Bauskas novada pašvaldība
Nahoda

Bauskas novadā esam bagāti, jo mums ir daudz starptautisku draugu Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Polijā, Itālijā, Gruzijā, Vācijā, Ukrainā, Čehijā, Moldovā. Sadarbības līgums ar 16 pašvaldībām citās valstīs palīdz stiprināt attiecības starp tautām un reģioniem.

Mūsu sadraudzības pilsēta Nāhoda (Čehijā) kā ik gadu septembra sākumā svin svētkus, organizējot tradicionālās Kurzemes dienas. Šogad pasākumā tika atzīmēta arī 770. gadadiena, kopš Nāhodas vārds pieminēts rakstos. Bauskas novada pašvaldība saņēma ielūgumu uz svētkiem, un uz Nāhodu devās: domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, deputāts Jānis Kalniņš un Bauskas Tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Turkupole-Zilpure. Svētku programmu kuplināja arī Nāhodā tik ļoti iemīlētais Bauskas Bērnu un jauniešu centra jauniešu deju kolektīvs „Mēmelīte” (vadītāja Ligita Irbīte, pedagogs Jānis Skangalis).

Baudot svētku programmu – koncertu, svinīgo pieņemšanu Nāhodas rātsnamā u.c. kultūras aktivitātes, mūsu delegācijas pārstāvji tikās ar Nāhodas pašvaldības kolēģiem, pārrunājot turpmāko sadarbību. 

„Vizītes laikā notikušajās sarunās tika ieplānotas sadarbības aktivitātes uzņēmējdarbībā un tūrismā. Turpināsim gatavot tūrisma bukletus latviešu un čehu valodā, kā arī ar mērķi veicināt pieredzes apmaiņu uzņēmējdarbībā tiks aptaujāti uzņēmēji Nāhodā un Bauskas novadā, pēc tam organizējot apmaiņas vizītes,” par sarunu rezultātiem stāstīja Bauskas novada pašvaldības vadītājs.

Tūrisma informācijas centra vadītāja I.Turkupole-Zilpure atzina, ka vizīte mūsu sadraudzības pilsētā bijusi ļoti piesātināta un noderīga. „Tikāmies ar tūrisma jomas kolēģiem Nāhodā, dzirdēju pieredzi un saskatīju interesantas idejas. Atvedu brosūras par Nāhodas tūrisma piedāvājumu latviešu valodā. Novadā esam izdevuši piedāvājumu par Bauskas novadu čehu valodā,” stāstīja I.Turkupole-Zilpure.

Nahoda 21

Noguruši, bet laimīgi no skaistā koncerta atgriezušies mājās arī „Mēmelītes” dejotāji. „Uzstājāmies Nāhodā pēc piecu gadu pārtraukuma. Programmu sākām gatavot jau augusta vidū. Tā bija  30 minūšu gara, un kopā tika nodejotas deviņas dejas. Programmu centāmies veidot tādu, lai publikai būtu interesanti skatīties. Bija neparasti karsta diena, bet mūs sagaidīja ļoti daudz skatītāju. Bija prieks gan par fantastisko uzņemšanu, gan par satiktajiem draugiem,” dalījās iespaidos jauniešu deju kolektīva vadītāja L. Irbīte.

Deja ir stīga, kas cauri laikiem nes tautas kodu un saauž kopā paaudžu paaudzes košā audeklā. Tā ir arī mīlestība pret savu ģimeni un dzimto vietu, pārmantotās sentēvu arodu prasmes un cieņa pret savas tautas kultūras mantojumu. Šādi sadarbības pasākumi nes tālāk un palīdz izzināt mūsu tautu dzīvesziņu un bagātina mūsu attiecības.

Mēmelīte

Domes priekšsēdētājs pateicas visiem, kas palīdzēja sagatavot vizīti un piedalījās šajā reprezentācijas pasākumā. „Pateicos jauniešu deju kolektīvam „Mēmelīte”, vadītājai L. Irbītei un pedagogam J. Skangalim par ieguldīto laiku un darbu, sagatavojot daudzveidīgo deju programmu, kas lieliski demonstrēja gan latviešu tautas dejas tradīcijas, gan teicami pārstāvēja un popularizēja Bauskas novadu. Paldies arī novada pašvaldības autobusa vadītājiem Normundam Brazauckim un Ojāram Langenfeldam par teicami paveikto darbu un atbildīgo attieksmi pret veicamajiem pienākumiem,” sacīja A.Okmanis.

Sākotne pirms 200 gadiem

Bauskas novadu un Nāhodu vieno ne tikai sadraudzības līgums, bet arī vairāk nekā divus gadu simtus seni vēsturiski notikumi un personības.

Bauskas novada pašvaldības un Nāhodas pilsētas pirmais sadraudzības līgums tika noslēgts 2010.gada 23.jūlijā Bauskā. Bauskas novada pašvaldības un Nāhodas pilsētas sadraudzības atjaunotais līgums noslēgts 2022.gada 9.septembrī Nāhodā. To parakstījis Bauskas novada pašvaldības vadītājs Aivars Okmanis un Nāhodas pašvaldības mērs Jans Birke.

Vēl pirms sadarbības līguma parakstīšanas sadraudzības aktivitātes ar Nāhodu uzturēja Rundāles pils un Bauskas pils, jo kopš 2004.gada Nāhodā tiek rīkotas Kurzemes dienas. Tajās piemin Kurzemes hercoga Pētera fon Bīrona ierašanos Nāhodā 1792. gadā, kad viņš kā vasaras rezidenci iegādājās Nāhodas pili. Svētku laikā notiek koncerti, teātru izrādes un citi priekšnesumi 18. gadsimta beigu noskaņās. 

Arī Bauskas novada pašvaldība vairākkārt uzņēmusi sadraudzības pilsētas viesus Bauskas novada svētkos. Spilgti un mākslinieciski augstvērtīgi baušķenieku atmiņā palikuši gan Nāhodas mūzikas skolas audzēkņu orķestra, gan kora koncerti Bauskas luterāņu baznīcā.

Bauskas un Nāhodas sadarbības galvenais akcents – bērnu un jauniešu mākslas un kultūras mijiedarbība.

Savstarpējā mijiedarbē pamatīgāk iepazīstam nācijas, kuras dzīvo tepat, Baltijas jūras krastos, un arī mazliet tālāk, citviet Eiropā. Īstenojot kopīgus projektus un viesojoties sadraudzības pašvaldībās, mūsu iedzīvotāji gūst vērtīgu pieredzi kultūrā, izglītībā, ekonomikā un citās jomās, kā arī stimulu daudzpusīgai izaugsmei.