Plāno reorganizēt Iecavas veselības centru

Jūlijā Bauskas novada pašvaldības komiteju un domes sēdēs tiks izskatīts lēmumprojekts par Bauskas novada pašvaldības aģentūras “Iecavas veselības centrs” reorganizāciju.

Ja pašvaldības deputāti akceptēs sagatavoto lēmumprojektu, tad reorganizācijas laikā līdz 2024. gada 31. oktobrim Bauskas novada pašvaldības aģentūras “Iecavas veselības centrs” un tās Vecumnieku filiāles mantas (nemateriālo ieguldījumu, pamatlīdzekļu un krājumu), saistības, finanšu līdzekļus un lietvedību pārņems pašvaldības kapitālsabiedrība “Bauskas slimnīca” un, noslēdzoties šim procesam, aģentūra beigs pastāvēt. Pēc reorganizācijas Bauskas novadā būs viena ārstniecības iestāde SIA “Bauskas slimnīca” ar filiālēm Iecavā un Vecumniekos.

Šādu risinājumu lēmuma pieņemšanai izstrādājusi pašvaldībā izveidotā darba grupa, kas piedāvā novadā izveidot efektīvu un ekonomiski pamatotu veselības pakalpojumu sniegšanas struktūru. Diskusijā par reorganizācijas nepieciešamību iesaistīti arī pašvaldības deputāti. Izstrādājot piedāvājumu, ņemti vērā arī šī gada maijā veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultāti.

Kāpēc nepieciešama reorganizācija

Pašvaldības mērķis ir veiksmīgi īstenot ilgtspējīgu un kvalitatīvu veselības pakalpojumu pieejamību un nodrošināt vienādas iespējas tos saņemt visiem pašvaldības teritorijas iedzīvotājiem, līdz ar to Iecavas veselības centra darbības efektivitāte un lietderīgums ir jāvērtē kopsakarībā ar kapitāla un infrastruktūras pieejamību pašvaldībā, kāda tā izveidojusies pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas.

• Pakalpojumu kvalitātes atšķirības. Jau iepriekš Valsts kontrole norādījusi - situācija, kad ar vienādu pakalpojumu sniegšanu nodarbojas vairākas institūcijas, rada lielāku risku, ka pašvaldības administratīvajā teritorijā netiek nodrošināta vienota pieeja pakalpojuma sniegšanā. Arī darba grupa savā ziņojumā norāda, ka pastāv vienādu pakalpojumu kvalitātes atšķirības starp esošajām veselības aprūpes iestādēm.
  • Par maz ieņēmumu attīstībai. Pašlaik Iecavas veselības centra attīstība ir atkarīga no pašvaldības piešķirtā finansējuma, jo aģentūras ieņēmumi par sniegtajiem pakalpojumiem ir par mazu, lai varētu finansēt tās attīstību un pakalpojumu uzlabošanu.
  • Nepietiekams darbinieku skaits. Aprīlī veiktajā auditā secināts, ka esošā Iecavas veselības centra personāla struktūra nav atbilstoša tās darbībai un darbinieku skaits ir nepietiekams, lai nodrošinātu būtiskāko risku kontroli. Aģentūras darbības apjoms ir pārāk mazs, lai tā varētu uzturēt tādu administrācijas darbinieku skaitu, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu būtiskāko pienākumu nodalīšanu un nepieļautu, ka aģentūras darbība netiek pārtraukta gadījumā, ja savus pienākumus neveic kāds no administrācijas darbiniekiem.
  • Neizmantotas telpas. Iecavas veselības centrā liela daļa telpu netiek izmantotas. Lai varētu optimāli izmantot esošo pamatlīdzekļu bāzi, ir nepieciešams attīstīt jaunus pakalpojumus.

Kāds ir reorganizācijas mērķis

Pacientiem nodrošināt pieejamus, kvalitatīvus un daudzveidīgus veselības aprūpes pakalpojumus, kas ietver: fizisku pieejamību, kvalitāti, pacientu drošību, medicīnas darbinieku labbūtību, sakārtotu infrastruktūru un finanšu efektivitāti.

Kādi būs ieguvumi pēc reorganizācijas

• Uzlabotas ilgtspējīgas un ilgtermiņa attīstības iespējas, realizēts visu iestāžu potenciāls, ko nevar sasniegt katra atsevišķi.
  • Jaunu pakalpojumu attīstība visās pakalpojumu sniegšanas vietās.
  • Nodrošināta kvalitatīva, daudzveidīga speciālistu un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība (speciālistu rotācija pēc nepieciešamības).
  • Iestāde var nosegt savus izdevumus. Netiek noslogots pašvaldības budžets.
  • Mērķtiecīga personāla komandas izveide un jauno speciālistu piesaiste.
  • Palielināta iedzīvotāju apmierinātība un veselības stāvoklis, jo būs iespēja saņemt sev nepieciešamos pakalpojumus tuvāk mājām un sev ērtākā laikā.
  • Vienots maksas cenrādis.

Kā noritēs reorganizācijas process

Ja pašvaldības deputāti 25. jūlija domes sēdē akceptēs sagatavoto lēmumprojektu par Bauskas novada pašvaldības aģentūras “Iecavas veselības centrs” reorganizāciju, tad:

• līdz 2024. gada 10. augustam tiks izveidota reorganizācijas komisija, kuras uzdevums būs nodrošināt Iecavas veselības centra lietu, materiālo un finanšu līdzekļu inventarizāciju, mantas vērtību un saistību apjoma noteikšanu un pārskata sagatavošanu, arhīva un lietvedības dokumentu nodošanu līdz 2024. gada 31. septembrim;
  • Juridiskajai nodaļai būs jāveic izmaiņas Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra Publisko personu un iestāžu sarakstā, norādot, ka Iecavas veselības centrs beidz pastāvēt 2024. gada 31. oktobrī.
  • kapitālsabiedrībai SIA “Bauskas slimnīca” būs jāizstrādā vidēja termiņa stratēģija, iekļaujot tajā veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu arī Iecavas un Vecumnieku apvienību teritorijās.
  • pēc aģentūras likvidācijas kapitālsabiedrībai SIA “Bauskas slimnīca” būs jānodrošina Iecavas veselības centra sniegto pakalpojumu nepārtrauktība.

Kādas izmaiņas sagaida darbiniekus

Pēc lēmuma pieņemšanas Iecavas veselības centrs rakstveidā informēs darbiniekus par pāreju darbā uz SIA “Bauskas slimnīca”.

Ne ātrāk kā vienu mēnesi pēc brīdinājuma saņemšanas SIA “Bauskas slimnīca” pārņems Iecavas veselības centra darījumus un aģentūras darbinieki kļūs par SIA “Bauskas slimnīca” darbiniekiem, noslēdzot jaunus darba līgumus.