Bārbele Pašvaldības policija Vide
Nelegāla atkritumu izgāztuve Bārbelē

Bauskas novada pašvaldības policijas Vecumnieku nodaļas darbinieki, veicot iepriekš saņemtas informācijas pārbaudi un analīzi, caurlūkojot video materiālus, aptaujājot iedzīvotājus un pielietojot citus operatīvās darbības pasākumus, 1. oktobrī kādā īpašumā Bārbeles pagastā konstatēja smago kravas automašīnu MAN. Kā vēlāk noskaidrojās, ar to uz minēto īpašumu ilgstoši vesti dažādu veidu atkritumi lielos apmēros no dažādām Latvijas vietām.

Apsekojot adresi, pašvaldības policijas darbinieki konstatēja, ka teritorijā atrodas arī ekskavators un blakus tam izrakta liela bedre, kurā izbērti dažādi atkritumi: elektrības vadu apvalki, plastmasas un gumijas izstrādājumi, metāla mucas, apavi, matrači un citi sadzīves atkritumi.

Notikuma vietā noskaidrotas trīs personas, kas personu grupā ilgstoši nodarbojušās ar nelegālu atkritumu transportēšanu un aprakšanu privātīpašuma meža teritorijā, izveidojot nelegālu atkritumu izgāztuvi un tādējādi nodarot būtisku kaitējumu dabai.

Pēc lietas materiālu savākšanas Bauskas novada pašvaldības policijas Vecumnieku nodaļas darbinieki tos nodevuši Valsts vides dienestam, kas pārņēma darbu notikuma vietā un veic tālākas procesuālās darbības.

Valsts vides dienests informē, ka ar atkritumiem piesārņota aptuveni 3000m² liela teritorija.

Nereti šādi atkritumu norakšanas gadījumi ir grūti atklājami un vēl jo sarežģītāka ir atbildīgo personu noskaidrošana. Šajā gadījumā liela nozīme bija pašvaldības policijas ātrai reakcijai – policija, pamanījusi aizdomīgas darbības ar ekskavatoru kādā privātīpašumā, braucot garām, nekavējoši iejaucās, traktora vadītājs uzsāka bēgšanu, taču, pārkāpumā iesaistītās personas īslaicīgi aizturētas un, pateicoties policijas darbam, VVD bija iespēja saņemt iesaistīto personu paskaidrojumus tālākai situācijas izskatīšanai,” par notikušo stāsta VVD Dienvidrietumu reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis.

Atkritumiem sadaloties vidē, rodas cilvēku un dzīvnieku veselībai kaitīgas vielas. Tie ne tikai veicina klimata izmaiņas, bet ar metāliem un citiem toksīniem var tikt piesārņota augsne un gruntsūdeņi, kas, savukārt, nonākot dzeramajā ūdenī un pārtikā, tālāk nonāk dzīvnieku un cilvēku organismā izraisot dažādas saslimšanas.

Par konstatēto pārkāpumu pie atbildības tiks sauktas notikumā iesaistītās puses - atkritumu īpašnieks, zemes īpašnieks un nelikumīgo darbību veicējs, kā rezultātā tiks uzsāktas trīs administratīvā pārkāpuma lietvedības.

Šogad, pirmajos deviņos mēnešos, lietotnē Vides SOS saņemti 3687 ziņojumi, kas ir par aptuveni 10% vairāk nekā pērn tāda pašā periodā. No šogad saņemtajiem ziņojumiem aptuveni 61% ir saistīts ar vides piegružošanu. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, divas reizes ir palielinājies ziņojumu skaits, kas ir saistīts ar būvniecības atkritumu kā arī elektrisko un elektronisko iekārtu izmešana vidē.  Par nelikumīgu atkritumu apglabāšanu VVD šogad ir saņēmis 14 sūdzības. Visas saņemtās sūdzības apstiprinājās un, pateicoties sabiedrības iesaistei, vides inspektori varēja saukt pie atbildības vainīgos.

Pirms dodies dabā, VVD aicina lejupielādēt lietotni Vides SOS un kļūt par vides sargu! Ziņot par pamanītiem vides pārkāpumiem iespējams, arī zvanot uz VVD Operatīvā koordinācijas centra tālruni +371 26338800. VVD aicina šo iespēju izmantot gadījumos, kad nepieciešama nekavējoša dienesta iesaiste pārkāpuma vai vides piesārņojuma novēršanā.