22. novembrī Rīgā norisinājās forums “Iedzīvotāju padomes: kopienu balss un palīgs pašvaldību izaugsmei”. Vispirms Saeimas namā, pēc tam Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā tikās eksperti, politikas veidotāji, pārstāvji no iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm un pašvaldībām, lai veicinātu savstarpējo sadarbību. Bauskas novads forumā bija plaši pārstāvēts: piedalījās gan Ceraukstes, Gailīšu, Iecavas, Īslīces, Mežotnes, Rundāles, Skaistkalnes, Valles un Vecsaules pagasta iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji, gan Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika.
“Sabiedrības saliedētības radars parāda, ka 89 procenti iedzīvotāju ir pieķērušies savai pilsētai un ciemam, un tas ir augsts rādītājs. Tas nozīmē, ka cilvēkiem lokālpatriotisms ir ļoti liels. Faktiski tas ir viens no padomes uzdevumiem – nepazaudēt saikni ar iedzīvotājiem, kuriem rūp sava novada attīstība,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, atklājot forumu. Spriežot pēc reģionālajām vizītēm, cilvēki ar lepnumu runā par vietu, no kurienes viņi nāk vai kur ir dzimuši. 58 procenti iedzīvotāju uzticas pašvaldību darbam, un tas ir ļoti labs rādītājs, teica D. Mieriņa.
Pašvaldību likums, kas stājās spēkā 2023. gada janvārī, paredz iespēju pašvaldībās izveidot iedzīvotāju padomes. Pašvaldības deputātu pienākums ir noskaidrot padomes viedokli, pirms pieņemt lēmumu par kādām izmaiņām pašvaldībā, ja tas skar iedzīvotājus.
Domnīcas “Providus” pētnieces Līga Stafecka un Agnese Frīdenberga prezentēja pārskatu par esošo situāciju Latvijā. No 43 pašvaldībām iedzīvotāju padomju nolikumi līdz šim apstiprināti 17 pašvaldībās, tostarp arī Bauskas novadā.
Foruma paneļdiskusijā “Iedzīvotāju padomes un to loma pašvaldībās – ko no tām sagaidām?” piedalījās Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas priekšsēdētājs Valdis Maslovskis, Siguldas novada domes priekšsēdētājs Linards Kumskis, Rēzeknes novada Viļānu iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja Vija Piziča, Bauskas novada Valles pagasta iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja vietniece Gita Zemīte un laikraksta “Dzirkstele” galvenā redaktore Ginta Alberte.
Dalībnieki atzina, ka iedzīvotāju padomes var būt viens no rīkiem, kas mazina nomales efektu pēc administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas, stiprina iedzīvotāju pilsonisko līdzdalību un uzlabo lēmumu pieņemšanas procesu. Vienlaikus tika uzsvērts, ka efektīvai iedzīvotāju padomju darbībai ir nepieciešami vairāki priekšnoteikumi: iedzīvotāju aktivitāte, iedzīvotāju padomju pārstāvju spēja un vēlme pārstāvēt visu, tai skaitā mazaktīvo iedzīvotāju intereses, pašvaldību kapacitāte nodrošināt regulāru informācijas apmaiņu ar iedzīvotājiem, sniegt atgriezenisko saiti par pieņemtajiem lēmumiem un citi faktori.
VARAM ministre Inga Bērziņa atzīmēja, ka, novadiem kļūstot teritorijas ziņā lielākiem, iedzīvotāju padomes var būt vērtīgs rīks, lai palīdzētu iesaistīt pašvaldības lēmumu pieņemšanā iedzīvotājus, kas dzīvo attālākos pagastos: “Mērķis ir sadzirdēt cilvēkus jebkurā novada teritorijā, saprast, kas katrai kopienai ir svarīgākais un kas iedzīvotājus satrauc.”
Padomes darbība – tilts starp iedzīvotājiem un pašvaldību
Iedzīvotāju konsultatīvās padomes ir vērtīgs mehānisms, kas dod iespēju ikvienam paust savu viedokli un piedāvāt risinājumus jautājumiem, kuri ietekmē mūsu ikdienas dzīvi. Foruma laikā tika apspriesti dažādi jautājumi – no infrastruktūras problēmām līdz iedzīvotāju iesaistes veicināšanai pašvaldības lēmumu pieņemšanā, norāda Iecavas pagasta iedzīvotāju padomes priekšsēdētājs Uģis Zāģers.
“Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa uzsvēra demokrātijas nozīmi mūsu sabiedrības attīstībā, vienlaikus brīdinot, ka demokrātija ir trausla un sargājama vērtība. Pilnībā piekrītu Mieriņas kundzes viedoklim. Šobrīd demokrātijas izpausme pagastā ir daļēja, jo no visām iestādēm, kuras uzrunājām un aicinājām atbalstīt iedzīvotāju vēlmes, apstiprinātas ar iedzīvotāju parakstiem, atbildes saņēmām vispārīgas, nekonkrētas, dažu brīdi pat liekas, ka iestādes, kurām jāveido labāka vide iedzīvotājiem, rada vidi, kādu paši izprot un cik pietiek naudas. Bet laikam jau demokrātiju tā nevar ieviest vienā dienā, process būs ilgs un grūts, lai sadzirdētu abas puses - ko grib iedzīvotāji un ko plāno pašvaldība un citas valsts iestādes.’’ U. Zāģers uzskata, ka ‘’pasākums bija interesants, saturīgs, izglītojošs un iedvesmojošs. Dalībnieku stāsti par pieredzi un izaicinājumiem iedzīvotāju interešu pārstāvēšanā sniedza daudz iedvesmas un jaunu ideju tālākai darbībai. Esmu pārliecināts, ka, veicinot savstarpēju sadarbību starp pašvaldību un iedzīvotājiem, mēs stiprinām demokrātiju un radīsim pamatu pozitīvām pārmaiņām mūsu sabiedrībā pagastos un visā novadā’’.
Daudzi citu pašvaldību iedzīvotāju padomju pārstāvji labprāt uzklausīja Valles pagasta iedzīvotāju padomes pieredzi darbā ar pašvaldību un sabiedrību. Kopš ievēlēšanas 30. janvārī līdz šim paveikts liels darbs sabiedrības iesaistei.
‘’Ja neviens neiesaistīsies, tad tā Valle aizaugs!’’ – tie bija vārdi, kas par darbošanos iedzīvotāju padomē pārliecinājuši Gitu Zemīti, kura Vallē augusi, skolojusies un pēc dzīves posma Rīgā atgriezusies uz dzīvi Vallē. Viņa sapratusi, ka nedrīkst palikt malā, un ar lokālpatriotisku noskaņojumu ne vien iesaistījusies iedzīvotāju padomes darbā, bet nu jau arī uzņēmusies tās vadību. Sākotnēji saprast konsultatīvās padomes izveides mērķus ļoti palīdzējusi ikgadējā pašvaldības pārstāvju tikšanās ar iedzīvotājiem, kur padomes darbības pamatprincipus ieskicējusi Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika, skaidrojot, ka padome ir tilts starp iedzīvotājiem un pašvaldību.
‘’Neesmu runātāja, bet darītāja. Papētīju nolikumu, atcerējos, ko pārvaldes vadītāja stāstīja, un domāju, ko varam darīt. Primārais uzdevums – noskaidrot iedzīvotāju vajadzības. Mēs izstrādājām darbības plānu, veicām iedzīvotāju aptauju. Rīkojām kopsapulces, informējām iedzīvotājus par to, kas mēs esam un ko darīsim, pa kādiem kanāliem notiks informācijas apmaiņa.’’
No iedzīvotājiem saņemti vairāk nekā 70 dažādi ierosinājumi, tad izsludināta aptauja, lai noteiktu prioritātes, priekšlikumi sagrupēti pa tematiskām kategorijām. Saraksts iesniegts pašvaldībai, lūdzot sniegt komentāru, kuru jautājumu risināšana ir pašvaldības kompetencē un kurus var risināt pati sabiedrība. ‘’Tagad turpinām strādāt un sniegt atgriezenisko saiti. Aprīlī iedzīvotāju kopsapulcē prezentējām aptaujas rezultātus, novembrī kopsapulcē varam ziņot, ka 46 jautājumi ir izkustināti un 25 punkti ir atrisināti sadarbībā ar pašvaldību. Man liekas, mūsu pieredze ir ļoti labs veids, kā parādīt, ka padomei ir jēga un ir jēga iedzīvotājiem nākt uz sapulcēm, teikt savu viedokli, balsot un sekot līdzi, jo ir rezultāti,’’ tā Gita Zemīte.
Protams, ne visi ievēlētie padomes dalībnieki ir gatavi aktīvi darboties. Ar laiku sapratuši, kas no viņiem tiek sagaidīts, daži no dalības padomē atteikušies. 30. janvārī Valles padomē tika ievēlēti 12 cilvēki, pašlaik tās sastāvā palikuši septiņi. Bet padomes priekšsēdētāja saviem kolēģiem uzsver: darbojamies bez stresa un iespringuma, mums laika ir daudz. Šis ir brīvprātīgo darbs!
Vērtējot forumā dzirdēto, Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika atzīst: ‘’Uz kopējā pašvaldību pieredzes fona Bauskas novada pašvaldība ar iedzīvotāju padomēm ir izdarījusi ļoti daudz. Novada mēroga pieredzes apmaiņas pasākumu šogad esam organizējuši. Iesaistīšana budžeta tāmju apspriedē ir notikusi. Pēc pieprasījuma tiek organizētas tikšanās ar pašvaldības vadību. Protams, jāturpina abām pusēm darboties. Kopumā pasākumā iedzīvotāju padomes pārstāvji bija pozitīvi noskaņoti, labprāt dalījās gan pozitīvajā pieredzē, gan arī diskutēja par izaicinājumiem.’’
Forumā tika pieminēta Bārbeles iedzīvotāju padome, kas Bauskas novadā izveidojās pirmā, bet šoruden ir pārtraukusi savu darbību.
‘’Dzīvē viss plūst un mainās,’’ secina Bārbeles, Stelpes un Valles pagasta nodaļas vadītāja Santa Bračka. ‘’Bijusī Bārbeles konsultatīvā padome paveica tik, cik daudz iesaistījās paši pagasta iedzīvotāji. Atsaucība no pagasta iedzīvotājiem bija maza, tomēr padome savā darbības laikā realizēja projektu "Iedzīvotāji veido savu vidi" programmas ietvaros, labiekārtojot sporta laukumu ciema centrā. Arī ikdienas lietās saziņa ar padomes priekšsēdētāju bija pozitīvi noskaņota. Kāpēc pilnībā darbu izbeigusi visa padome, tas būtu jājautā katram bijušās padomes dalībniekam. Arī Valles pagasta padomē notikušas izmaiņas padomes sastāvā, kas ir normāls process,’’ atzīst pagastu nodaļas vadītāja.
Ideju forums – arī Ķekavā
Jau šo piektdien, 29. novembrī, Doles tautas namā Ķekavā norisināsies ideju forums “Sabiedrība un pašvaldība: veiksmīgas sadarbības risinājumi”. Uz forumu aicināti pašvaldību, iedzīvotāju kopienu un nevaldības organizācijas pārstāvji, lai diskutētu par sabiedrības un pašvaldības sadarbības formām.
Forumā ar savu pieredzi dalīsies Latvijas novadu pašvaldību un nevaldības sektora pārstāvji no novadiem, kuros jau darbojas iedzīvotāju padomes un ir sekmīgi attīstījusies cita veida sadarbība ar nevaldības sektoru. Līdzās kolēģiem no Saldus, Kuldīgas un Tukuma novada ar savu pieredzes stāstu dalīsies Bauskas novada administrācijas Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja Laura Ārente.
Bauskas novada pašvaldība līdzīgu pieredzes apmaiņas forumu “Izaugsme ir sadarbībā” iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm rīkoja 11. oktobrī Ceraukstē. Pasākumā gūti vērtīgi secinājumi, lai uzlabotu savstarpējo sadarbību. Kopīgās diskusijās iedzīvotāju konsultatīvās padomes uzsvēra, ka no pašvaldības vadības sagaida atbalstu un cieņpilnu sadarbību. Pārstāvji aicināja kopīgā sadarbībā noteikt prioritātes, pieņemt atbilstošus lēmumus un aktīvu dialogu, kas veicinātu vietējo vajadzību sakārtošanu. Svarīga ir sapratne un atsaucība, ieklausīšanās un ieinteresētība.
Savukārt pašvaldība no iedzīvotāju padomēm sagaida konstruktīvu un produktīvu sadarbību, kas balstīta uz savstarpēju sapratni, gatavību kopīgiem spēkiem rast kompromisu. Pašvaldības pārstāvji sagaida saiknes uzturēšanu ar vietējo kopienu, viedokļu un noskaņojuma izzināšanu, vietējo iedzīvotāju aktivizēšanu un iesaistīšanu gan dažādās aptaujās, projektos, gan citās aktivitātēs, pārstāvot kopienas intereses.
Pasākuma dalībnieki atzina, ka dialoga un sadarbības pamatā ir regulāras tikšanās, koprades pasākumi un pārdomāta abpusēja komunikācija. Tika izcelta atklātība, savstarpēja cieņa un vienots mērķis – radīt drošu, sakārtotu un iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu vidi, kurā tiek rasti reāli risinājumi.
Sirsnīgi pateicamies ikvienam Bauskas novada aktīvajam iedzīvotājam, kurš ir iesaistījies iedzīvotāju konsultatīvo padomju darbībā un iegulda savu iniciatīvu un laiku. Bauskas novada pašvaldība ļoti labi apzinās, ka iedzīvotāju padomju darbība ir jauna sabiedrības līdzdalības forma – gan iedzīvotājiem, gan pašvaldībai. Tikai esot cieņpilnā dialogā, kas balstīts uz savstarpēju sapratni, kopīgi mācoties ‘demokrātijas skolu’, spēsim šo līdzdalības principu iedzīvināt mūsu novadā.