Der zināt

2022. gada 3. jūlijā plkst. 18:00 Bauskas pils muzejā un Latvijā pirmo reizi uzstāsies seno deju grupa no Polijas “Cracovia Danza Court Ballet” jeb Krakovas deju galma balets  ar renesanses deju programmu “Karalienes Bonas maskarāde”.  

Uzveduma horeogrāfiju iestudējusi Romāna Agnele (Romana Agnel), iedvesmojoties no Polijas galma paražām pēdējo Jagelonu karaļu dinastijas valdīšanas laikā (14. – 16. gs.). Jagelonu dinastijas nosaukums radies no pirmā Lietuvas lielkņaza - Jogaila ( Jagiełło ), kurš kļuva par Polijas karali. Izrādes oriģinālās horeogrāfijas autori ir Fabritio Karoso un Cesare Negri - 16. gs. vidus un 17. gs. sākuma itāļu renesanses deju horeogrāfi.

Izrāde ir spilgta tā laika galma horeogrāfiju ilustrācija. Polijā masku un itāļu galma izklaides modi aizsāka Polijas karaliene un Lietuvas lielhercogiene Bona Sforca (Bona Sforza d'Aragona, 1494.g. – 1557.g.).

Piesātinātos renesanses tērpos un stilizētās maskās dejotāji ieved ikvienu skatītājus renesanses laikmeta karnevāla pasaulē, kur valda fantāzija, mīlestība un galma intrigas. Balle ir kā iegansts, lai iepazītos ar tā laika varoņiem: karalieni Bonu un galma ākstu Staņčiku un daudziem poļu un itāļu izcelsmes galminiekiem.

“Cracovia Danza Court Ballet” ir pašvaldības kultūras iestāde, vienīgais profesionālais galma un vēsturisko deju ansamblis Polijā, ko dibinājusi talantīgā dejotāja, horeogrāfe un skolotāja Romāna Agnele.

Jau daudzus gadus Cracovia Danza deju grupa ir strādājusi pie dažādu valstu un laikmetu tradicionālo galma deju un baletu rekonstrukcijām, iestudējot deju izrādes, kas aptver laika posmus no viduslaikiem līdz mūsdienām. Izrāžu dramaturģijā iekļautas horeogrāfijas, kostīmi, mūzika un galma etiķete, kas atspoguļo dejas teātra tradīcijas un vēsturi Eiropā.

Dejotāji specializējas arī tradicionālo poļu deju rekonstrukcijā, veidojot unikālus priekšnesumus, kuru pamatā ir dažādu laikmetu nacionālās un tautas dejas. Pateicoties sadarbībai ar augsta ranga horeogrāfiem un speciālistiem, baleta izrādes veido ārkārtīgi bagātīgu, daudzveidīgu un unikālu klāstu.

Grupas repertuārā ir šādi priekšnesumi: ‘Viduslaiku dejas un izklaide “Šahs” pēc J. Kočanovska dzejoļa motīviem, “Parīzes spriedums” pēc Dž. Ločera lugas motīviem, Sobieskis un Marija Kazimira, "Balets des Nations"; “Šopēna deju pasaule”, “Vecajā kinoteātrī”, “Polija – Indija: sarunas”.

Kostīmu māksliniece: MONIKA POLAK-LUŚCIŃSKA

Maskas: MONIKA POLAK-LUŚCIŃSKA, MACIEJ LUŚCIŃSKI

Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē darba laikā – katru dienu no 10 līdz 18, un rezervēt pa tālr. +371 63923793, +371 63922280, +371 20011880 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv un Biļešu paradīze kasēs.

Biļetes cena 15,- Eur pieaugušie un 10,-Eur mācību iestāžu audzēkņi un pensionāri, uzrādot apliecību.

Informāciju sagatavoja:

Ilva Neimane
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību- klientu apkalpošanas vadītāja
T. +371 63923793