Kultūra Pašvaldība
ZV

28. septembrī, Ziemeļvalstu dienu ietvaros, Bauskas novadā viesojās delegācijas no Dānijas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas vēstniecības Latvijā, kā arī pārstāvji no Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā un Dānijas Kultūras institūta.

Vizītes pirmajā daļā, iepazīstot Bauskas novada uzņēmējdarbības vidi, novada viesi apmeklēja SIA „VIZULO” Iecavas pagastā. Uzņēmuma kas nodarbojas ar LED gaismekļu izstrādi, ražošanu un tirdzniecību Latvijas un pasaules tirgū, eksporta menedžeris Ritvars Pastars prezentācijā pastāstīja par uzņēmuma vēsturi, vērtībām un produktiem; parādīja dažādās pasaules valstīs īstenoto projektu fotogrāfijas – SIA „VIZULO” gaismekļi sastopami 46 valstīs lidostās, noliktavās, veikalos, uz ielām, stadionos un citur. Nākotnes plānos ir iekļūšana ASV tirgū, ražošanas apjomu palielināšana un vēl ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku risinājumu ieviešana produktu izgatavošanā.

Pēc tam delegācijas devās apskatīt ražošanas telpas, iepazīties ar tur notiekošajiem procesiem un produktiem. Pēc uzņēmuma apmeklējuma vairāku vēstniecību pārstāvji bija patīkami pārsteigti par to, ka Latvijā ir šādi ambiciozi, „zaļi domājoši” un idejām bagāti uzņēmumi, kuri nebaidās no izaicinājumiem.

Tālāk viesi devās uz Bauskas Rātsnamu, kur notika tikšanās ar jaunatnes jomas pārstāvjiem. Bauskas novada administrācijas Jaunatnes nodaļas vecākais speciālists Gints Jankovskis pastāstīja par jomu kopumā – par darbinieku struktūru Bauskas novadā, esošajām iestādēm, kas tieši strādā ar jauniešiem, pašvaldības piedāvātajām iespējām, sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām, titulu „Bauskas novads – Latvijas jauniešu galvaspilsēta 2023” un tā ietvaros īstenotajām aktivitātēm.

Lai delegācijas plašāk uzzinātu par jauniešu dzīvi Bauskas novadā, prezentācijas bija sagatavojušas vairākas vietējās nevalstiskās organizācijas - „Vieddoma”, „Mums Pieder Pasaule”, „Laiks Jauniešiem” – un Bauskas Bērnu un jauniešu centrs. Katrs pastāstīja par savu darbību, īstenotajām aktivitātēm, misiju, mērķiem, tuvākās nākotnes plāniem, izaicinājumiem, finansējuma avotiem. Tāpat tika uzsvērta vēlme meklēt arvien jaunas sadarbības iespējas, lai vēl vairāk varētu atbalstīt jauniešus un jaunatnes jomas attīstību Bauskas novadā.

Tālāk sekoja prezentācija par Bauskas novadu – vispārīgi fakti, statistika, aktualitātes izglītības, tūrisma, sociālajā un uzņēmējdarbības jomā; par novada kopējo attīstību un izaicinājumiem, starptautisko sadarbību, kas ir arī ar divām pašvaldībām Zviedrijā.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis savā uzrunā pauda prieku par to, ka Ziemeļvalstu dienas notiek tieši Bauskas novadā: „Izmantojam šo iespēju, lai vairāk uzzinātu par jūsu valstīm caur izstādēm, kino un savstarpējām sarunām, bet jums ir iespēja uzzināt vairāk par mūsu novadu – par mūsu jauniešiem, uzņēmējdarbību un kultūru. Tas ļauj turpināt veidot sadarbību dažādās jomās, lai ieguvums būtu abām iesaistītajām pusēm. Turpinām darbu, izbaudām Ziemeļvalstu dienas un to piedāvājumu!”

Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda (V.E. Karin Höglund): „Ir vērtīgi katru gadu Ziemeļvalstu dienu ietvaros apmeklēt jaunas vietas Latvijā, lai gūtu pieredzi, iepazītu vietējos un meklētu jaunas sadarbības iespējas. Paldies, ka piekritāt šogad mūs uzņemt šeit, Bauskā.”

Pēcpusdienā delegācijas viesojās Bauskas Valsts ģimnāzijā, kur apskatīja skolu, uzzināja tās vēsturi. Norvēģijas vēstniece Latvijā Īne Morenga (H.E. Ine Måreng) ar skolēniem runāja par pusaudžu motivācijas programmu MOT, kas tiek īstenota arī Bauskas Valsts Ģimnāzijas 7. un 8. klasēs. Programma stiprina jauniešu izpratni un drosmi - drosmi dzīvot, rūpēties, pateikt „nē”.

Pēcāk Bauskas Kultūras centrā notika izstādes „M.Thalow „Brothers and Sisters” & „Voices of the Future”, kas izvietota garāmgājējiem redzamā vietā Kalna ielā, atklāšana. Tā tapusi sadarbībā ar Dānijas vēstniecību Latvijā un Dānijas kultūras institūtu.

Izstāde „Voices of the Future” („Nākotnes balsis”) stāsta par ukraiņiem, kuri bija spiesti pamest savu valsti un māju, lai aizsargātu savu dzīvību, ģimeni un brīvību. „Aicinu veltīt laiku tam, lai pastaigātos starp izstādes darbiem, apskatītu ukraiņu bēgļu sejas un lasītu viņu piedzīvoto. Domāju, ka jūs ātri sapratīsiet, ka, lai gan viņi ir piedzīvojuši neticamu vardarbību, dažādas grūtības un skumjas, vēlme cīnīties par brīvību un cerību par labāku rītdienu viņos ir klātesoša,” sanākušos uzrunāja Dānijas vēstnieka amata kandidāts Mortens Jespersens (H. E. Morten Jespenser).

Līdz 18. oktobrim Bauskas Kultūras centrā ir apskatāma vēl viena izstāde - „Zaļi kopā”. Ekspozīcija atklāj, kā, balstoties uz desmitgadēm krāto pieredzi pārejā uz zaļo dzīvesveidu, Dānija attīstījusi unikālu prasmju kopumu atjaunojamās enerģijas, energoefektivitātes, viedu, zaļu un dzīvīgu pilsētu attīstīšanas,  ūdens tehnoloģiju, klimata adaptācijas, kā arī atkritumu apsaimniekošanas un cirkulārās ekonomikas risinājumu jomās.

Vakarā Ziemeļvalstu pārstāvjus sagaida izstādes „Somu jēgeri Latvijā” atklāšana Bauskas pilī un koncerts „Ziemeļvalstu un latviešu melodijas džeza skaņās” (Kjell Gunnar Hoff unMadara Kalniņa kvartets).