Sociālā joma
Piedzīvojumu pārgājieni

Tāpat kā iepriekšējā gadā, arī šogad Bauskas novada Sociālā dienesta darbi rit dinamiski gan Sociālo pakalpojumu, gan Sociālās palīdzības un Ģimenes atbalsta nodaļā. Turpinājumā mazs ieskats Ģimenes atbalsta nodaļas darbā ar jauniešiem. Precīzāk - par PIEDZĪVOJUMU izbraucieniem kopā ar biedrības “Palēciens Tev” komandu.

Jau otro gadu ar Sociālā dienesta un biedrības “Palēciens Tev” atbalstu 15 Bauskas novada jauniešiem tiek dota iespēja piedalīties PIEDZĪVOJUMU izbraucienos ar mērķi veselīgi pavadīt brīvo laiku un apgūt dažādas prasmes neformālā vidē. Tas nozīmē, ka PIEDZĪVOJUMU izbraucieni nav tikai jautra kopā būšana, bet gan lieliski pavadīts laiks ar pievienoto vērtību. Pildot dažādus uzdevumus, jaunieši apgūst ikdienas prasmes, kuras pēc sociālā darbinieka darbam ar jauniešiem veiktā izvērtējuma ir nepieciešamas jaunieša attīstībai.

Ko tad jaunieši PIEDZĪVOJUMU izbraucienos apgūst?

Pieņemt dažādību, atbalstīt kādu, kam iet grūtāk, runāt, formulēt viedokli, nosaukt jūtas un emocijas vārdā, cienīt citam citu. Papildus iepriekš minētajam tiek apgūtas ēst gatavošanas, pašaprūpes, personīgās higiēnas prasmes, sadarbošanās komandā, kas ikdienas dzīvē ir nepieciešamas. Interesanti kopīgi sagatavot vietu ugunskuram, atrast materiālu iekuram, kā arī sausu malku, ar ko iekurt ugunskuru, pie kura pēcāk kopīgi sasildīties un paēst. Šis, izrādās, nav vienkāršs process, bet jaunieši to apguva.

Pārgājiens

Kā notiek PIEDZĪVOJUMU izbraucieni?

Tie var būt ļoti dažādi, taču šoreiz jaunieši devās uz Abavas ieleju, kur dienas garumā veica vairāku kilometru garu pārgājienu, pārvarot Abavas ielejas virsotnes un dziļākās aizas, cīnoties ar sevi, meklējot savu iekšējo spēku, piedzīvojot aukstumu un slapju sniegu. Jaunieši piedzīvoja dažādas emocijas – sākot ar skumjām un nogurumu, līdz pat neviltotam priekam par izdošanos, izreaģējot tās veselīgā, neagresīvā veidā.

Februārī ceļš veda uz Baldoni, kur pašu spēkiem, vadoties pēc kartes, jauniešu grupa devās pārgājienā. Ejot bija uzdevums ievērot norādes dabā, māju nosaukumus, sabiedriskā transporta pieturas un ceļu krustojumus. Jaunieši mācījās uzsākt sarunu ar nepazīstamiem cilvēkiem, pieklājīgi sasveicināties, formulēt jautājumus, precizēt uzdoto jautājumu un pēcāk pieklājīgi atvadīties. Jaunieši mācījās būt vērīgi un uzmanīgi, savstarpēji sadarboties un uzklausīt cits cita viedokli bez nosodījuma un pārmetumiem. Šādas prasmes nereti iztrūkst, un tās ir nepieciešams apgūt, atjaunot un izmantot ikdienā.

Ģimenes atbalsta nodaļas sociālie darbinieki darbam ar jauniešiem turpina apgūt darba metodes, lai arī turpmāk produktīvi spētu sniegt atbalstu grūtībās nonākušajiem jauniešiem.

Ko saka paši jaunieši?

Jaunieši par apgūto un piedzīvoto izsaka labas atziņas, tieši norādot uz dzīves pieredzes nepatīkamo pusi un to, kā piedzīvotas domāšanas un uzskatu izmaiņas, piedaloties PIEDZĪVOJUMU izbraucienos.

Ikdienā šie jaunieši var likties bravūrīgi, iespējams, agresīvi, bet patiesībā zem šīm ārējām izpausmēm ir dziļas rētas, kuras jaunieši ne vienmēr ir gatavi atklāt formālā institūciju vidē. Ļoti nepieciešama neformāla pieeja darbā ar jauniešiem, kā PIEDZĪVOJUMU izbraucieni.

Kopā ar biedrību “Palēciens Tev” jaunieši iesaistās vienā no neformālās izglītības apguves formām, piedzīvojot pozitīvas pārmaiņas.