Kultūra
bilde
Foto: Ļena Brazjule

Šajā nedēļas nogalē, 9. un  10. septembrī Mežotnes senvietu kompleksā un Bauskas pils muzejā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienām veltīti pasākumi.

Bauskas pils muzeja ceremoniju zālē darba laikā no plkst. 9:00 līdz 19:00 tiks rādīta īsfilma “Bauskas pils centrālā torņa atjaunošana”. Īsfilmu noskatīties varēs bez ieejas maksas.

Savukārt svētdien, 10. septembrī visas dienas garumā apmeklētāji Mežotnes pilskalnā aicināti izstaigāt Mežotnes pilskalnu un koka taku, kas ved uz Vīna kalna pilskalnu, iemūžināt skaistus mirkļus un izvietot tos sociālajos medijos, izmantojot tēmturi #Mežotnespilskalns.

Izlozes rezultātā trīs uzvarētāji saņems skaistas balvas, ko sarūpējusi Bauskas novada pašvaldības Rundāles apvienības pārvalde.

Programma:

• 12:00-13:00 iespēja iepazīt Mežotnes pilskalna stāstu kopā ar Lauru Ārenti, vairāku Mežotnes pilskalna attīstības projektu vadītāju (pulcēšanās pie Mežotnes baznīcas);
  • 14:00 kultūrtelpā "Mežotnes baznīca" dievkalpojums Liepājas diecēzes bīskapa Ulda Gailīša un Mežotnes ev. lut. draudzes mācītāja Rolanda Radziņa vadībā. Muzicēs Laima Zandarta un Zaiga Lazdiņa-Radziņa
  • 15:00-18:00 senpilsētas laukumiņā būs pieejama piknika vieta un ugunskurs – nesteidzīgas atpūtas cienītāji varēs izmantot iespēju uzcept desiņas vai citus līdzpaņemtos našķus;
  • 20:00 svētku vakara uzrunas. "Vēstules tētim";
  • 20:30 kultūrtelpā "Mežotnes baznīca" dažādu gadsimtu dziedājumi un Arvo Perta skaņu gleznas koncertā "Laiks. Tu. Lūgšana". Koncertā piedalīsies sitaminstrumentālisti Mikus Bāliņš un Elvijs Endelis, dziedātāja Aleksandra Spicberga un vīru vokālā grupa. Mūziķus pavadīs Ivara Vācera veidotās gaismu spēles.

Dalība koncertā tikai ar iepriekšēju pieteikšanos pa tālruni 26524190 (Lilita Lauskiniece).

Uzziņai:
Eiropas kultūras mantojuma dienas šogad veltītas kultūras mantojuma aizsardzības simtgadei. Tieši pirms 100 gadiem tika pieņemts Likums par pieminekļu aizsardzību Latvijā un tika nodibināta pirmā Pieminekļu valde.  Šogad Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Latvijā tiek izcelti tie objekti, kuri simts gadu periodā ir vistiešāk saistīti ar kultūras mantojuma aizsardzības sistēmu.

Latvijas teritorijā nopietna kultūras mantojuma aizsardzības sistēma tika izveidota tūlīt pēc neatkarīgas nacionālas valsts izveidošanas, Latvijai pārņemot tā laika izpratnei atbilstošus Eiropas attīstītāko valstu pieminekļu aizsardzības sistēmu principus. 1923. gadā tika pieņemts Likums par pieminekļu aizsardzību un nodibināta Pieminekļu valde. Latvijā kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas attīstību nosacīti var iedalīt trīs plašos posmos – Latvijas pieminekļu valdes laikā, padomju okupācijas laikā un laika posmā pēc valstiskās neatkarības atgūšanas.