No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības. Tuvākajās dienās un nedēļās izšķiroši svarīga ir ikviena Latvijas iedzīvotāja izlēmīga un atbildīga rīcība, ievērojot valstī noteiktos pastiprinātās drošības pasākumus.
Apkopota būtiskākā informācija par drošības pasākumiem Latvijā, lai apturētu straujo Covid-19 izplatību, kas kritiski ietekmē veselības aprūpes sistēmas spēju ikvienam iedzīvotājam sniegt veselības pakalpojumus. Pašlaik pieņemts lēmums, ka ierobežojumi ir spēkā no 2021. gada 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim.
Svarīga ir ikviena cilvēka izlēmīga rīcība, lai samazinātu Covid-19 izplatību. Katram rūpīgi jāpārdomā, kā būtiski samazināt klātienes kontaktus, jāievēro higiēnas prasības un esošie drošības pasākumi, un ierobežojumi. Īpaši svarīgi ikkatram uzsākt un pabeigt vakcināciju pret Covid-19.
Detalizētu informāciju par drošības pasākumiem un ierobežojumiem Covid-19 saslimstības mazināšanai lūdzam skatīt Ministru kabineta rīkojumā "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", jo abi regulējumi darbojas vienlaikus. Paskaidrojošu informāciju aicinām meklēt nozaru ministriju mājaslapās.
Vispārējie drošības pasākumi |
Katra persona:
|
|
|
Personas, kurām ir vakcinācijas un/ vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāts* |
Personas, kurām nav vakcinācijas un/ vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāta |
Darbs |
|
Privātajā sektorā:
Valsts, pašvaldību iestādēs un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās:
Visiem:
|
Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība |
Nepietiekamo resursu, galvenokārt cilvēkresursu, dēļ, medicīnā izsludināta ārkārtas situācija:
|
Kas ir vakcinēta persona?
Sākot ar 15. dienu pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ar jebkuru citu Eiropas Zāļu aģentūras vai līdzvērtīgu regulatoru reģistrētu vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai:
- Comirnaty (Pfizer) (nepieciešamas divas devas);
- Spikevax (Moderna) (nepieciešamas divas devas);
- Janssen (nepieciešama viena deva).
Sākot ar 22. dienu līdz 90. dienai pēc vakcīnas Vaxzevria (AstraZeneca)* pirmās devas saņemšanas:
- lai persona varētu tikt uzskatīta par vakcinētu pret Covid-19 arī 3 mēnešus pēc pirmās devas saņemšanas, tai ir jāveic balstvakcinācija līdz 90. dienai;
- pēc pabeigtas vakcinācijas personai turpinās vakcinētas personas statuss, bet, ja līdz 90. dienai nav veikta balstvakcinācija, personu vairs nevar uzskatīt par vakcinētu.
*Ceļošanas nolūkiem nepieciešamas divas devas + 14 pilnas dienas.
Vakcinācijas sertifikāts Covid-19 pārslimojušajiem
Personas, kuras pārslimojušas ar Covid-19, var iegūt vakcinācijas sertifikātu, ja 180 dienu laikā pēc laboratoriski apstiprināta pozitīva Covid-19 testa ir saņemta viena no divām Covid-19 vakcīnu devām un no vakcinācijas saņemšanas brīža pagājušas 14 dienas, neieskaitot vakcinācijas dienu.