Projekti Zemgales plānošanas reģions

Maijā projektā CHERRY īstenotas divas aktivitātes – ārvalstu pieredzes apmaiņas brauciens par pilsētvides transformāciju kultūras un radošo industriju jomā, kā arī vietējais publicitātes pasākums.

Piešķirt senām ēkām otru elpu vai radīt neierastām vietām jaunu perspektīvu; mūsdienās tā kļuvusi par ierastu praksi daudzviet pasaulē. Arī Itālija var lepoties ar šādām vietām, kuras spēj integrēt dažādas būves un pārvērst tās par vietu, kur plaukt kultūrai un radošajām industrijām.

Cherry ITA

Maijā Zemgales plānošanas reģiona projekta “CHERRY” komanda un iesaistīto pušu pārstāvji apmeklēja Mestri Itālijā, kur iepazina labās prakses piemērus kultūras un radošo industriju un pilsētvides transformācijā. Starptautiskā projektu partneru pirmā diena iesākās ar “Venezia Heritage Tower” apmeklējumu. Šī vieta ir spilgts piemērs tam, kā izmantota jau esoša būve, tai piešķirot jaunu pielietojumu. Lai saglabātu konkrētā reģiona industriālo mantojumu, bijušais 66 m augstais ūdens dzesēšanas rezervuārs vairāku projektu rezultātā pārtapis par unikālu kultūrvietu. Šobrīd torņa iekšpusē iekārtotas muzeja un konferenču telpas ar liftu, kas ved uz jumta terasi, kur iespējams baudīt unikālu panorāmu uz Porto Margheras mūsdienu rūpniecisko ostu. Tornis ir apbrīnojams “industriālā muzeja”, Margheras vēstures izglītības centra un pasākumu un konferenču vietas apvienojums.

Tāpat dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Veneto reģiona pieredzi kultūras un radošo industriju attīstībā. Šeit ir izveidota īpaša starptautiska ilustratoru skola. Tās pirmsākumi meklējami pirms 41 gada, kad kāds mākslinieks rosināja izveidot Starptautisko bērnu grāmatu ilustrāciju izstādi. Pēcāk tā kļuva par ikgadēju notikumu un līdz ar pasākumu arvien populārāka kļuva arī pati vieta. Šāda veida skola bija pirmā Itālijā, kas piedāvā specializētus kursus ilustratoriem ar plašu, starptautisku pedagogu loku un daudzpusīgu izglītības programmu.

Pirmās dienas tupinājumā itāļu pārstāvji prezentēja Venēcijas pilsētas projektu “Digitālais – visiem pieejams”.  Projekta galvenā pamatideja ir veidot tādu nākotnes sabiedrību, kur visiem iedzīvotājiem būtu iespēja apzināti izmantot digitālos rīkus, izprast un pielietot jaunu tehnoloģiju piedāvāto potenciālu.  Līdz ar to projekta ietvaros piedāvāti dažādi kursi, semināri, apmācības par to, kā integrēt digitālos rīkus savā ikdienā. Tāpat radīta ikvienam pieejama vieta, kur, sadarbojoties cilvēkiem un tehnoloģijām, tiek radīti jauni kultūras un radošo industriju produkti un pakalpojumi.

Savukārt vizītes otrā diena iesākās ar M9 muzeja un tā ārtelpas apmeklējumu. Arī šis muzejs ir bagāts ar mūsdienīgiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, un iespaidīgi displeji ļauj apmeklētājiem izzināt valsts vēstures notikumus, izprast tagadni un iztēloties nākotni.

Šajā dienā ar prezentācijām uzstājās vairāki radošo nozaru pārstāvji. Starp tiem bija arī kāds teātris (Tib Teatro), kas atrodas pamestās bijušās kazarmās. Šobrīd šī ēka ieguvusi jaunu elpu un ir pieejama dažādām paaudzēm, lai apmeklētu nodarbības un apgūtu skatuves mākslu. Tāpat uzklausīta prezentācija par Padujas Arhitektūras skolu bērniem. Šī iestāde piedāvā ārpusskolas interešu izglītības aktivitātes, lai attīstītu bērnos radošumu un izdomas spējas.

Brauciens noslēgts ar projekta CHERRY uzraudzības komitejas sanāksmi, kurā apspriestas paveiktās aktivitātes 2.semestrī un ieskicēti veicamie darbi 3.projekta semestrī.

Tāpat maija izskaņā projektā CHERRY norisinājās vietējais publicitātes pasākums, kurā nozares pārstāvjiem bija iespēja noklausīties aktivitāšu progresu, kā arī uzzināt, kādi ir tālākie darbības soļi, lai īstenotu projekta mērķi - pilnveidot reģionālās attīstības politikas dokumentus projektā iesaistītajos partnervalstu reģionos.

Cherry Zemgalē

CHERRY projekts tiek īstenots nu jau gadu. Līdz šim veikti dažādi pētījumi un apzināta katras projektu partneru valsts konkrētā reģiona situācija kultūras un radošo industriju jomā. Būtiski, ka galvenais aspekts bija uzzināt jomas pārstāvju domas un īstenotās rīcības, saskaroties ar pandēmiju. Lai arī sākotnēji varētu šķist, ka lielās mājsēdes ietekme, kad kultūru varējām baudīt tikai attālināti, noteikti nesusi negatīvas sekas, tomēr tā nebūt nav. Daļa no Zemgales respondentiem minējuši, ka pandēmijas laikā spējuši veiksmīgi pārorientēt savu darbību un realizēt to caur dažādiem citiem kanāliem, tostarp digitālā vidē.

Tāpat izvēlēti reģiona labās prakses piemēri trijās projekta definētajās dimensijās:

• kultūras un radošo industriju un pilsētvides transformācija;
  • kultūras un radošo industriju un vietējā attīstība;
  • kultūras un dabas vērtību valorizācija (vērtības paaugstināšana).

Projekta partneri, analizējot katras valsts iesniegtos piemērus, pēcāk tos ievietos projekta programmas tīmekļa vietnē, kas sniegs iespēju ikvienam interesentam iepazīties ar informāciju un, iespējams, nākotnē jau citos projektos realizēt līdzīgus projektus savā reģionā. Tā kopīgi attīstot un pilnveidojot kultūras un radošās industrijas.

Savukārt turpmākās projekta aktivitātes paredz pieredzes apmaiņas vizītes, apmācības, reģionāla līmeņa politisko plānošanas dokumentu analīzi un rekomendācijas politikas instrumentu uzlabošanai, kā arī organizēt projekta publicitātes pasākumus galveno projekta mērķu grupu informēšanai par projekta norisi un sasniegtajiem rezultātiem.

Projekts “CHERRY” tiek īstenots Interreg Europe 2021.–2027.gadam programmā. Projekta kopējais budžets ir 1 939 948,00 EUR (t.sk. ERAF finansējums 1 551 958,40 EUR). ZPR budžets - 172 792,00 EUR. Vairāk par projektu ŠEIT.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

www.interregeurope.eu/cherry ; www.europe.eu