Der zināt
Noslēdzies projekts «Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris-Bauska»

20. decembrī Raudondvaris muižā, Lietuvā ar noslēguma konferenci, kurā partneri prezentēja projektā paveikto, noslēdzās 2021. gada 1. janvārī uzsāktais INTERREG V–A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības  programmas projekts “Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris – Bauska” (1.01.2021-31.12.2022).

Projekta dalībnieki – vadošais partneris Raudondvaris muiža, un projekta partneris Bauskas novada pašvaldība, projekta realizācijas vieta Bauskas pils muzejs.

Projekta ietvaros ir aprīkota Bauskas pils koncertu zāle ar LED ekrānu, skaņas sistēmu, podestiem, krēsliem un koka nošu turētājiem. Ir izgatavotas trīs 16. gs. un 17. gs. mūzikas instrumentu kopijas – dubultais virdžināls, ērģeļu pozitīvs un renesanses arfa. Daļa no mūzikas instrumentiem, jau izmantoti senās mūzikas koncertos – iepriecinot gan mūziķus, gan arī klausītājus, kā arī tie tiks izmantoti koncertos arī turpmāk. 2021./2022. gada ziemas sezonā noorganizētas piecu mūziķu apvienību rezidences Bauskas pilī, kuru laikā mūziķi no Latvijas, Lietuvas, Itālijas, Šveices un Nīderlandes sagatavoja koncertprogrammu, kas pēc tam tika prezentēta klausītājiem Bauskas pils muzejā un arī Raudondvaris muižā.

Bauskas pilī realizēts aktivitāšu kopums ”Brīvdabas militārā ekspozīcija”, kura ietvaros izgatavotas četras lauka lafetes pēc 17. gs. zīmējumiem un izvietotas kopā ar lielgabaliem uz aizsargvaļņiem Bauskas pils priekšā. Kā arī izgatavota kuģa lafete salūta lielgabalam un lielgabalu piederumi – lielgabala izšaušanai un apkopei. Pils fasādes 2. stāva logiem Austrumu un Dienvidu korpusos un pagalma 1. stāva logiem ir uzstādītas restes, kas zināms, ir bijušas vēsturiski un rada nocietinātas celtnes iespaidu. Bauskas pilī ir lielākā čuguna lielgabalu kolekcija Latvijā, un tie lielgabali, kuri nav pilnībā saglabājušies, izvietoti uz speciāliem statīviem un apskatāmi Livonijas ordeņa pils iekšpagalmā. Pils priekšā un iekšpagalmos, izvietoti informatīvie statīvi, kuros iespējams iepazīties ar Bauskas pili kā nocietinātu cietoksni; uzzināt par vaļņiem, lielgabaliem, torņiem, šaujamlūkām utml. Jau esošo militāro ekspozīciju papildinās divas 17. gs. tērpu rekonstrukcijas: 17. gs. pirmās puses musketiera, un 17. gs. beigu artilērista.

Bauskas pils interjeru ekspozīcijas papildinātas ar manierisma gaismekļu kopijām, Ziemeļu korpusa hercoga tualetēs, un Dienvidu korpusa saimnieciska rakstura telpās; stallī, saimes telpā, ratnīcā, pagrabā, sardzes telpā, un citās telpās.

Projekta ietvaros ir sagatavotas un nākamgad apmeklētajiem tiks piedāvātas divas jaunas izglītojošas programmas “Mākslīgais apgaismojums renesanses pilī”  un “Artilērija 17. gs.” Pirmajā būs iespēja iepazīties ar dažādiem mākslīgā apgaismojuma veidiem renesanses pilī, kā arī gūt priekštatu par gaismas daudzumu un darbiem, ko iespējams veikt attiecīgajā apgaismojumā. Otrajā varēs iepazīties ar Bauskas pils lielgabalu kolekciju, artilērista pienākumiem, un uzzināt par lielgabalu izgatavošanu, izmantošanu un uzturēšanu.

Projekta ietvaros Bauskas pils piedalījās vadošā partnera rīkotajos pasākumos, festivālā “Pils dienas” 2021. gadā ar divām lekcijām; “Mākslīgais apgaismojums renesanses pilī” un “Bauskas pils nocietinājumi”,  2022.  gadā festivālā uzstājās Bauskas pils seno deju grupa “Galms”, kā arī tika prezentēta izglītojošā programma “Mākslīgais apgaismojums renesanses pilī”.  Projekta laikā tika sagatavota un realizēta izglītojošā programma ”Baltijas dārgumi”, kuras ietvaros pieci amatnieki no Latvijas novadīja 20 bezmaksas meistarklases un darbnīcas, kuru ietvaros apmeklētāji guva ieskatu un arī iemēģināja roku katrā no amatiem: olas temperas iniciāļa izzīmēšanā, ādas maciņa izgatavošanā, augu vainagu darināšanā, dekoratīvā apmetuma sgrafito tehnikas izmēģināšanā un alvas rotu darināšanā.

Kopīgi ar vadošo partneri sagatavots tūrisma ceļvedis, kurā apkopota informācija par abiem projekta partneriem, to piedāvātajām aktivitātēm, kas papildināts ar informāciju par apkārtesošajiem tūrisma objektiem. Ceļvedis būs pieejams Bauskas pils muzejā un Bauskas Tūrisma informācijas centrā.

Projekta mērķis, bija ar projekta aktivitātēm palielināt piedāvājumu ziemas sezonā, tādejādi palielinot apmeklējumu skaitu kopumā Bauskas un Kauņas reģionā. Analizējot projektā izvirzītos mērķus un Bauskas pils muzeja statistiku, projekta mērķis ir sasniegts, jo projekta realizācijas laikā apmeklējumu skaits ir būtiski pieaudzis.

Kopējais projekta finansējums Raudondvaris muižai un Bauskas pils muzejam  785 875,00 EUR, tai skaitā ERAF finansējums 85 % apmērā - 667 993,75 EUR.

Projekta finansējums Bauskas novada pašvaldībai: 384 500,00 EUR, no tā ERAF finansējums 326 825 EUR, valsts budžeta līdzfinansējums 19 225 EUR un pašvaldības līdzfinansējums – 38 450 EUR.