Līdz ar pirmajiem sniegiem, jaunā tēlā ietērpusies dabas parka “Bauska” teritorija, kurā ikviens apmeklētājs var izzināt un atrast savas dabas bagātības.
Dabas parks “Bauska” ir īpaši aizsargājamā dabas teritorija, kura ir izveidota, lai aizsargātu teritorijā esošās dabas vērtības, saglabātu neskartas Mūsas un Mēmeles lejteces, kā arī Lielupes augšteces posmu, bet iedzīvotājiem sniegtu atpūtas un dabas izziņas iespējas.
Kaut arī Lielupe un to veidojošās upes – Mūsa un Mēmele – lielākajā to tecējuma daļā ir lēnas, dabas parka teritorijā tām ir vairāki straujteces posmi. Tādēļ dabas parka ūdeņi ir nozīmīgas upes nēģu un vimbu nārsta vietas, kā arī biezās perlamutrenes dzīvotnes. Savukārt Mūsas un Mēmeles satekas vietā, kā arī abos Lielupes krastos atrodas dolomīta atsegumi, kas ir gan īpaši aizsargājamas dzīvotnes, gan aizsargājami ģeoloģiskie objekti.
2021.gada sākumā uzsāktā projekta „Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana dabas parka „Bauska” teritorijā” īstenošana ir veiksmīgi noslēgusies. Projekta īstenošanas gaitā paveiktas nozīmīgas aktivitātes:
- krūmāju un apauguma novākšana no Jumpravmuižas kaļķiežu klintīm un upes krasta līnijas;
- Mēmeles upes aizauguma pļaušanas darbi, kuri norisinājās upes posmā no Mēmeles upes tilta līdz Lielupes sākumam, aptuveni 2,3 km garumā;
- Mēmeles upes gultnes un krasta tīrīšanas darbi, kuri norisinājās upes labajā pusē, dabas parka „Bauska" teritorijas krasta posmā no Mēmeles tilta līdz Dambja ielas laukumam aptuveni 500 m garumā, ierobežojot invazīvo sugu izplatību;
- dabas parka teritorijas sākumpunkta vides labiekārtošana un informatīvo plāksnīšu uzstādīšana.
Projekta rezultātā uzlabots īpaši aizsargājamo biotopu – upju straujteces un kaļķiežu atsegumu stāvoklis Mēmeles un Lielupes upes krasta ainaviskajās teritorijās, kā arī veicināta sabiedrības informētība un izglītošana par dabas parka “Bauska” teritorijas dabas un kultūrvēsturiskajām vērtībām.
Mēmeles upes ainava, kur tagad centrālais elements ir ne vairs meldriem, niedrēm un krastmalas kārkliem aizaugusi pamesta teritorija, bet straujš ūdens spogulis un sakopta krastmala, kas ziemas periodā ietērpusies baltā sniega segā.
Iepazīsties un pārbaudi savas zināšanas par dabas parka “Bauska” teritorijas dabas vērtībām, kas atspoguļojas uz informatīvajiem stendiem. Noskenē pieejamo QR kodu, lai piedalītos aizraujošā dabas ekspedīcijā.
Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, līdzfinansē Bauskas novada pašvaldība. Projekta kopējās izmaksas ir 48 353 eiro, no tām Latvijas vides aizsardzības fonda finansējums 29 850 eiro, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 18 503 eiro.
Vairāk par projektu: ŠEIT.
SARGĀSIM DABU UN DABA SARGĀS MŪS!
Ilze Munda, Dace Platonova
Projekta vadītājas