Tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla un izārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. Visizplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs.
Kas ir tuberkuloze (TB) ir iegūta, ārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. TB izplatās gaisa – pilienu ceļā, TB pacientam klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, dziedot, kā arī elpojot. Savukārt multirezistentā tuberkuloze (MR TB) ir TB ierosinātāja zāļu rezistence jeb nejutība pret diviem visefektīvākajiem tuberkulozes medikamentiem ar vai bez rezistences pret citiem medikamentiem. Visbiežāk zāļu rezistence veidojas TB slimniekam neregulāri lietojot zāles, nepabeidzot ārstēšanās kursu vai inficējoties ar MR TB formu. Lielāks risks saslimt ar TB ir lietojot narkotikas, īpaši intravenozās, tāpat, ja ir novājināta imunitāte un hroniskas saslimšanas, ja regulāri tiek lietots alkohols un smēķēts, ja nesen ir bijis tuvs kontakts ar TB pacientu u.c.
Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ir pieaugusi arī 2023.gadā*. Provizoriskie dati liecina, ka 2023. gadā reģistrēti 347 tuberkulozes gadījumi jeb 18,4 uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinot ar 2022. gadu, pieaugums ir par 8% (2022. gadā reģistrēti 319 tuberkulozes gadījumi jeb 17,0 uz 100 000 iedzīvotāju), savukārt, salīdzinot ar 2021. gadu, pieaugums ir par 33%. Lai gan Covid-19 pandēmijas laikā saslimstība ar tuberkulozi samazinājās, SPKC speciālisti norāda, ka saslimstība ar tuberkulozi šobrīd pakāpeniski atgriežas pirms pandēmijas līmenī. *2023. gada statistikas dati ir provizoriski un var tikt precizēti.
Vairāk informācija par tuberkulozi un tās profilaksi ir atrodama SPKC mājas lapas sadaļā “Tuberkuloze”.