Bauskas novada svētku „Zem zelta ozola zariem” ietvaros 2023. gada 13. maijā Bauskas rātsnamā notika starptautiskās sadraudzības pašvaldību delegāciju svinīgā tikšanās.
Šogad Bauskas novada pašvaldības ielūgumam uz novada svētkiem atsaukušās: Hašuri (Gruzija), Pehja-Pernumā (Igaunija), Udžiate-Trevano (Itālija), Biržu, Pakrojas, Pasvales, Radvilišķu un Jonišķu pašvaldība (Lietuva), Ripina (Polija), Malina (Ukraina) un Hedemora (Zviedrija).
Sadarbojoties – sasniedzam vairāk
Svinīgo tikšanos atklāja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis: „Šis pasākums ir īpašs brīdis, lai mēs kopīgi varētu pārrunāt mūsu sadarbības projekta gaitu, apmainīties ar savām pieredzēm un iedvesmoties no citu pašvaldību panākumiem. Šis pasākums liecina par to, cik svarīga ir sadarbība un cik daudz mēs varam sasniegt, strādājot kopā.
Mūsu sadarbība ir īpaši nozīmīga šajā globalizētajā pasaulē. Mēs varam apmainīties ar idejām, kultūrām un tradīcijām, kas liek mums redzēt pasaules lietas no citiem skatupunktiem. Mūsu sadarbība ir arī laba iespēja palielināt investīcijas ar uzņēmējdarbību un tūrismu saistītās jomās, kas noderēs mūsu pašvaldībām un tās iedzīvotājiem.”
Novadam svētkos dāvā vērtīgu mākslas darbu
Bauskas novada pašvaldību svētkos bija ieradusies sveikt Bauskas novada māksliniece, gleznotāja Tatjana Paļčuka-Rikāne. Mūsu novada māksliniece guvusi atzinību un atpazīstamību starptautiskajā mākslas pasaulē. Mākslinieces darbi ir radīti, iedvesmojoties no labākajiem Rietumeiropas akadēmiskās mākslas paraugiem, taču tie ir mūsdienīgi un absolūti individuāli atšķirīgi. Māksliniece Bauskas novadam dāvāja savu darbu „Bauskas pils ziemā”. Pasniedzot vērtīgo dāvanu, viņa sacīja: „Paužot mīlestību un pieķeršanos, gribas dāvināt dāvanas. Tieši tā ir arī šajā reizē. Bauska ir tuva un mīļa gan man, gan manam dzīvesbiedram Pēterim Rikānam, kam Bauska ir dzimtā pilsēta.”
Pauž prieku par sadarbību un svētku noskaņu
Bauskas novada pašvaldībai izveidojusies sadarbība ar 15 pašvaldībām no 10 valstīm. Svētku pasākumā, stiprinot savstarpējo sadarbību, tika atjaunoti sadraudzības un sadarbības līgumi ar Ripinas pašvaldību Polijā un Hedemoras pašvaldību Zviedrijā.
Ripinas pašvaldības vadītājs Pāvels Gžibovskis, sūtot svētku sveicienus, sacīja: „Partnerības atjaunošana starp mūsu pašvaldībām ir liels prieks. Parakstot šodienas līgumu, mēs neapšaubāmi ieejam Polijas un Latvijas sadarbības vēsturē. Tā ir arī apņemšanās tam, ko vēlamies turpināt un attīstīt. Esmu pārliecināts, ka mūsu sadarbības apliecinājums atvērs jaunu lappusi mūsu kopienu attīstībā un radīs tālākas iespējas pieredzes apmaiņai.”
Visu klātesošo sadraudzības pašvaldību delegāciju vadītāji, uzrunājot pasākuma dalībniekus, pauda prieku par iespēju piedalīties svētkos un smelties pieredzi seno tradīciju un vēstures izzināšanā un saglabāšanā.
Sirsnīgus pateicības vārdus Bauskas novadam veltīja Ukrainas pilsētas Malinas mērs Oleksandrs Sitailo: „Novēlu ikvienam novada iedzīvotājam labu veselību, labklājību, mīlestību un mierīgas debesis. Pateicoties iedzīvotāju talantiem un darbam, attīstās jūsu brīnišķīgais novads. Mēs ļoti augstu vērtējam savu draudzību un ceram turpināt to attīstīt un padziļināt”. Pateicībā par Bauskas novada pašvaldības uzdāvināto autobusu skolēnu pārvadāšanai, Malinas mērs pašvaldībai uzdāvināja bērnu veidotās gleznas.
Bauskas novada pašvaldība sadraudzības pašvaldībām dāvāja amatnieku darinātus klūgu grozus, kas pildīti ar Bauskas novada uzņēmumos un saimniecībās gatavotiem produktiem.
Prezentē kultūrvēstures tradīciju saglabāšanas piemērus
Šogad Bauskas novada svētku galvenais vadmotīvs „Nāc, kāp augstu Lielupes krastā, klausies un skaties – ieraugi seno un jauno Zemgali!” ir balstīts kultūrvēsturiskā mantojuma vērtībās – to izpētē un saglabāšanā. Sadraudzības pašvaldību koppasākumā pašvaldība aicināja Pasvales (Lietuva) un Udžiate-Trevano (Itālija) pašvaldību dalīties savā pieredzē par to, kā vietējās tradīcijas un kultūrvēsturiskais mantojums tiek popularizēts pašvaldības organizētajos svētkos un pasākumos.
Udžiate-Trevano mēre Rita Lambrudži pastāstīja par San-Džuzepes gadatirgus seno tradīciju, kas pulcē tūkstošiem dalībnieku arī mūsdienās.
Pasvales rajonā vietējais alus ir ne tika zīmols, bet arī senu tradīciju saglabāšanas tilts. Par to pastāstīja delegācijas pārstāvis Sigits Paļulis.
Par novada svētku norises vietas – Mežotnes pilskalna- senajām un stiprajām saknēm un tradīcijām pastāstīja Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja Laura Ārente.
Svinīgo tikšanos kuplināja Bauskas novada mūziķu Līgas Eglītes (klavieres) un Māras Lagzdiņas muzikālais sniegums.
Pēc svinīgā koppasākuma sadraudzības delegācijas devās uz Mežotnes pilskalnu, kur vēstures un mūsdienu mistērijā guva ieskatu seno zemgaļu dzīves dažādajās noskaņās.
Foto: Ģirts Donerblics