Saulaini un koši izskanējuši kārtējie Liliju svētki Vecumniekos. Svētku organizatori bija parūpējušies, lai sev interesantas nodarbes un aktivitātes varētu rast ikviens svētku apmeklētājs. Aktivitāšu lielākā daļa notika parkā pie Vecumnieku tautas nama.
Svētku daudzveidīgais prieks
Vecumnieku tautas namā bija skatāma Andas Sproģes, Ingas Rakusovas un Pētera Leimaņa gleznu izstāde kā arī Brigitas Stenclavas zīda gleznojumu un rotu izstāde. Mākslas darbi pārsteidza ar savu tēmu daudzveidību. Andas Sproģes oriģināldarbi bija arī iegādājami. Tautas namā apmeklētājus priecēja arī liliju ziedu izstāde. Ar smaržu un krāsainību tās krāšņi svinēja svētkus arī Vecumnieku dobēs – gan dienlilijas, gan majestātiskās klasiskās lilijas. Košas un pilnziedīgas šķita visas Vecumnieku svētku dobes.
Parkā apmeklētājus priecēja amatnieku darinājumu un mājražotāju preču tirdziņš. Daudz bērnu pulcēja Activepark atrakcijas, kur gan puikas, gan meitenes no sirds varēja joņot ar maziem sacīkšu auto. Divu puiku māmiņa no Valles Gunita atzina, ka pusotru stundu vēro kā priecājas abi puikas. Braukšana ar auto ir daudz vērtīgāka par lēkāšanu batutā vai lielajās piepūšamajās atrakcijās.
Vecumnieku jaunieši koordinēja radošo darbnīcu – zīmējumu konkursu „Mans lilijas zieds”. Bērni aizrautīgi zīmēja lilijas ziedu interpretācijas un savu veikumu piestiprināja kopējā ekspresizstādē, ko varēja aplūkot visi svētku apmeklētāji.
Svētku viesus sveicināja, izklaidēja un labprāt fotografējās uzaicinātie animatori.
Ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus, Liliju svētkos varēja noklausīties latviešu popmūzikas mākslinieces Olgas Rajeckas sniegumu, kurā izskanēja gan jau labi zināmas, gan nesen tapušas dziesmas mākslinieces unikālajai balsij. Koncerta noslēgumā Olga dāvanā saņēma karalisku lilijas ziedu ar visu auga sīpolu – tas arī citgad ziedēs mākslinieces dārzā.
Pārdomu un dvēseles prieka mūzika bija klausāma saksofonista Arta Skujas sniegumā. Īpašo gaisotni veidoja arī dienas nesteidzīgums un ilgi gaidītais prieks par būšanu svētkos. Cilvēki svinēja vasaru.
Floristu festivāls
Sešpadsmito reizi svētkos notika floristu festivāls. Kopumā piedalījās desmit komandas. Ziedu mākslinieki Vecumnieku parkā veidoja fotostūrīšu. Izmantoti tika daudzveidīgi dabas un dārza materiāli, darinātāju izdoma un prasmes, gaume un mirkļa tvēriens. Gatavajos fotostūrīšos labprāt pozēja un fotografējās svētku apmeklētāji. Festivāla godalgām vērtējumu varēja izteikt ikviens svētku apmeklētājs, iemetot dārza pupiņas katras floristu komandas pupiņu burciņā. Kā pastāstīja festivāla koordinatore floriste un meistarklašu vadītāja Līga Lauriņa: „Dalībnieku šogad ir desmit. Tas ir ne daudz, ne maz. Atbilstoši situācijai. Prieks, ka ir neredzētas komandas. Un vēl lielāks prieks, ka cilvēkus interesē procesā notiekošais. Varētu sacīt, ka savus skatītājus un vērtētājus esam izaudzinājuši gadu gaitā neatlaidīgi organizējot festivālu un arī citos svētkos atgādinot par sevi. Cilvēki nāk, salīdzina, izsaka viedokli un atceras iepriekšējo gadu darbus. Tas, protams, ir vērtīgi visiem.”
Šogad floristu konkursā, iedzīvotāju balsojuma rezultātā skatītāju simpātiju balvu ieguva komanda Vecumnieku-Baldones komanda „Draudzenes” ar savu radošo fotostūrīti, kas vilināt vilināja svētku dalībniekus tieši šajā vietā fotografēt momentfoto. „Draudzeņu” komandā strādāja Gundega Kruglova no Baldones un Solvita Kozlovska no Vecumniekiem.
Solvita Kozlovska par iespaidiem un prieku: „Floristu festivāla moto dominante bija pērles un dimanti Vecumniekos. Tam bija jātop par fotostūrīti. Domājām, ka pērles un dimanti ir mūsu daba, koks, lilijas, bet košums – mūsu cilvēki. Domājot par darbu, vācām materiālus – tika „nozvejoti” dīķa koki, žāvēti. Esam pateicīgas par Lidijas Reinbergas atsaucību, kas mums palīdzēja ar koka ripām. Varētu pat sacīt, ka darbiņš veltīts Lidijai par sirds dāsnumu, jo pirmssvētku dienā viņai bija dzimšanas diena.”
Solvita atzīst, ka no pieredzes iepriekšējos konkursos labi zināms, ka darbiņš nedrīkst gulēt uz zemes. Tam jābūt piepaceltam, lai tas nesaplūst ar vidi. Veidojot darbu, gaisā virmo neparastas sajūtas. Tās ir nenotveramas. Tam līdzās emocijas – autoru un skatītāju emocijas. Tās saliekas vienā zvaigznājā un veidojas cilvēku atzinība.
„Tas bija negaidīts prieks un laimes sajūta. Mūsu pūrā ir izcīnītas pirmās un otrās vietas, bet skatītāju atzinība – pirmo reizi. Mēs ļoti to novērtējam. Mēs to uz tveram arī kā pateicību tam, ko mēs darām. Paldies!” sacīja Solvita.
Viņa atzina, ka jebkurš no darbiem bija līdz vērtīgs sāncensis, piemēram aka, kas bija brīnišķīgs darinājums kokā un lauku cilvēkam ļoti simboliski. Skaists bija ar fotostūrītis ar uzrakstu „Vecumnieki”. Ikkatrs darbs bija pildīts emocijām un uzrunāja svētku apmeklētājus.
Auto - moto retro brauciens
Jau tradicionāli Svētku centrālais pasākums, kas pulcē lielus un mazus līdzjutējus un lietpratējus no tuvienes un tālienes ir auto-moto retro brauciens. Šogad tajā piedalījās kopumā 44 spēkrati – 26 motocikli un 18 automašīnas.
Skatītāju lielu uzmanību piesaistīja no Ulbrokas atbraukušais omnibuss, kuru vadīja tā restaurētājs Boriss Porietis. Viņš pastāstīja, ka savu auto atdzīvinājis paša rokām divdesmit gadu garumā. Ar savu lolojumu viņš apmeklē ne tikai izstādes un saietus Latvijā, bet devies arī uz Minsku, Sanktpēterburgu, Kaļiņingradu u.c. Allaž izpelnījies lielu uzmanību un arī citu domubiedru atzinību. Boriss savā mūžā restaurējis daudzas automašīnas. Viņš atzīst, ka vissvarīgākais ir saglabāt katra automobiļa odziņu, nemeklēt vieglus risinājumus.
Svētku apmeklētāji labprāt gan fotografējās pie retrospēkratiem, gan arī risināja tehniskas sarunas, izvaicājot svētku parādes auto-moto saimniekus.
Lilijas kauss pludmales volejbolā
Vecumniekos vienmēr svarīgas bijušas sportiskās aktivitātes. Pie Vecumnieku Vecā ezera pulcējās piecpadsmit vīriešu un trīs dāmu komandas lai noskaidrotu spēcīgāko komandu pludmales volejbolā. Kā pastāstīja Vecumnieku sporta aktivitāšu organizators Ivars Sproģis: „Diena bija karsta un cīņas laukumos tieši tādas pašas.
Dāmām, lai noskaidrotu labāko komandu daudz laika nevajadzēja un kā bija gaidīts labākās bija Anta Spangere un Dana Balode.”
Vīru komandas laukumos pavadīja krietni ilgāku laiku. Komandas tika sadalītas četrās grupās no kurām divas labākās izveidoja astotnieku. Lai arī ceturtdaļfināli bija aizraujoši, iztika bez pārsteigumiem un fināla četriniekā iekļuva reitinga pirmās četras komandas.
Ivars Sproģis atzina, ka fināla cīņas bija ļoti aizraujošas un nepārspēti Lilijas kausā palika Uldis Baranovs un Uģis Dombrovskis aiz sevis atstājot Rolandu Plēsnieku un Jorenu Janišoni. Spēlē par trešo vietu, Nauris Artimovčs un Artūrs Zaķis pārspēja Jāni Zadovski un Alvi Spangeri.
Paldies dalībniekiem par izturību un Stelpes minerālūdenim par atbalstu, kas ļoti noderēja karstajā laikā!
Svētkus noslēdza divi jaudīgi mākslinieku sniegumi – Gundars Silakaktiņš, Lauris Subatnieks un svētku izskaņā grupas „Klaidonis” koncerts.
Stelpieši papildina Liliju svētkus
Stelpiešiem ir jauka tradīcija jūlija vidū doties uz Vecumniekiem, lai ar savu pienesumu piedalītos kaimiņu pagasta Liliju svētkos. Esam ne vien dziedājuši un dejojuši, bet arī cepuši gardumus, gatavojuši rokdarbus. Taču šogad krāšņo svētku tradīciju pārrāva vīruss. Amatiermākslas kolektīvi ciemos braukt nevarēja. Nācās domāt kaut ko citu. Nolēmām izpušķot ar lilijām un citiem ziediem siena zārdu un novietot to sakoptā vietā, kas labi redzama no ceļa – pie Steņģu dīķa. Ziedu kompozīcijas veidoja Stelpes amatiermākslas kolektīvu vadītāji un dalībnieki. Palīgā bija ieradusies gandrīz visa kuplā, strādīgā Poliku ģimene. Par idejām un atbalstu paldies Stelpes pagasta pārvaldes vadītājam Sandim Neimanim. Lai darbu darot būtu priecīgāks prāts, fonā skanēja tādas latviešu ziņģes, kuru tekstos pieminētas lilijas. Vēlam mūsu draugiem Vecumniekos, lai pietiek spēka un uzņēmības turpināt labās tradīcijas, kas cilvēkiem dāvā prieku. atpūtu un kopības izjūtu. (Par stelpiešu aktivitātēm informē: Sandra Neliusa, Stelpes pagasta kultūras darba organizatore)
Attēlā no kreisās: Sandra Neliusa, Dagmāra Venclova, Lāsma Skābuliņa ar dēlu Oskaru, Dace Polika ar dzīvesbiedru Gintu un dēliņu Rihardu, Iveta Grantiņa, Dzintra Polika, Dmitrijs Gridjuško 2. attēlā Iveta Grantiņa un Dmitrijs Gridjuško apspriež risinājumus ziedu kompozīciju piestiprināšanai. Foto: Egils Neliuss
Andra Matuļenko,
sabiedrisko attiecību speciāliste