Der zināt
Baltijas ceļš

Šogad 23. augustā aprit 35 gadi kopš 1989. gada 23. augustā Baltijas valstu iedzīvotāji no Tallinas līdz Rīgai un Viļņai sadevās rokās, veidojot dzīvo ķēdi.

Toreiz, 1989. gada 17. augustā, Latvijas Tautas frontes, Igaunijas Tautas frontes (Rahvarinne) un Lietuvas neatkarības kustības „Sajūdis” līderi pasaules valdībām, informācijas aģentūrām un presei izsūtīja aicinājumu „Baltijas ceļš”. Vēl pēc 35 gadiem šis aicinājums spilgti liecina par tābrīža izjūtām, politiskajām aktualitātēm un baltiešu skatījumu uz Eiropas politiku. Tas atgādināja, ka latvieši, lietuvieši un igauņi pēc pusgadsimta apspiestības padomju okupācijā uzsākuši cīņu par savu valstu neatkarības atgūšanu un pieprasa atzīt par starptautisku noziegumu 1939. gada 23. augustā parakstīto Molotova-Ribentropa jeb Staļina un Hitlera paktu par Eiropas sadalīšanu ietekmes zonās.

Šogad, atzīmējot „Baltijas ceļa” gadadienu, pierobežas teritorijās un „Baltijas ceļa” maršrutā tiek organizēti vairāki pasākumi.

Atceres pasākums Pasvalē

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis šajā dienā dosies uz Pasvali, lai piedalītos  „Baltijas ceļa” gadadienas atceres pasākumā. Plānots, ka piedalīsies arī Lietuvas Republikas prezidents un Latvijas Valsts prezidents.

A. Okmanis par „Baltijas ceļa” vēsturisko nozīmi šodien: „1989. gada 23. augusta akcija apliecina, ka tikai kopīgiem spēkiem esam varējuši panākt Baltijas valstu neatkarības atzīšanu. Svarīgi ir arī šo sadarbību turpināt gan pašvaldību kopēji īstenotos projektos, gan organizējot sadraudzības pasākumus mūsu amatierkolektīviem. Šogad organizētais starptautiskais pasākums Pasvalē liecina, ka sadarbība tiek stiprināta un turpinās.”

Sadraudzības koncerts Grenctālē

„Baltijas ceļa” atcerei Bauskas novada Grenctālē – vietā, kuru savulaik caurvija simtiem kopā sadotas rokas, notiek sadraudzības vakars un dažādas aktivitātes „Roku rokā, plecu pie pleca”, kas sāksies 23. augustā plkst. 18.00. No Bauskas kursēs pašvaldības nodrošināts transports interesentu nokļūšanai uz pasākuma vietu un atpakaļ. Izbraukšana no laukuma pie Bauskas novada pašvaldības, Uzvaras ielā 1, plkst. 17.30.

Koncertprogrammu kuplinās pierobežas amatiermākslas kolektīvi gan no Bauskas novada, gan Lietuvas: VPDK „Biguļi", SDK „Senbiguļi", Īslīces kultūras nama JDK „Līdums", Grenctāles kultūras nama DK „Rota", jauktais vokālais ansamblis „Grenctāle" un bērnu vokālais ansamblis un viesi - kapela „ONT MŪŠOS" (Saločiai, Lietuva).

Sadarbībā ar klubu „Jaunatne „Rainī”” Grenctāles kultūras nama vestibilā būs iekārtota tematiska izstāde. Paredzēta tikšanās ar Maksimu Krutikovu, kurš stāstīs par Atmodas laiku un grāmatas „Pārmaiņu vētras stūrmaņi" tapšanu.

Grenctāles kultūras nama koncertzālē būs iespēja noskatīties video ar Maksima Krutikova un Ulda Varneviča savāktajiem sarunu videomateriāliem par Atmodas laiku.

Jaunākā vecuma pasākuma dalībniekiem būs iespēja piedalīties radošajās meistardarbnīcās.

Koncerta noslēgumā, atskaņojot „Baltijas ceļa” himnu, pasākuma dalībnieki tiks aicināti sadoties rokās, veidojot simbolisku ķēdi uz atjaunotās Liepu ielas pie Grenctāles kultūras nama.

Rundālē - „Radošo dienu” noslēgums veltīts „Baltijas ceļam”

23. augusta pēcpusdienā pasākuma  „Radošās dienas” noslēgumā Rundāles multifunkcionālā centra amfiteātrī un pasākumu zālē notiks „Baltijas ceļa” atcere.

Notiks īpaša akcija - ar pūķiem gaisā tiks pacelti ļoti liela izmēra Latvijas un Lietuvas karogi. Būs bērnu veidots „Lidojošais paklājs”, kurš aiznesīs ciemos uz Lietuvu un Igauniju. Muzikālo fonu rūpēsies biedrība „BJMK” (Bērnu un jauniešu mūzikas klubs).

„Sadosimies rokās. Lidosim virs Rundāles un skatīsim to tiešraidē putna acīm. Precīzāka informācija sekos afišās,” informē kultūras darba organizatore Rundālē Lilita Lauskiniece.

24. augustā – skrējiens „Viļņa-Rīga-Tallina”

Pēc aprīlī notikušās Lietuvas vēstnieka  Latvijā Valda Lastauska darba vizītes Bauskā, ir izveidota sadarbība ar tradicionālā skrējiena „Viļņa- Rīga- Tallina“ organizatoriem. Bauskas novada teritorijā plānoti trīs pieturas punkti.

•  24. augusta rītā un pēc plkst. 8.00 būs iespēja sagaidīt starptautiskā skrējiena dalībniekus pie Grenctāles kultūras nama, kur plānots apmēram 20 minūšu ilgs atelpas brīdis. Aicinām grenctāliešus atnākt pie Grenctāles kultūras nama, lai uzmundrinātu skrējiena dalībniekus. Aicinām skrējienam pievienoties arī Bauskas novada sportistus un aktīvistus.
  •  otrais pieturas punkts plānots Bauskas Rātslaukumā ap plkst. 9.10, kur skrējiena dalībnieki uzkavēsies arī arī aptuveni 20 min., lai saņemtu uzmundrinājumus un  sveicienus no Bauskas pašvaldības.
  • trešais pieturas punkts – Iecavā pie kultūras nama ap plkst. 10.20. Skrējiena dalībniekus sagaidīs folkloras kopa „Tarkšķi“ un pēc apmēram 20 minūtēm pavadīs ceļā.

Skrējiena no Viļņas līdz Tallinai cauri Grenctālei, Bauskai un Iecavai kopējais garums ir 678 km

Bibliotēku pasākumi

Aicinām apmeklēt tematisku izstādi Bauskas Centrālajā bibliotēkā no 19. līdz 30. augustam „Baltijas ceļš - 35"

Lasītāju klubiņš „Austraskoks” 28. augustā plkst. 13.00 Jauncodes bibliotēkā rīko   pēcpusdienu „Mans „Baltijas ceļa” stāsts”.