam jābūt Bauskas novadam, lai mēs te saredzētu sevi arī pēc desmit gadiem? Par kādām Bauskas novada vērtībām mēs labprāt stāstām novada viesiem? Ar ko Bauskas novads uzrunā un pārsteidz?

Koprades darbnīcās diskutē gan par vērtībām, gan par novada vajadzībām kopumā

Jūnijā aicinājām iedzīvotājus pieteikties un iesaistīties koprades darbnīcās par Bauskas novada identitāti un tēlu. Tika organizētas četras koprades sesijas: Bauskā, Iecavā, Vecumniekos un Rundālē, kur ar diskusijas un prāta vētras metodi tika iesaistīti dažādu profesionālo jomu un vecuma grupu pārstāvji. Profesionāļu vadībā tika ieskicētas mūsu novada vērtības.

Lai arī visās diskusiju grupās iezīmējās neapmierinātība ar reformas rezultātiem, tomēr bija jaušama iedzīvotāju vēlme pēc izaugsmes un izmaiņām. Jāatzīmē, ka iedzīvotāji diskusijā demonstrēja gatavību līdziesaistīties lēmumu pieņemšanā, lai veicinātu pozitīvas pārmaiņas mūsu novadā.

Kā aktuālākās vajadzības tika minētas: darba vietas, atbalsts un infrastruktūra uzņēmējdarbībai, veselības aprūpes pieejamība, infrastruktūra bērnu brīvā laika aktivitātēm, daudzveidīgai atpūtai un sporta aktivitātēm, skaidra prioritāšu noteikšana, efektīva resursu sadale un plānošana novada līmenī, vienkāršāka un efektīvāka procesu pārvaldība bez liekas birokrātijas, investīcijas, profesionāļu piesaiste, cieņpilna sadarbība, piederības sajūta novadam.

Koprades darbnīcu dalībnieki ieskicēja “pērles”, ar ko lepojas Bauskas novadā:

  • vēstures mantojums -- pilis, baznīcas, muižas, vēsturiskie objekti u. c., vēsturiskās personības;
  • dzīves telpa – skolas, bibliotēkas, pastaigu vietas, parki, sakopta vide, dienas centri u. c.;
  • radītie kultūras pasākumi – festivāli, tradicionālie svētki, tirdziņi, konkursi, sporta pasākumi u. c.;
  • atpūtas un izklaides vietas – mājražotāji, amatiermāksla, muzeji, zemnieku saimniecības, aktīvās atpūtas iespējas;
  • izsmalcinātas un gardas maltītes – restorāni, kafejnīcas, picērijas, medus, mājražotāju produkti, alus, vīns;
  • vietējie cilvēki – “darītāji”, uzņēmēji, zemkopji, lopkopji, kaismīgi sporta līdzjutēji, “radītāji”, amatiermākslas kolektīvu dalībnieki u. c.;
  • dabas resursi (arī ģeogrāfiskais novietojums) – upes, ezeri, karsta kritenes, meži, seno koku alejas, baltā kāpa, saullēkti un saulrieti, gleznaini ceļa posmi, tradicionālā Zemgales līdzenuma ainava.

Tika identificētas potenciālās vērtības Bauskas novada zīmola attīstībai: pilis, “darītāji”, “radošie cilvēki”, latviskums, Bauskas novads kā vieta visām paaudzēm, garīgums, upes, dabas pērles, brīnumi, diženums un varenums, Zemgales sirds, Latvijas dienvidi.

Iedzīvotāju aptaujas rezultāti

Augustā iedzīvotājiem bija iespēja izteikt savu viedokli par Bauskas novada vērtībām, aizpildot elektronisku anketu. Kopumā iedzīvotāju atsaucību vērtējam pozitīvi. Aptaujā iesaistījās 1502 respondenti, uz vairākumu jautājumu atbildēja nepilns tūkstotis iedzīvotāju. Visaktīvākie bija iedzīvotāji vecuma grupās no 35 līdz 64 gadiem, veidojot 73% no kopējā dalībnieku skaita. 56% aptaujas dalībnieku dzīves vietu norādījuši lauku teritorijā, 44% - pilsētās. Teritoriālais sadalījums kopumā vērtējams kā līdzsvarots: 53% bija Bauskas apvienības teritorijā dzīvojošie, 15% - no Iecavas puses, 16% - Rundāles un 16% - Vecumnieku apvienības teritorijā dzīvojošie.

Iedzīvotājiem bija iespēja vērtēt Bauskas novada zīmola vērtības, tās sarindojot prioritārā secībā. 1. vietā respondenti min pilis un vēsturisko diženumu. 2. vietā – upes, 3. vietā latviskās vērtības, tradīcijas, 4. vietā Bauskas novadu kā Zemgales sirdi, 5. vietā – mūsu radošos un darošos novada iedzīvotājus.

Iedzīvotāji lepojas ar bagāto vēstures mantojumu. Bauskas novadu saskata kā kvalitatīvu dzīves telpu ģimenei un visām paaudzēm. Ir lepnums par kvalitatīvajām kultūras norisēm un pasākumiem novadā, par mūsu stiprajiem darītājiem un novada vēstnešiem, kā arī šeit radītajiem produktiem.

Aizpildītās anketas deva labu pamatojumu ne tikai novada zīmola identitātes un tēla attīstībai, bet arī palīdzēja apzināt iedzīvotāju apmierinātību par dažādiem novada attīstības jautājumiem un ierosinājumus dzīves vides uzlabošanai.

Paldies visiem, kuri sniedza atbildes par to, kādas pārmaiņas tuvākajos piecos gados vēlētos piedzīvot Bauskas novadā!

Bauskas apvienības teritorijas iedzīvotāji sagaida:

  • sakopotu pilsētvidi, uzlabotu dzīves vidi pagastu centros;
  • sakārtotas ielas un ceļus, izbūvētu apvedceļu;
  • ierīkotus bērnu rotaļu laukumus, labiekārtotas aktīvās atpūtas zonas, pastaigu celiņus;
  • uzņēmējdarbības attīstību – jaunus uzņēmumus un darbavietas;
  • pieejamus kvalitatīvus pakalpojumus ģimenei, piemēram, uzsvērta ir nepieciešamība paaugstināt izglītības kvalitāti un nodrošināt to tuvāk bērna dzīvesvietai, paplašināt kultūras piedāvājumu.

Iecavas apvienības teritorijā:

  • uzlabots ielu un ceļu stāvoklis, izbūvēts apvedceļš, mazināta satiksmes plūsma caur pilsētu;
  • plašāks piedāvājums sporta aktivitātēm un kultūras pasākumiem, veselības aprūpes pakalpojumiem;
  • labiekārtota un sakārtota vide – auto stāvlaukumi, bērnu rotaļu laukumi, māju renovācija, vides pieejamība;
  • atcelta reforma.

Rundāles apvienības teritorijā:

  • uzlabota tuvākā dzīves vide – bērnu rotaļu laukumi, labiekārtotas zaļās zonās pagastu centros, takas, celiņi, sakopti parki, velo infrastruktūra;
  • sakārtoti ceļi un ielas;
  • saglabāti un uzlaboti izglītības pakalpojumi, plašākas iespējas jauniešiem pavadīt brīvo laiku;
  • uzņēmējdarbības veicināšana un jaunas darbavietas;
  • aktīvāki iedzīvotāji.

Vecumnieku apvienības teritorijā:

  • sakārtoti un kvalitatīvi autoceļi;
  • attīstītāka dzīves vide pagastu centros – jauni bērnu rotaļu laukumi, sakārtotas gājēju ietves;
  • plašāks kultūras piedāvājums;
  • tuvu dzīvesvietai pieejama kvalitatīva izglītība, sakārtots skolu tīkls.

Pateicamies ikvienam, kurš veltīja laiku atbildēm. Liela daļa minēto darbu ir paveicami ilgtermiņā, tomēr sniegtās atbildes palīdzēs sakārtot prioritātes un pamatot plānotos ieguldījumus.

 

Plašāk par šo tēmu:

domu apmaiņa Bauskā
Iedzīvotāju aptauja