Izglītība Vide
Ekoskolu forums PII Dartija

“Ieklausos, ieskatos, iedzīvinu!” – ar šādu moto 16. oktobrī Iecavas pirmsskolas izglītības iestāde “Dartija” uzņēma Zemgales Ekoskolu bērnu Ekopadomju foruma dalībniekus no Bauskas, Jelgavas un Dobeles novada desmit izglītības iestādēm.

Mājinieki – PII “Dartija” – Ekoskolu programmā darbojas jau 15 gadus un šogad bija to piecu izglītības iestāžu vidū, kam piešķirts augstākais programmas apbalvojums - Ekoskolu Zaļais karogs ar vēstnieku statusu. Iegūtais tituls bija lielisks stimuls, lai uzaicinātu viesus, dalītos pieredzē un, veicot atraktīvus uzdevumus, kļūtu vēl zinošāki dažādos vides jautājumos.

Forums rīkots, lai veidotu izpratni par ilgtspējīgas attīstības nozīmi un aprites ekonomiku, izmantojot materiālus atkārtoti un radot vidi un apstākļus, lai bagātinātu pirmsskolas vecuma bērnu pieredzi, izglītotu un ieinteresētu vides problēmu mazināšanā.

Ir gandarījums, ka pirmsskolas izglītības iestāde “Dartija” tik neatlaidīgi gājusi šo ne tik vieglo ceļu, lai iegūtu Ekoskolu vēstnieku statusu. Prieks par viesiem, kas šodien atbraukuši, lai iepazītu vienu no Iecavas bērnudārziem, kas atrodas tik zaļā vidē, tik zaļā vietā. Ticu, ka jaunā paaudze iemācīs arī mūs, savus vecākus un vecvecākus, kā saudzēt un saglabāt vidi, kā rīkoties, lai nenodarītu tai pāri, kā labāk saprast, kas dabā notiek. Lai arī pārējām iestādēm izdodas sasniegt šādus rezultātus!” pasākuma ievadā sacīja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks.

Gandarījumu par sasniegto pauda arī Iecavas apvienības pārvaldes vadītājs Normunds Vāvers, kurš iesaistījies iestādes Ekopadomes darbā:

Ticu, ka, darbojoties Ekopadomē, arī pats kļūsu zinošāks vides jautājumos. Gaidīsim jūs ciemos arī Iecavas apvienības pārvaldē - varbūt varam padomāt par vēl kādu papildu konteineru izvietošanu, jo jāsāk ir pašiem ar sevi!”

Ekoskolu forums

Pēc iepazīšanās, svētku uzrunām un mājasdarbu izstādīšanas apskatei, foruma dalībnieki sadalījās piecās komandās un veica dažādus uzdevumus darba stacijās “Ūdens”, “Mežs”, “Pārtika”, “Atkritumi” un “Enerģija”. Bērni pētīja ūdens apriti dabā, meklēja atbildes uz Cūkmena uzdotajiem jautājumiem, attēlu kartītēs atšķiroja “dzīvo pārtiku” no “nedzīvās pārtikas”, noskaidroja, kuri ir sezonālie dārzeņi, aktualizēja zināšanas par atbildīgu elektroenerģijas lietošanu un tās taupīšanu, sašķiroja atkritumus atbilstošas krāsas konteineros.

Pēc enerģiskas darbošanās svaigajā gaisā visiem labi garšoja veģetārā ugunskura zupa. Pēc tam visi iesaistījās sporta skolas “Dartija” treneres Evelīnas Daškevičas vadītajās sporta aktivitātēs un nelielā ekskursijā iepazina iestādes vidi.

Ekoskolu forums

Pasākuma nodrošināšanā lieliski palīgi bija brīvprātīgie - Iecavas vidusskolas skolēni un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studentes. Aktivitātēs klātesošs bija arī iestādes tēls - Cūciņa Rozālija, kas vēlējās redzēt, kā bērni ir apguvuši, izpratuši un pārzina Ekoskolas mācību programmas saturu par dabai draudzīgu un atbildīgu dzīvesveidu, kādas rīcības ir veikuši, lai uzlabotu tuvākās vides kvalitāti un savu ikdienu.

Gandarīta par pasākuma izdošanos bija tā galvenā organizatore PII “Dartija” vadītājas vietniece izglītības jomā un Ekoskolas koordinatore Aija Krūmiņa:

Ļoti liels prieks par Iecavas vidusskolas jauniešiem, kuri tik profesionāli pedagoģiski runāja ar bērniem par ekotēmām un atsaucīgi iesaistījās procesa sagatavošanas darbos. Savukārt Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studentes tik meistarīgi uzbūra veģetāro ugunskura zupu, ka to ēda pat bērni, kas zupas neēd! Gandarījums par iestādes vadītājas Irīnas Freimanes drosmi un uzticēšanos īstenot šādu pasākumu, jo Latvijā Ekoforums pirmsskolām notiek pirmo reizi, un lepnums par iestādes komandas darbu. Ļoti liels prieks par dalībniekiem, kuri nenobijās no neparedzamajiem laikapstākļiem un mēroja tuvāku un tālāku ceļu pie mums. “Planētai vajag supervaroņus!” – tāds ir šī gada Globālās Rīcības dienas sauklis! Un mēs – Ekoskolas - tādi esam!”

Ekoskolu forums

PII “Dartija” teic lielu paldies brīvprātīgajiem jauniešiem no Iecavas vidusskolas: Kārlim Krūmiņam, Reinim Linejam, Elizabetei Artemjevai, Annai Šnorei, Kirilam Stepančenko, Artim Zimnuhovam un Ksenijai Jakovicai, kā arī Iecavas vidusskolas direktorei Solveigai Linejai un skolotājai Antrai Pārumai  par atsaucību, atbalstu un fantastiski atbildīgajiem jauniešiem! Paldies Latvijas Biozinātņu un tehnoloģijas universitātes studentēm Viktorijai Teterovskai, Adrijai Ziemelei, Elizabetei Elfai Tēbergai un Agnesei Franckēvičai! Paldies atbalstītājiem: sporta skolas “Dartija” trenerei Evelīnai Daškevičai, IU “Malka Tev”, uzņēmumam "Darturcrafts", Ziemeļu un Pētersonu ģimenei!

Paldies pirmsskolas izglītības iestādēm, Ekoskolu programmas dalībniecēm, kas kuplināja pasākumu: Jelgavas PPII "Pīlādzītis", PII "Zīļuks", PPII “Auseklītis”, PII "Lācītis" un PPII "Mācos mācīties", Dobeles novada “Zvaniņš”, Bauskas novada Īslīces pamatskolas (PII), Rundāles PII "Mārpuķīte", Bauskas PII "Pasaulīte" un PII “Zīlīte”.