Bauskas novada pašvaldība
delegācija

Otrdien, 26. martā, darba vizītē Bauskā bija ieradusies ārkārtējā un pilnvarotā Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta-Palgi un viņas vietnieks Gals Rudihs. Vēstniece Bauskas novada domē tikās ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani, pārrunājot 7. oktobra traģiskos notikumus Izraēlā, ģeopolitisko situāciju pasaulē kopumā un aktualizējot sadarbības formas valsts un pašvaldības mērogā.

Vēstniece Bauskā viesojās arī pērn maijā. Tikšanos atcerējās arī A. Okmanis, minot, ka arī toreiz izstādes atklāšana kalpoja par galveno vizītes iemeslu, bet šogad izstādei jau pavisam cita loma un konteksts.

“Pērn izstādē varēja iepazīties ar ebreju saknēm Bauskas novadā un Bauskā. Šogad izstāde ir par traģiskajiem 7. oktobra notikumiem Izraēlas zemē. Simboliski, ka vakar, 25.martā, latvieši pieminēja 75. gadskārtu, kad tūkstošiem tautieši tika izdzīti no savām mājām un deportēti no dzimtenes. Šie traģiskie notikumi vieno Latviju uz Izraēlu, jo mēs apzināmies kā tas ir, ja savā zemē ienāk svešinieks un nodara pāri līdzcilvēkiem. Tāpēc Latvijai un Izraēlai ir jāturas kopā un jāsadarbojas vēl vairāk, kā līdz šim, lai līdzīgi notikumi neatkārtojas ne Latvijā, ne Izraēlā,” tā A. Okmanis.

Izraēlas vēstniece pateicās par uzņemšanu.

“Prieks būt Bauskā, pilsētā, kura bagāta ar ebreju vēsturi. Šī tikšanās ir ļoti simboliska – latvieši vakar pieminēja notikumus, kuri ideoloģiski ir līdzvērtīgi notikumiem Izraēlā 7. oktobrī, kad ienaidnieks ienāca zemē un nodarīja pāri zemes saimniekiem un vietējiem iedzīvotājiem. Mums jābūt vienotiem un jānes mūsu stāsts mums līdzi, par to runājot ar cilvēkiem no citām zemēm, kuri ir tālu no vēsturiskajiem notikumiem Latvijā un nesenajiem notikumiem Izraēlā, lai šādas traģēdijas neatkārtotos,” tā Šārona Rapaporta-Palgi.

Vēstniece minēja, ka izstādē aplūkojamie mākslas darbi pasaka vairāk, kā tūkstošiem vārdu.

“Māksla nodod spēcīgu vēstījumu. Nekas nav jāsaka. Nekas nav jārunā. Atliek paskatīties uz darbiem un viss top skaidrs. Tāds ir arī izstādes mērķis – bez vārdiem, klusumā, izstāstīt un iepazīstināt sabiedrību ar to, kas notika 7. oktobrī. Izstāde ir Izraēlas tautas vēstījums pasaulei par briesmīgajiem 7.  oktobra notikumiem,” sacīja vēstniece.

Izraēlas vēstniece Latvijā uzteica sadarbību starp Īslīces SOS Bērnu ciematu, ar kuru notiek regulāra komunikācija, kā arī vēstniece pateicās Bauskas pilsētai un Bauskas muzejam par Bauskas ebreju vēstures piemiņas saglabāšanu.

Pēc sarunas ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju, Šārona Rapaporta-Palgi, uzklausot prezentāciju, guva ieskatu par Bauskas novadu un ar pašvaldības vadību pārrunāja aktuālo situācija Izraēlā un Latvijā saules un vēja enerģijas jomā.

Pēc vizītes noslēguma Bauskas novada domē, viesu delegācija devās uz Bauskas muzeju, kur apskatāma izraēliešu mākslinieku darbu izstāde “07/10” un 2023. gada 7. oktobra terora uzbrukumā bojā gājušā režisora Jahava Vinera filma “Zēns”, kas parāda ikdienas realitāti Izraēlas pierobežas ciemos.

bilde

Izstāde vēstī par 2023. gada 7. oktobra notikumiem, kad tūkstošiem bruņotu teroristu iebruka Izraēlā, uzbruka ģimenēm viņu mājās – slepkavoja, spīdzināja, izvaroja, dedzināja – iznīcināja veselas kopienas. Šajā “melnajā sestdienā” tika nogalināti vairāk nekā 1200 cilvēku. 240 izraēliešus, tostarp mazuļus, vecāka gadagājuma cilvēkus, sievietes un vīriešus, Hamās teroristi un viņu atbalstītāji nolaupīja un piespiedu kārtā aizveda uz Gazu.

Šis slepkavnieciskais trieciens rosināja simtiem ilustratoru un mākslinieku spontāni paust sāpes, šausmas un dusmas mākslinieciskā veidā. Papildus iespaidam, ko šie darbi rada, tie atklāj arī pašu mākslinieku jūtas – viņu izjustās šausmas un bailes.

Ilustrācijai ir milzīgs spēks, nododot vēstījumu. Pastāvošajā realitātē mūs pārpludina ziņas, un vajag daudz vārdu, lai izskaidrotu un attēlotu šausmas, to sarežģīto dabu un ar tām saistītās bailes. Ilustrācija var atklāt šo kompleksu vēstījumu, tostarp emocijas, turklāt bez nepieciešamības pēc pārāk sarežģītiem argumentiem un semantikas. Atainojot notikušās zvērības ar smalkām un minimālistiskām līnijām un izsmalcinātām metaforām, dizaineri un ilustratori mākslas valodā šķetina slepkavniecisko uzbrukumu Izraēlai, kas ir šokējis, traumējis un dziļi ietekmējis miljoniem izraēliešu, ebreju un cilvēku visā pasaulē.

Izstāde apskatāma no 2024. gada 22. marta līdz 21. aprīlim jebkuram interesentam. Izstādē aplūkojami 17 mākslinieku darbi.