nvo

Sabiedrisko organizāciju projektiem pieejams papildu finansējums 10 128 eiro apmērā. Ietaupījums veidojies, pilnībā neizlietojot projektu konkursam „Iedzīvotāji veido savu vidi” 2024. gada budžetā plānotos 41 272 eiro. Konkursā atbalstīti 19 projekti ar kopējo pašvaldības finansējumu 31 141,95 eiro.

Bauskas novada domes 27. jūnija sēdē apstiprināti Bauskas novada pašvaldības 2024. gada budžeta grozījumi, paredzot, ka ietaupījums 10 128 eiro apmērā tiks pārvirzīts sabiedrisko organizāciju iniciatīvu finansēšanai.

Sabiedriskās organizācijas aicinātas iesniegt projektus

Papildu piešķirtā finansējuma apgūšanai sabiedriskās organizācijas ir aicinātas iesniegt projektu pieteikumus. Projektu iesniedzējiem jārēķinās, ka aktivitātes jāīsteno līdz 30. novembrim.

Pašlaik izvērtēšanā ir divi iesniegtie projekti. Pieteikumus izvērtē pašvaldības veidota komisija: komisijas vadītāja ir Attīstības un plānošanas nodaļas vecākā projektu vadītāja Ineta Bramane; komisijā darbojas Ekonomikas un finanšu nodaļas ekonomiste Marija Abramčika, Sociālā dienesta Sociālās palīdzības un sociālā darba nodaļas vadītāja Ina Jankeviča, Uzņēmējdarbības un mārketinga departamenta vadītāja Laura Ārente un Attīstības un plānošanas nodaļas vecākā projektu vadītāja Jolanta Kalinka. Projektu izvērtēšanā sabiedrību pārstāv SIA „Bauskas Dzīve” valdes priekšsēdētāja un laikraksta „Bauskas Dzīve” galvenā redaktore Anita Rozentāle.

Projekti tiek vērtēti atbilstoši apstiprinātajam nolikumam par līdzfinansējuma piešķiršanu sabiedrisko organizāciju iniciatīvu realizēšanai.

Nolikums: ŠEIT

Jāatzīmē, ka šogad biedrības ir bijušas īpaši aktīvas un savas projektu idejas izskatīšanai komisijā iesniedza agri gada sākumā. Pašlaik Bauskas novada pašvaldības finansējums ir apstiprināts 19 projektiem; pieci projekti ir jau īstenoti.

Gaidāmas izmaiņas nolikumā

Ar katru gadu biedrības arvien aktīvāk iesniedz savas projektu idejas un konkurence pašvaldības finansējuma saņemšanai pieaug. Ir patiess prieks, ka projekti kļūst arvien spēcīgāki, pretendenti īpaši piedomā, lai sabiedrības ieguvums no rīkotajām aktivitātēm būtu iespējami jēgpilnāks un plašāks.

Balstoties pieredzē,  projektu izvērtēšanas komisija ir sagatavojusi priekšlikumus grozījumiem nolikumā, ko plānots virzīt izskatīšanai Bauskas novada domes pastāvīgajās komitejās augustā.

Priekšlikumā iekļautas šādas būtiskākās izmaiņas:

1. Paredzēt finansiālā atbalsta apmēru vienam projektam 2000 eiro apmērā (līdz šim 2500 eiro).

Šāds nolikuma nosacījums dotu iespēju nodrošināt pašvaldības finansējumu lielākam projektu skaitam, būtiski nesamazinot finansējuma apmēru. Līdz šim vidējais pieteiktā finansējuma apmērs vienam projektam ir bijis zem 2000 eiro 2022. un 2023. gadā, šajā gadā – nedaudz virs 2000 eiro.

1. Paredzēt atbalsta piešķiršanu sabiedriskajām organizācijām, kas reģistrētas Bauskas novada administratīvajā teritorijā.

Lai arī pieredze rāda, ka līdz šim katru gadu ir tikai pāris projekti iesniegti no biedrībām, kas nav reģistrētas Bauskas novadā, komisija rosina tomēr primāri finansiālo atbalstu piešķirt mūsu novadā reģistrētām biedrībām.

1. Paredzēt, ka viena kalendārā gada ietvaros organizācijas var iesniegt ne vairāk kā vienu pieteikumu pašvaldības līdzfinansējumam (līdz šim varēja pretendēt uz atbalstu diviem projektiem).

Līdz šim ik gadu vairākas biedrības izmantojušas iespēju saņemt līdzfinansējumu vairākiem projektiem: 2022. gadā  divus projektus īstenoja sešas sabiedriskās organizācijas, 2023. gadā – divas sabiedriskās organizācijas, savukārt 2024. gadā – piecas sabiedriskās organizācijas.

Sākotnēji iespēja pretendēt uz finansējumu diviem projektiem nolikumā bija iekļauta, lai veicinātu sabiedrisko organizāciju aktivitāti un pieredzi projektu sagatavošanā. Mērķis ir sevi attaisnojis – ar katru gadu arvien jaunas sabiedriskās organizācijas iesniedz savus pieteikumus. Vērojams, ka to kvalitāte ar katru gadu pieaug.

Vienlaikus ir novērota tendence, ka tām sabiedriskajām organizācijām, kuras iesniedz divus projektus, visbiežāk viens projekts ir salīdzinoši vājāk izstrādāts, ar mazāku ietekmi un labumu sabiedrībai. Bieži vien arī projekta aktivitāšu īstenošana tiek kavēta, kas varētu būt izskaidrojams ar sabiedrisko organizāciju nepietiekamo kapacitāti vienlaikus realizēt divus projektus atbilstīgi plānam.

Paredzot nolikumā grozījumus, kas nosaka, ka ik gadu katra sabiedriskā organizācija var iesniegt vienu pieteikumu, tiktu paplašinātas iespējas plašākam Bauskas novada sabiedrisko organizāciju lokam pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu, tādējādi audzējot kopējo biedrību projektu īstenošanas pieredzi.

Sabiedriskās organizācijas aicinātas iesniegt savus priekšlikumus

Aicinām sabiedriskās organizācijas iepazīties ar sagatavotajiem grozījumiem un iesniegt komentārus un viedokļus, kā arī savus savus priekšlikumus izmaiņām nolikumā.

Priekšlikumus un komentārus aicinām iesniegt līdz 2024. gada 26. jūlijam, aizpildot veidlapu un sūtot uz e-pastu: laura.arente@bauskasnovads.lv.