Bauskas novada pašvaldība

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” sadarbībā ar Norvēģijas un Lietuvas Transparency International (TI) nodaļām piektdien, 8. novembrī, tiešsaistē prezentēs jaunāko Pašvaldību atklātības indeksu (PAI). Eksperti iepazīstinās ar ziņojuma secinājumiem, Norvēģijas un Latvijas pašvaldību salīdzinošo analīzi un progresu kopš 2021. gada, un izmantoto metodoloģiju.

Pašvaldību atklātības indeksa karte

Ar katru gadu palielinās Latvijas pašvaldību mājaslapās publicētās informācijas apjoms par lēmumu pieņemšanu, domes struktūru, pašvaldības budžetu un finanšu izlietojumu, t. sk. publiskajiem iepirkumiem, pašvaldības uzņēmumiem, sabiedrības līdzdalību, korupcijas apkarošanu un ētiku. Ja pērn tikai Rīgas valstspilsētas pašvaldība sasniedza augstu novērtējumu (vismaz 29,5 punkti no 40), tad šogad tās jau ir 12 pašvaldības, Rīgai pievienojušās: Alūksnes, Ādažu, Bauskas, Cēsu, Madonas, Mārupes, Preiļu, Ropažu, Talsu un Valmieras novads un Daugavpils valstspilsēta.

Delnas analīze liecina, ka pašvaldības izmērs ne vienmēr ir noteicošais faktors mājaslapā publicētajai informācijas atklātībai – svarīgu lomu spēlē arī atbildīgo cilvēku izpratne par lietotājiem draudzīga formāta informācijas publicēšanu tīmeklī. Liela daļa indikatoru rādītāju ir viegli uzlabojami (piemēram, deputātu un komisiju locekļu arhīvi, budžetu vizualizācijas), jo  informācija nemainās katru nedēļu, taču ļauj iedzīvotājiem draudzīgā veidā iepazīties ar būtisku informāciju par pašvaldību.

Lai uzlabotu pašvaldību atklātību, Delna aicina mājaslapās publicēt plašāku informāciju par iedzīvotāju līdzdalības iespējām, t. sk. sabiedriskajām apspriešanām, dalību domes sēdēs, konsultatīvajās padomēs, kolektīvo iesniegumu iesniegšanu, līdzdalības budžetu, iedzīvotāju padomēm u.c.. Arī arhīvu publicēšana viegli uztveramā veidā var nodrošināt labāku iespēju iedzīvotājiem iepazīties ar procesu vai lēmumu pieņemšanas vēsturi un izdarīt secinājumus par to efektivitāti ilgākā laikposmā;

Delna kopš 2021. gada katru gadu vērtē Latvijas pašvaldību mājaslapu atklātību. Novērtējam pašvaldību līdzšinējo atsaucību un iesaisti atklātības veicināšanā, arvien papildinot mājaslapā publicējamo informāciju. Vienlaikus jānorāda, ka vairākās jomās joprojām publicētās informācijas apjoms ir nepietiekams – it īpaši korupcijas apkarošanas un ētikas, sabiedrības līdzdalības mehānismu sadaļā,” aicina Delnas pētniece un projektu vadītāja Diāna Kazina.

2024. gada “Pašvaldību atklātības indeksa 2024” ziņojumā ir ne tikai vērtētas visas Latvijas pašvaldības, bet arī veikts salīdzinājums ar 10 Norvēģijas pašvaldībām, ar ziņojumu var iepazīties šeit->.