Pašvaldība
Foto

2024. gada 15.-17. maijā pašvaldību attīstības plānotāji un projektu eksperti, t.sk., Bauskas novada pašvaldības Attīstības un būvniecības departamenta teritorijas plānotāja Dace Platonova, piedalījās ārvalstu pieredzes apmaiņas pasākumā, lai iegūtu jaunas zināšanas un praktisko pieredzi ilgtspējīgas publiskās ārtelpas veidošanā.

Ārvalstu pieredzes apmaiņas pasākumā, kas norisinājās Nīderlandē, bija iespēja iepazīties ar tādu pašvaldību pieredzi, kas ir tuvākas Latvijas situācijai iedzīvotāju skaita un izaicinājumu ziņā. Tika apskatīti praktiski piemēri, kas kļuvuši atpazīstami nacionāli un starptautiski, kā arī piemēri, kuros vērojama publiskās ārtelpas multifunkcionalitāte un sasaiste ar klimata jautājumiem.

Pirmajā dienā norisinājās tikšanās ar pārstāvjiem no Hērlenas pašvaldības, lai iegūtu vēsturisku un šī laika izpratni par Hērlenas pilsētu. Pastaiga pilsētas ielās un sastapšanās ar publiskās ārtelpas dažādajiem slāņiem – infrastruktūras, sociālajiem un mentālajiem, apliecināja to, ka pēdējās desmitgades laikā Hērlena ir ieguvusi jaunu publiskās ārtelpas tēlu, īstenojot vairākus publiskās ārtelpas projektus.

Dodoties ceļā uz Hāgu, tika piestāts Kulemborgā, lai iepazītu 30 gadus atpakaļ veidoto privāto iniciatīvu Eva Lanxmeer, kas radījusi ilgtspējīgu kopienu, kas kļuvusi nacionāli un starptautiski atpazīstama kā ilgtspējīgas pilsētu plānošanas piemērs.

Otrajā dienā notika iepazīšanās ar pārstāvjiem no nodibinājuma “Platform31”, kuri iepazīstināja ar reģionālo politiku Nīderlandē, attīstības plānošanas pieeju un principiem, kā arī sniedza informāciju par finansējuma piesaisti attīstības projektu īstenošanā u.c. attīstības plānošanas jautājumiem. Vizītes laikā tika iepazīta arī publiskās ārtelpas veidošanas pieredze Alfenā, liekot uzsvaru uz publiskās ārtelpas multifunkcionalitāti, sociālo aspektu un sasaisti ar klimata jautājumiem.

Vizīte noslēdzās parkā Cromvlietpark Hāgā, kur klātesošie tika iepazīstināti ar publiskās ārtelpas veidošanas pieredzi ar iedzīvotāju iesaisti. Apkaimē ir bioloģiskās daudzveidības parks, klimata adaptācijas risinājumi un citi interešu punkti.

Visa komandējuma ietvaros tika apmeklēti objekti, kas kalpo kā labās prakses piemēri ilgtspējīgas publiskās ārtelpas veidošanai, t.sk. Jaunās Eiropas “Bauhaus” principu ievērošanā un aktivitāšu ieviešanā, kā arī klimata pārmaiņu mazināšanā, kas ir nozīmīgs priekšnosacījums dzīves kvalitātes un vietas konkurētspējas paaugstināšanai.

Pieredzes apmaiņas pasākums tika organizēts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas īstenotā Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.2. pasākuma projekta "Pašvaldību un plānošanas reģionu kapacitātes uzlabošana" Nr. 5.1.1.2/1/23/I/001 ietvaros. 

Foto