Čehijas vēstniece Bauskā

Lai iepazītos ar Bauskas novadu un veicinātu sadarbību, 25. aprīlī Bausku apmeklēja ārkārtējā un pilnvarotā Čehijas Republikas vēstniece Latvijas Republikā Jana Hinkova, vēstnieces asistente Nadežda Kopoloveca un Čehijas NATO vienības Ādažos pārstāvji.

Vizītes pirmajā daļā novada viesi noskatījās prezentāciju par Bauskas novadu un tikās ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani, Izglītības, kultūras, sporta un sabiedrības labklājības departamenta vadītāju Antru Ozoliņu un Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāju Lauru Ārenti.

„Pildot vēstnieces pienākumus Latvijā esmu sapratusi, ka Latvija un Čehija ir ļoti tuvas un līdzīgi domājošas valstis un ka mums ir lieliska sadarbība kultūras, ekonomikas un valsts aizsardzības jomās. Šo sadarbību noteikti ir vērts turpināt arī nākotnē. Īpašs prieks ir par to, ka Bauskas novadam jau daudzus gadus ir spēcīga draudzība ar Nāhodas pašvaldību Čehijā,” pēc prezentācijas atzina vēstniece.

J. Hinkova interesējās, kurās jomās Bauskas novads saskata investīciju un sadarbības iespējas ar Čehijas Republiku, jo tādas ir gan uzņēmējdarbībā, gan kultūrā, izglītībā un tūrismā.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs pastāstīja, ka Bauskā ir izveidots Industriālais un loģistikas parks, kur iespējama gan zemes noma, gan pārdošana ražošanas vai komercdarbības attīstīšanai. Teritorijā ir nodrošināti pievadceļi, elektroapgādes, ūdensapgādes un kanalizācijas infrastruktūra. Arī Eiropas nozīmes Rail Baltica ātrgaitas dzelzceļa līnija tiks būvēta minētās teritorijas tiešā tuvumā.

Tāpat A. Okmanis pastāstīja par iespējamo sadarbību ar Nāhodas pašvaldību tūrisma jomā. Sarunas ar Nāhodas pašvaldības vadītāju Janu Birki ir ievadītas un nākamajā klātienes tikšanās reizē tiks turpinātas.

Čehijas vēstniece Bauskā

Vēstniece atzinīgi vērtēja Bauskas novada pašvaldības piedāvājumu. Viņa uzsvēra, ka ar savām idejām pašvaldība var vērsties arī Čehijas Republikas vēstniecībā Rīgā, tādējādi potenciāli piesaistot investorus, saņemot informatīvu atbalstu un veidojot ciešāku starpvalstu sadarbību.

Čehijas NATO vienības Ādažos kapteinis Jans Kuthans (Jan Kuthan) iepazīstināja ar NATO paplašinātās klātbūtnes misijas Ādažos mērķiem, pildot Čehijas saistības pret alianses partneri – Latviju. NATO paplašinātās klātbūtnes ietvaros Čehijas armijas karavīri Latvijā ir kopš 2018. gada sākuma. Vienības galvenais uzdevums ir ar savu aktīvo klātbūtni un darbībām mācību operāciju ietvaros parādīt apņēmību aizstāvēt NATO dalībvalstu suverenitāti un teritoriālo integritāti. „Latvijas drošība ir arī Čehijas drošība. Tāpēc esam šeit,” uzsvēra J. Kuthans.

Vizītes turpinājumā novada viesi apmeklēja Bauskas 2. vidusskolu, kur ielūkojās mācību procesā un klātienē aplūkoja ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu īstenotos projektus mācību vides modernizēšanai.

Vēstniece iesaistījās īsā sarunā ar skolēniem, jautājot, ko viņi zina par Čehiju, un stāstīja gan par Bauskas novada pašvaldības draudzību ar Nāhodu, gan par sekmīgo sadarbību ar čehu speciālistiem Bauskas pils restaurācijas darbos. Savukārt Čehijas armijas pārstāvji rādīja prezentāciju par NATO un sadarbību ar Latviju aizsardzības un drošības jomā.

Iepazīstot Bauskas pilsētas uzņēmējdarbības vidi, viesi apmeklēja divus uzņēmumus - SIA „Baltic Dairy Board” un SIA „GUSTO”.

SIA „Baltic Dairy Board” no 2008. līdz 2015. gadam pamatdarbība saistīta ar svaigpiena loģistikas pakalpojumiem un citu piena produktu iegādi un izplatīšanu. 2015. gadā uzņēmums atvēra jaunu sūkalu/piena olbaltumvielu un augstas pievienotās vērtības produktu rūpnīcu Bauskā. Rūpnīca ir viena no lielākajām piena/sūkalu olbaltumvielu ražotājām Ziemeļeiropā, izgatavojot apmēram 8000 t proteīna pulvera gadā.

Savukārt SIA „GUSTO” ražo dabīgo kosmētiku no dabiskas izcelsmes izejvielām: augstvērtīgām augu eļļām, sviestiem, ziedūdeņiem, ēteriskajām eļļām un aktīvajām vielām, kas piešķir papildu kopjošas īpašības. Uzņēmuma vadītājas Andra Katkeviča un Līga Elmane pastāstīja, ka SIA „GUSTO” ražotie produkti „paši sevi reklamē”, lai gan uzsvars tiek likts uz to kvalitāti, nevis dizainu vai reklāmu. Laikā no aprīļa līdz oktobrim katra nedēļas nogale tiek aizvadīta dažādos amatnieku un svētku tirdziņos.

Vizītes noslēdzošajā daļā Čehijas Republikas vēstniece Latvijas Republikā Jana Hinkova Bauskas pilī atklāja izstādi „UNESCO Čehijas mantojums” - „Stilu nav iespējams aprakstīt, stils ir jāredz”.

Čehijas vēstniece Bauskā

„Man gribētos, lai šī izstāde ir ne tikai bauda acīm šeit, Bauskas pilī, bet lai tā arī palīdz padziļināti iepazīt Čehiju un iedvesmo jauniem ceļojumiem. Lai visu to, kas redzams fotogrāfijās, varētu baudīt pašu acīm,” savā uzrunā minēja J. Hinkova.

Izstādē eksponētas planšetes ar fotoattēliem un īsa informācija par sešpadsmit UNESCO mantojuma pieminekļiem, tai skaitā par romānikas stila sv. Prokopija baznīcu Tršebīčā, gotikas stila pērli – Vladislava zāli Prāgas pilī, sv. Barbaras katedrāli Kutna Horā, Telčas un Litomišlas renesanses pili, Kromerižas baroka pili ar dārza ansambli un vienu no pazīstamākajām historisma stila pilīm Čehijā – Lednici.  Arī slavenās Telčas un Litomišlas pili Čehijā rotā līdzīgi sgrafito tehnikā veidoti ornamenti, kādi redzami Bauskas pils fasādē. Izstādi sagatavojusi Čehijas mantojuma kopienu asociācija.

Klātesošos uzrunāja arī Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis: „Ja mēs meklētu vietu Čehijas kultūrvēsturisko pieminekļu izstādei ārpus Rīgas, tad labāku par Bausku Latvijā atrast nevarētu. Izsaku pateicību par šo izzinošo izstādi, kas tagad būs atvērta mūsu iedzīvotājiem, un ceru uz turpmāko sadarbību ar vēstniecību un citām Čehijas pārstāvniecībām.”

Izstāde Bauskas pilī apskatāma no 25. aprīļa līdz 11. maijam muzeja darba laikā un ir bez maksas pieejama visiem muzeja apmeklētājiem.