Ar Bauskas novada domes 2023.gada 23.februāra lēmumu Bauskas novada pašvaldībā tiek īstenots kapitālsabiedrību reorganizācijas process, apvienojot tās vienā komunālo pakalpojumu sniedzējā.
Misas ciema iedzīvotāji 17.martā pašvaldībai iesnieguši kolektīvo iesniegumu ar 914 iedzīvotāju parakstiem, kurā pausta neizpratne par notiekošā procesa nepieciešamību, uzdoti jautājumi par šādas darbības lietderību, par turpmākajiem pakalpojumu tarifiem u.c.
Lai skaidrotu reorganizācijas procesa gaitu un plānotās darbības, pašvaldības izpilddirektors Ivars Romānovs, Audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas vadītājs Dainis Rijkuris un reorganizācijas procesa koordinators, SIA „Bauskas ūdens” pagaidu valdes loceklis Dzintars Cāzers 30.martā Misas ciemā tikās ar vietējiem iedzīvotājiem. Piedalījās arī Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika, SIA „Kūdrinieks” valdes loceklis Andis Kaspars, SIA „Mūsu saimnieks” valdes loceklis Arvis Larionovs.
Uz tikšanos Misas tautas namā bija sapulcējušies vairāk kā 60 iedzīvotāji.
Reorganizācijas nepieciešamība
I.Romānovs tikšanās dalībniekiem pamatoja pašvaldības kapitālsabiedrību reorganizācijas nepieciešamību. Tas vajadzīgs komunālās jomas darbības sakārtošanai, lai vienā novadā konkrētu pakalpojumu sniegtu viens uzņēmums, lai būtu pārredzama finanšu pārvaldība un saimnieciskā darbība, lietderīgi izmantots administratīvais resurss, izmantotas investīciju iespējas.
Par nepieciešamiem uzlabojumiem pašvaldības kapitālsabiedrību darbības jomā savu atzinumu sniegusi Valsts kontrole, rosinot izvērtēt pašvaldības kapitālsabiedrību darbības efektivitāti un ekonomiskumu.
Bauskas novada pašvaldība 2022.gadā veica līdzdalības izvērtējumus sev piederošajās kapitālsabiedrībās, kuros redzams, ka kapitālsabiedrību sniegto pakalpojumu veidi ir vienādi dažādās kapitālsabiedrībās, atšķiras tikai sniegto pakalpojumu teritorijas – ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus sniedz 4, siltumapgādes pakalpojumus – 4, namu apsaimniekošanas pakalpojumus – 4, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus – 2, teritorijas uzturēšanas pakalpojumus – 3 kapitālsabiedrības.
Veicot līdzdalības izvērtējumus, pašvaldībai ir pienākums konsultēties ar Konkurences padomi, kas visos pašvaldībai sniegtajos atzinumos par komunālo pakalpojumu jomā strādājošajām kapitālsabiedrībām norādīja uz pakalpojumu sniedzēju sadrumstalotību un aicināja vērtēt šo kapitālsabiedrību iespējamo reorganizāciju, piemēram, tās apvienojot.
Par pakalpojumu tarifiem un sniegšanas kārtību
Misas ciema iedzīvotāji gan kolektīvajā iesniegumā, gan klātienes tikšanās reizē atzina, ka neuzticas gaidāmajām pārmaiņām un vēlas saglabāt līdzšinējo pakalpojumu saņemšanas kārtību.
Dz.Cāzers skaidroja, ka nav pamata bažām, ka līdz ar kapitālsabiedrību reorganizāciju tiks paaugstināti pakalpojumu tarifi. Tie paliks tādi paši. Izmaiņas siltumapgādes tarifos var notikt atkarībā no iepirktā kurināmā cenas jaunajai apkures sezonai. 80% no siltumapgādes pakalpojuma tarifa veido kurināmā cena. Ūdenssaimniecības pakalpojumu cenas nemainīsies vismaz līdz 2025.gadam, jo jaunu tarifu izstrāde un saskaņošana Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā ir ilgs daudzpakāpju process.
Jaunizveidotajā kapitālsabiedrībā pakalpojumu cenas neietekmēs arī kredītsaistības, kas pārņemtas no kapitālsabiedrībām. „Kredīts tiešā veidā neietekmē tarifu, to maksās apvienotā kapitālsabiedrība,” skaidroja Dz.Cāzers.
Namu apsaimniekošanas tarifs atkarīgs no vienošanās ar namu apsaimniekotāju.
Atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma cena pagaidām nav zināma, jo pašlaik ir izsludināts iepirkums.
Iedzīvotājus interesēja, kas novērsīs avārijas situācijas, kas sniegs pakalpojumus uz vietas, cik ilgi būs jāgaida meistars, ja visu speciālistu bāze atradīsies Bauskā.
A.Kaspars atzina, ka pakalpojumu sniegšanas kārtība jāorganizē, pirmajā vietā liekot klientu, pēc tam darbinieku. Tāpēc jādomā, lai nepieciešamais pakalpojums tiktu sniegts pēc iespējas laicīgāk. Pašreiz SIA „Kūdrinieks” darbībā vērojams progress, uzņēmums var nodrošināt visus nepieciešamos pakalpojumus arī turpmāk.
Dz.Cāzers skaidroja, ka pakalpojumu brigādes būs mobilas un izvietotas tā, lai ar sasniedzamību pārklātu visa novada teritoriju. Iespējamās bāzes vietas ir Bauska un Iecava. Tiek domāts arī par Vecumniekiem. Dežūrēs avārijas dienesta brigādes. Strādāt uzņēmumā paliks jau esošie darbinieki, kas pārzina situāciju.
Iedzīvotājus interesēja, kāda būs iespēja norēķināties par pakalpojumiem jaunajā uzņēmumā. Daļa ciema iedzīvotāju neizmanto internetbanku.
Dz.Cāzers atzina, ka perspektīvā uzņēmums pāries uz bezskaidras naudas norēķiniem, bet pārejas posmā būs iespēja norēķināties par pakalpojumu veikalā, pastā u.c. Risinājums tiks meklēts.
Kādus uzlabojumus varam sagaidīt
Diskusiju laikā iedzīvotāji rosināja atcelt reorganizāciju, piedāvāt citu variantu, jo nav skaidri saskatāmi ieguvumi no pārmaiņām.
Dz.Cāzers skaidroja, ka lielākā uzņēmumā ir iespēja vairāk investēt infrastruktūras uzlabošanai. Misas ciemā tas ir aktuāli. Būs iespēja piesaistīt Eiropas savienības fondu līdzekļus un paņemt kredītu siltumtrašu sakārtošanai. Varēs iegādāties gan tehniku, gan darba instrumentus, piesaistīt kvalificētus speciālistus, nodrošinot konkurētspējīgu atalgojumu. Saimnieciskā darbība būs pārskatāmāka un efektīvāka.
Uzņēmumam vajadzīgs laiks, lai iestrādātos, ja būs nepieciešamas korekcijas, tās veiks, lai nodrošinātu kvalitāti un sasniedzamību.
Speciālistu nodrošinājums
Iedzīvotājus satrauca, vai pārmaiņu procesā netiks atlaisti visi kapitālsabiedrībā strādājošie. Dz.Cāzers paskaidroja, ka visi darbinieki, kas strādā kapitālsabiedrībās, tiks pārcelti darbā jaunajā uzņēmumā. Visas darba vietas tiks saglabātas tehniskajiem speciālistiem, cilvēkiem, optimizācija paredzēta administrācijas darbiniekiem (grāmatveži, uzskaitveži, ekonomisti u.c.), kur no esošajām 59 darba vietām tiks saglabāta 21. Tiks izstrādāta metodika un kritēriji darbinieku atlasei.
Paredzēts, ka jaunveidojamās kapitālsabiedrības administrācijas ēka būs Bauskā – pašreizējā SIA „Vides serviss” administrācijas ēkā. Tiek domāts par pārējo kapitālsabiedrību ēku saimniecisku pielietojumu.
Par kolektīvo iesniegumu
Ar Bauskas novada domes 30.marta lēmumu izveidota kolektīvā iesnieguma izskatīšanas komisija šādā sastāvā:
- Komisijas priekšsēdētājs: Ivars Romānovs, Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors.
- Komisijas priekšsēdētāja vietniece: Ina Eiduka, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Bauskas novada administrācija” Audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas auditore.
Komisijas locekļi:
- Vanda Vēvere, kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarotā persona;
- Līga Vasiļauska, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Bauskas apvienības pārvalde” vadītāja;
- Dace Šileika, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Vecumnieku apvienības pārvalde” vadītāja;
- Aigars Sietiņš, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Rundāles apvienības pārvalde” vadītājs;
- Normunds Vāvers, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Iecavas apvienības pārvalde” vadītājs;
- Indra Latviete, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Bauskas novada administrācija” Ekonomikas un finanšu departamenta vadītāja;
- Evita Grigorjeva, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Bauskas novada administrācija” Juridiskās nodaļas vadītāja;
- Ziedonis Jankužs, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Valles pašvaldības aģentūra” direktors;
- Ilmārs Rūsis, SIA “Bauskas siltums” valdes loceklis;
- Uģis Saukums, SIA “Vides serviss” valdes loceklis;
- Andis Kaspars, SIA “Kūdrinieks”, SIA “Iecavas siltums” valdes loceklis.
Komisijai triju mēnešu laikā no šā lēmuma pieņemšanas dienas jāsniedz pārskats domes sēdē par kolektīvā iesnieguma virzību.
Tikšanās noslēgumā iedzīvotāji aicināja pašvaldības vadību informēt pašvaldības policiju par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem ciemā, aicinot pašvaldības policijas darbiniekus biežāk atbraukt, lai fiksētu pārkāpumus.
Nākamā tikšanās ar novada iedzīvotājiem par kapitālsabiedrību reorganizācijas gaitu plānota Iecavā. Tikšanās vieta un laiks tiks precizēti.