2025. gada 24. aprīlī Bauskā, Uzvaras ielā 1 un tiešsaistē norisinājās Līdzdalības sapulce “Online līdzdalība”, kas pulcēja dažādu paaudžu iedzīvotājus – iedzīvotāju padomju locekļus, jauniešus un aktīvus sabiedrības pārstāvjus. Pasākuma mērķis bija veicināt diskusiju par līdzdalības mehānismiem Bauskas novadā, daloties pieredzē, izaicinājumos un attīstot kopīgu redzējumu nākotnei.
Šī sapulce vienlaikus kalpoja arī kā vērtīga mācību platforma jaunatnes jomas pārstāvjiem, ļaujot praktiski attīstīt prasmes pasākumu plānošanā, programmas izstrādē un tiešsaistes norises nodrošināšanā. Jaunieši ne vien aktīvi piedalījās, bet arī palīdzēja veidot saturu un sagatavot pasākumu no idejas līdz īstenošanai.
Vecākā jaunatnes lietu speciāliste Baiba Benta atzīst:
“Šāda pieredze sniedz iespēju pilnveidot gan IT prasmes, gan organizatoriskās kompetences, kas ir būtiskas mūsdienu digitālajā laikmetā. Tas ir ne tikai profesionālas izaugsmes veicinātājs, bet arī veids, kā uzlabot jaunatnes darbinieku efektivitāti un pašpārliecinātību darbā.”
Pasākumu vadīja Valdis Melderis, kurš ar savu radošo un pozitīvo pieeju radīja uzticības pilnu un vieglu atmosfēru, veicinot brīvu domu apmaiņu. Viņa moderētā diskusija rosināja dalībniekus runāt par to, kāda ir iedzīvotāju padomju nozīme, kā jaunieši var iesaistīties, kā arī kādi ir ieguvumi un galvenie šķēršļi līdzdalībai.
Vecumnieku jaunatnes lietu speciāliste Dace Dukāte:
“Diskusija ar jauniešiem rosināja pārdomas par to, cik bieži sabiedrībā pietrūkst vienkārši un saprotami izskaidrotas būtiskas informācijas – piemēram, kas ir iedzīvotāju padomes un kādi ir to pienākumi. Priecājos, ka jaunieši uzdrīkstējās iesaistīties un paust savu viedokli – tika izteiktas vairākas vērtīgas idejas par to, kā un kur vislabāk uzrunāt jauniešus.”
Diskusiju papildināja rezultāti no reģistrācijas anketas, kurā dalībnieki jau iepriekš dalījās savos viedokļos par līdzdalības motivāciju un šķēršļiem. Kā populārākie motivējošie faktori tika minēti:
- vēlme uzlabot sabiedrību un veidot labāku dzīvi savā pilsētā,
- iekšēja motivācija un sajūta, ka viņu viedoklis spēj kaut ko mainīt,
- piederības sajūta kopienai,
- karjeras attīstības iespējas un noderīgu prasmju iegūšana.
Savukārt kā biežākie šķēršļi līdzdalībai izcelti:
- kūtrums un laika trūkums,
- piederības sajūtas trūkums savai pilsētai,
- birokrātiskas grūtības un informācijas trūkums par līdzdalības iespējām.
Pasākuma noslēgumā Valdis Melderis dalījās personīgā un iedvesmojošā lekcijā “3 lietas, ko es iemācījos no saviem bērniem”, kurā viņš uzsvēra līdzdalības nozīmi caur empātiju, rīcības prieku un vienkāršām, bet jēgpilnām izvēlēm, caur viegliem piemēriem aicināja pārdomāt vērtības, attieksmi un atbildību, ko nes līdzdalība un komunikācija kopienā. Prezentācija uzrunāja gan jauniešus, gan pieaugušos, atgādinot – būt aktīvam iedzīvotājam nozīmē darīt mazas lietas ar lielu atbildību. Vienā no noslēdzošajiem slaidiem vēstījums “Nebaidies, saki “JĀ””.
Pamatojoties uz pozitīvo pieredzi un aktīvo līdzdalību, Bauskas novadā plānots arī turpmāk rīkot šādus pasākumus, dažādos formātos un auditorijām, lai stiprinātu sabiedrības izpratni par līdzdalības nozīmi un veicinātu vēl plašāku iedzīvotāju iesaisti pašvaldības procesos.
Pateicamies visiem dalībniekiem par enerģiju, idejām un kopīgi radīto iedvesmu. Bauskas novadā sabiedrības līdzdalība ir process, kurā ikviena balss ir nozīmīga.
Pasākums tiek īstenots projekta “Bauskas novada individuālais plāns digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstībai” ietvaros, kas ir daļa no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta Nr. 2.3.2.1.i.0/1/23/I/CFLA/002 “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās”.
“Par Atveseļošanas fondu
Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara.”
Finansē Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.