Malina

No 20. līdz 29.septembrim Latvijā norisinās “Ilgtspējīgu pašvaldību nedēļa 2024”, kas ietver dažādas aktivitātes. 27. septembrī Ādažu kultūras namā notiks starptautisks mācību seminārs “Drošība manī un man apkārt. Sadarbība ilgtspējīgām un drošām pašvaldībām.”  Semināru rīko Latvijas Pašvaldību savienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un attīstības sadarbības jomā aktīvo Eiropas valstu pašvaldību un to asociāciju koalīciju PLATFORMA.

Pasākumā eksperti no Latvijas, Beļģijas un Ukrainas iepazīstinās ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem un to īstenošanu pašvaldībās, savukārt triju dažādu Ukrainas reģionu pašvaldību pārstāvji dalīsies pieredzē, īstenojot civilās aizsardzības pasākumus un nodrošinot pašvaldību sniegto pakalpojumu nepārtrauktību krīzes apstākļos.

Ceļā uz starptautisko konferenci Ādažos Bauskas novada pašvaldības sadraudzības pilsētas pārstāvis Oleksandrs Sytailo (Malinas pilsētas domes mērs) vienu dienu pabija Bauskā un Iecavā.

26. septembra rītā Malinas mērs strādāja Iecavā, kur viņš tikās ar Iecavas apvienības pārvaldes vadītāju Normundu Vāveru, Jaunatnes nodaļas vadītāju Līgu Briģi un Jaunatnes lietu speciālisti Iecavas Jauniešu centrā Baibu Bentu. Oleksandrs tika iepazīstināts ar Jauniešu centra ikdienas notikumiem, kārtību, kā tiek organizēts darbs un centra sadarbību ar pašvaldību, pašvaldības policiju un citām institūcijām. Malinas mērs izteica bagātīgas uzslavas Iecavas jauniešu centra kolektīvam par sasniegto, ieviesto un vēlēja nākotnē īstenot iecerēto.

Vizītes laikā izrādītas tika arī Iecavas Mūzikas un mākslas skolas telpas, kā arī Oleksandrs iepazīstināts arī darbu Bauskas novada Sociālā dienesta struktūrvienībā - Dienas centrā "Iecavnīca".

Iecava

Diena turpinājās ar vizīti SIA “Bauskas slimnīca”, kur par slimnīcas ikdienas darbiem, ieviestajiem jaunumiem ikdienas darbā un iestādes virzību uz digitalizāciju viesi no Ukrainas informēja slimnīcas vadītāja Margita Epermane. Viņa izrādīja poliklīniku un slimnīcu, satiktie ārsti sasveicinājās un īsi izstāstīja savu lomu slimnīcas ikdienā. Oleksandram tika izrādītās iestādes telpas un prezentēta nākotnes vīzija par slimnīcas attīstību. Arī slimnīcā paveiktais patīkami pārsteidza Malinas mēru. Viņš sacīja:

“Var redzēt, ka Margarita ir īstajā vietā un viņai ir lieliska atbalsta komanda. Domāju, ka Bauskai un visam novadam ir paveicies ar tādiem speciālistiem – savas jomas profesionāļiem un entuziastiem. Pēc īsās vizītes rodas sajūta, ka slimnīca straujiem soļiem attīstās, tiek ieviesta digitalizācija un, kas ir ļoti svarīgi – tiek domāts ne tikai par klientu komfortu un vajadzībām, bet arī par darbiniekiem.”

Bauskas slimnīca tiešām piedzīvo izaugsmi – tiek piesaistīti jauni speciālisti, iegādātas modernas iekārtas, atvieglota klientu pieteikšanās procedūrām un apmeklējumiem, kā arī nākotnē plānota slimnīcas ēkas rekonstrukcija, padarot to par modernāku un cilvēkiem pieejamāku kā no infrastruktūras, tā arī no pakalpojumu pieejamības viedokļa.

rgrg

Dienas otrā daļa iesākās sarunā ar Bauskas novada apvienību pārvalžu un pagasta nodaļu vadītājiem. Tikšanās laikā Oleksandrs prezentācijas veidā dalījās ar praktisko pieredzi, ar ko pašvaldībām jāsaskaras kara apstākļos. Viņš akcentēja:

“Karā svarīgi ir turpināt strādāt. Strādāt visiem – policistiem, ugunsdzēsējiem, ārstiem, sētniekiem, sagādniekiem, pašvaldību darbiniekiem un visiem, kuriem tas ir iespējams. Pašvaldībai ir jāturpina nodrošināt savas funkcijas par spīti karam. Tas nāk par labu ne tikai kopējam noskaņojumam iedzīvotāju vidū, bet arī rāda ienaidniekam – dari ko darīdams, mūs neapturēs.”

Malinas mērs dalījās praktiskā pieredzē, kā Malinas pašvaldība organizē darbu, komunicē un iesaista ikdienas darbos iedzīvotājus.

“Viena pati pašvaldība neko nepaveiks. Ir jāsadarbojas ar visiem – kāds var palīdzēt sapildīt maisus ar smiltīm, kāds palīdz būvēt un atjaunot, kāds pieved ūdeni, kāds apģērbj bērnus. Darāmā kara apstākļos būs visiem. Iesaku pašvaldībām jau tagad dibināt kontaktus ar uzņēmējiem, kuri var palīdzēt, piemēram, ar auto rezerves daļām, tehnikas labošanu, drukas materiālu nodrošināšanu un materiālu izplatīšana, konkrētas iedzīvotāju grupas apziņošanu un vēl visos iespējamos veidos, kā iedzīvotāji, brīvprātīgie un uzņēmēji var iesaistīties, lai kara apstākļos maksimāli tiktu realizētas ikdienas funkcijas, kādas tās bija pirms kara,” sacīja Oleksandrs.

malina 4

O. Sytailo dienas beigās tikās arī ar SIA “Bauskas novada komunālserviss” nozaru vadītājiem, kur tika pārrunāta komunālās saimniecības nodrošināšana kara apstākļos. Bauskas novada pašvaldības speciālisti interesējās par namu apsaimniekošanu un apkures nodrošināšanu kara apstākļos, kā arī izjautāja Oleksandru par bumbu patversmēm daudzdzīvokļu māju pagrabos. Savukārt viesis no Ukrainas jautāja par atkritumu apsaimniekošanas izmaiņām pēc iestāšanās Eiropas savienībā, kādas regulas jāievēro un kā tiek organizēti elektrības, ūdens un kanalizācijas pieslēguma atjaunošana gadījumos, kad tā ir pārtraukta.

Īsā atelpā Malinas mērs rudens košo tuvošanos baudīja Viļa Plūdoņa muzejmājā “Lejenieki”, kur Oleksandru sagaidīja V. Plūdoņa muzeja vadītajā Elīna Kūla – Braže. Viņa īsumā pastāstīja par Plūdoņa dzīves ritējumu un iepazīstināja viesi ar šogad atklāto ekspozīciju.

Kopumā Latviju apmeklēja septiņi Ukrainas pašvaldību (kurām ir sadraudzības pilsētas Latvijā) vadošie speciālisti. Līdzīgi kā Bauskā vienas dienas tikšanās un sarunas par ilgtspējīgu attīstību, sadarbību un drošības jautājumiem notika arī Ķekavā un Valkā.

Sarunu laikā īpaša uzmanība tika pievērsta tēmām, kas atklāj pašvaldību iespējas mācīties vienai no otras un plānojot kopīgu sadarbību nākotnē.

Bauskas novada pašvaldībai un Ukrainas pilsētai Malinai noslēgts savstarpējās sadarbības un palīdzības līgums, kas ietver arī pieredzes apguvi un savstarpējā sadarbībā īstenotus projektus.