No 24. līdz 30. augustam par izglītības un finanšu jomu atbildīgie pašvaldības speciālisti apmeklē novada vispārējās izglītības iestādes ar mērķi pārrunāt dažādus jautājumus: gatavību jaunajam mācību gadam, iestādes budžeta izpildi, plānošanu un iespējas, tuvākās nākotnes plānus.
25. augustā speciālisti kopā ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani un deputātu, Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāju Raiti Ābelnieku apmeklēja Uzvaras pamatskolu, Pamūšas speciālo pamatskolu, Īslīces pamatskolu un Pilsrundāles vidusskolu.
Šovasar Uzvaras pamatskolas direktores amatā tika apstiprināta Iveta Neidere. Viņa stāsta, ka iestāde, kurā šogad mācību gaitas plāno uzsākt 98 skolēni, saskaras ar vairākām problēmām, kurām steidzīgi būtu nepieciešams risinājums. Ir novērojams pedagogu trūkums atsevišķos mācību priekšmetos; aktuālas ir arī logopēda un remontstrādnieka vakances.
Pirmsskolas izglītības programmu, kuru turpat pāri ielai esošajā ēkā īsteno Uzvaras pamatskola, šobrīd apgūst 58 bērni. Ēka ir sliktā tehniskā stāvoklī, ir nepieciešami lieli finansiālie ieguldījumi, lai bērni tur drīkstētu droši uzturēties un iegūt kvalitatīvu pirmsskolas izglītību.
Tuvākās nākotnes veicamo darbu sarakstā ir pirmsskolas izglītības grupu pārcelšana uz Uzvaras pamatskolas ēku, kur ir pietiekami daudz brīvu telpu. Ir iespēja atdalīt atsevišķu ēkas daļu, kurai ir atsevišķa ieeja, atbilstoši prasībām un vajadzībām labiekārtot telpas. Šobrīd tiek apzinātas iespējamās izmaksas šāda projekta īstenošanai, lai tās varētu iekļaut iestādes nākamā gada budžetā.
Tāpat jaunā direktore plāno, kā veidot spēcīgāku saikni starp skolu, skolēniem, viņu vecākiem un vietējiem iedzīvotājiem. Vairākas idejas ir, atliek tikai tās īstenot.
Skolu apsekojumu pašvaldības pārstāvji turpināja Pamūšas speciālajā pamatskolā. Šogad plānotais skolēnu skaits iestādē ir 93. Vizītes laikā tika izrunāta mācību iestādes ikdienas darba organizācija, vajadzības un problēmas.
Ņemot vērā Izglītības un zinātnes ministrijas rosinājumu samazināt speciālās izglītības iestāžu skaitu valstī, klātienē tika vērtēta telpu platība, vides pieejamība, atbilstība normatīvajiem aktiem un iespēja apvienot Zālītes speciālo pamatskolu un Pamūšas speciālo pamatskolu, turpmāk izglītības procesu organizējot Pamūšas speciālajā pamatskolā. Sarunu gaitā skolas un pašvaldības pārstāvji bija vienisprātis, ka ir jāmeklē iespēja, kā bērniem nodrošināt efektīvu, prasībām atbilstošu izglītību, pat, ja tas nozīmētu mācību procesa īstenošanu kaimiņu novados. Ir vēl daudz jautājumu, kas jāizrunā, un apstākļu, kas jāizvērtē, lai rastu piemērotāko risinājumu.
Par iespējām pirmsskolas izglītības programmu pārcelt uz vispārējās izglītības skolas ēku tika runāts arī Īslīces pamatskolā. Skola ir liela, esošais izglītojamo skaits to nevar piepildīt (plānotais audzēkņu skaits 2023./2024. mācību gadā - 91). Skolas vadībai ir jāveido ilgtermiņa redzējums par skolas nākotni. Ja nebūs plāna, nebūs pietiekama skaita skolēnu klasēs, ēka būs pustukša, netiks nodrošināta vides pieejamība, mācību iestādei nebūs nākotnes. Skolas nākotni spēcīgi var ietekmēt arī valdības lēmumi saistībā ar skolu reformas plānu.
Diena noslēdzās Pilsrundāles vidusskolā, kur skolēnu skaits mācību gada sākumā varētu būt 295. Jau vizītes sākumā skolas direktore Daiga Saka informēja, ka brīvu vakanču viņas vadītajā iestādē nav, darbinieku komanda ir nokomplektēta un gatava darbam. Remontdarbi vēl turpinās, taču mācību procesu tie neietekmēs.
Pašvaldības pārstāvjiem bija iespēja aplūkot telpas, kurās remonts veikts jau pērn, kā arī novērtēt 2023./2024. mācību gadam sagādāto inventāru – ergonomiskas mēbeles, solus un krēslus, kuri divās klasēs iegādāti pēc Veselības inspekcijas ieteikumiem, divas melnā stikla tāfeles ar interaktīvo ekrānu un klavieres, kuras tiks izmantotas Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienības „Mākslas un mūzikas skola” mācību procesa nodrošināšanai.