Pašvaldība Starptautiskā sadarbība
Bauska Nāhodā 2023
Foto: No personīgā arhīva

Nedēļas nogalē no 8. līdz 10. septembrim pēc Nāhodas pašvaldības (Čehijas Republika) uzaicinājuma, Bauskas novada pašvaldības delegācija viesojās sadraudzības pilsētas rīkotajā Kurzemes (Kurlandes) festivālā (Courland festival).

Pašvaldības pārstāvji, ierodoties Nāhodā 8. septembrī, devās oficiālajā pieņemšanā pie Nāhodas pašvaldības vadības. Kā īpašais viesis pieņemšanā tika sagaidīta Latvijas vēstniece Čehijā Elita Kuzma. Kopīgi tika apspriesti nākotnes plāni un iespējamā sadarbība.

Bauskas novada pašvaldību un Nāhodas pašvaldību vieno vēsturiskas saites. Hercogam Pēterim Bīronam piederēja Rundāles pils, Jelgavas pils, Nāhodas pils, kā arī Ratiboržices pils, kas atrodas pāris kilometru attālumā no Nāhodas.

Lai padziļinātu zināšanas par šīm vēstures saitēm, sestdien, 9. septembrī, Bauskas novada pašvaldības delegācija kopā ar Latvijas Vēstnieci Čehijā devās uz kaimiņu pašvaldību Česka Skalice (Česká Skalice), kur tika apmeklēts Bożena Ņemcova, kas ir bijusi pietuvināta persona hercoga Pētera Bīrona ģimenei un īpaši viņa meitai Katerinai Zahaņskai (Kateřina Zaháňská), muzejs.

Katerina Zahaņska ir čehiem labi pazīstama no Boženas Ņemcovas grāmatas Vecmāmiņa (Babička), kur viņa attēlota kā laipnā un izglītotā hercogiene Zahaņska, kas ir interesanta vēsturiska detaļa, kas vieno Latviju un Čehiju.

Par godu Katerinai Zahaņskai muzejā notika dāliju izstāde, kurā bija iespējams ieraudzīt dažādas dāliju šķirnes, un viena no tām bija “Rundāle”. Šo šķirni selekcionējis latvietis Aivars Baroniņš. Uz šo izstādi ir aizceļojušas arī citas dāliju šķirnes no Latvijas,  piemēram, Ritas Zaļās selekcionētā dālija “Apelsīni Sniegā”.

Apmeklējuma laikā tika spriests par sadarbības iespējām. Muzejs nākošajā gadā plāno papildināt savu ekspozīciju par Rundāles un Bauskas pili, īpaši uzsverot, ka daļu savas bērnības hercogiene ir pavadījusi Bauskas apkārtnē.

Dienas turpinājumā Bauskas novada pašvaldības pārstāvji un Latvijas vēstniece Čehijā piedalījās Kurzemes (Kurlandes) festivālā, sveicot Nāhodas iedzīvotājus. Kurlandes festivāla tradīcija Nāhodā aizsākta pirms 17 gadiem, godinot Kurzemes hercogu Pēteri Bīronu.

Festivāls tika atklāts teatrāli – Rātslaukumā zirga pajūgā ieradās Bīrona ģimene. Svinībās piedalījās vēl trīs Nāhodas sadraudzību pilsētu delegācijas – Klodzko (Kłodzko) un Polaņicazdrojas (Polanica-Zdrój) no Polijas, kā arī Partizanskes (Partizánske) Slovākijā.

Bauskas novada delegācijas sastāvā bija Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, Attīstības un būvniecības departamenta Attīstības un plānošanas nodaļas vecākā projektu vadītāja Jolanta Kalinka un projektu vadītāja Līga Čakāne. Šis komandējums pašvaldībai izmaksāja 1188,94 eiro.

Vizītes laikā tika pārrunātas iespējas kopīga tūrisma un kultūras pasākumu attīstīšanai. Jau šonedēļ darbu pie ideju ģenerēšanas un attīstības uzsāks Bauskas novada pašvaldības tūrisma un kultūras speciālisti, lai tuvākajā laikā varētu organizēt attālinātu sanāksmi ar Nāhodas pašvaldības speciālistiem un vienoties par konkrētiem sadarbības veidiem.