Energoefektivitāte Projekti
OwnYourSECAP

Veiksmīgi rit trešais OwnYourSECAP projekta gads. Projekta mērķis ir sniegt nepieciešamo atbalstu un instrumentus pašvaldībām gan Latvijā, gan citviet Eiropā, lai plānotu un ieviestu pašvaldības enerģētikas un klimata plānos iekļautos pasākumus.

Projekta laikā notiek apmācības un darbs ar pašvaldību speciālistiem, kā arī tiek sniegts atbalsts energopārvaldības sistēmas izveidē un enerģētikas un klimata rīcības plānu izstrādē vai atjaunošanā, ja tas ir nepieciešams.

Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata darbības plāns (SECAP - Sustainable Energy and Climate Action Plan) ir izšķirošs instruments, kas piedāvā pašvaldībām un organizācijām strukturētu metodiku, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas un uzlabotu energoefektivitāti.

Latvijā OwnYourSECAP projekts apvieno astoņas pašvaldības, lai kopīgi risinātu klimata pārmaiņu izaicinājumus un veicinātu ilgtspējīgu attīstību. Projektā piedalās Rīga, Saldus, Cēsu, Tukuma, Ropažu, Kuldīgas, Augšdaugavas un Bauskas novads, katra pašvaldība ar savu unikālo pieeju un redzējumu.

Projekta galvenais mērķis ir izstrādāt un ieviest ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (SECAP), kas palīdzēs samazināt oglekļa emisijas un veicinās energoefektivitāti. Šie plāni ietver dažādas iniciatīvas, piemēram, enerģijas patēriņa samazināšanu, atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu un sabiedrības informēšanu par klimata pārmaiņu ietekmi un iespējām to mazināšanai.

Seminārs: pielāgošanās klimata pārmaiņām

2024. gada novembrī norisinājās OwnYourSECAP 16. seminārs. Pašvaldību energopārvaldnieki un vides speciālisti tikās kultūras centrā “Ulbrokas pērle”, lai neoficiālā gaisotnē diskutētu par klimata monitoringu un pašvaldību pielāgošanos klimata pārmaiņām. Semināra dalībnieki uzzināja, ko īsti nozīmē pielāgošanās, diskutēja par aktuālajiem pielāgošanās jautājumiem pašvaldībās, kā arī kopīgi identificēja izaicinājumus, lai rastu risinājumus.

Bauskas novada pašvaldība OwnYourSECAP projektā ir iesaistīta kā replikācijas pašvaldība, kas pārņems labo praksi no citām pašvaldībām, kā arī īstenos trīs dažādus pasākumus no sava enerģētikas un klimata rīcības plāna. Ar visiem trim pasākumiem plānots samazināt klimata pārmaiņu ietekmi.

1. Elektroauto uzlādes staciju izveide Bauskas novadā.

Pasākuma apraksts

Pašvaldība strādā pie elektroauto uzlādes infrastruktūras izveides, lai veicinātu ilgtspējīgu transporta attīstību un samazinātu CO2 emisijas. Uzlādes staciju izveide ir būtisks solis, lai atbalstītu arvien pieaugošo elektrotransporta lietotāju skaitu, nodrošinot tiem ērtu piekļuvi uzlādes punktiem visā novada teritorijā.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu un ilgtspējīgu infrastruktūru, pašvaldība izsludināja konkursu uzņēmumiem, kuri spēj finansēt piecu vidējas un lielas uzlādes jaudas staciju izveidi un uzturēšanu, nodrošinot augstas uzlādes jaudas un ilgtspējīgas enerģijas risinājumus.

Svarīgs aspekts šajā pasākumā ir prasība, ka elektroenerģija, kas tiks izmantota uzlādes stacijās, būs "zaļā" – to ražos no atjaunojamiem enerģijas avotiem, piemēram, saules vai vēja enerģijas. Tas ne tikai sekmē elektromobilitāti, bet arī veicina videi draudzīgu enerģijas patēriņu.

Ieviešanas periods (sākums –noslēgums)

2024. gads līdz ne vēlāk kā 2026. gada 30. aprīlis (nodošana ekspluatācijā). Pieslēgumpunktu uzturēšana darba kārtībā – vismaz līdz 2031. gada 31. decembrim.

Sagaidāmie ieguvumi

Samazinātais CO2 emisiju apjoms

715-2850 tCO2/gadā

Atjaunojamās enerģijas pieaugums

2700-10800 MWh/gadā

Citi ieguvumi (ekonomiskie, sociālie, vides utt.)

Investīciju piesaiste un vietējās ekonomikas attīstība. Elektromobilitātes attīstība. Tūrisma attīstība. Uzlabota mobilitāte un dzīves kvalitāte. Sabiedrības veselības uzlabošana. Ilgtspējīgas domāšanas veicināšana.

 

2. Ielu apgaismojuma nomaiņa Bauskas novadā.

Pasākuma apraksts

Pasākuma mērķis paredz Bauskas novada ielu apgaismojuma modernizāciju, nomainot gandrīz 2500 novecojušos un neefektīvos apgaismojuma gaismekļus pret moderniem LED gaismekļiem.

Projekta mērķis ir samazināt enerģijas patēriņu un CO2 emisijas, nodrošinot augstākas kvalitātes apgaismojumu.

Ieviešanas periods (sākums - noslēgums)

2024. gads līdz 2030. gada janvāris.

Sagaidāmie ieguvumi

Enerģijas patēriņa samazinājums

520 MWh/gadā

Samazinātais CO2 emisiju apjoms

57 t CO2/gadā

Citi ieguvumi (ekonomiskie, sociālie, vides utt.)

Uzlabots Bauskas novada ielu apgaismojums, kas veicina drošāku un komfortablāku vidi iedzīvotājiem.

 

3. Pašvaldības ēku atjaunošana Bauskas novadā.

Pasākuma apraksts

Pasākuma mērķis ir veicināt pašvaldības ēku sistemātisku atjaunošanu, integrējot energopārvaldības sistēmas principus un īstenojot energoefektivitātes risinājumus, lai nodrošinātu optimālu un ilgtspējīgu enerģijas patēriņu.

Ieviešanas periods (sākums –noslēgums)

2024.–2027.gads

Sagaidāmie ieguvumi

Enerģijas patēriņa samazinājums

783 MWh/gadā

Samazinātais CO2 emisiju apjoms

119,62 t CO2/gadā

Atjaunojamās enerģijas pieaugums    

9,31 MWh/gadā

Citi ieguvumi (ekonomiskie, sociālie, vides utt.)

Apmeklētajiem būs ērtas telpas, kurās risināt pakalpojumu jautājumus: nodrošināta iekštelpu temperatūra un mikroklimats atbilstoši ēkas lietošanas mērķim (biroja telpas, bērnudārzs, sporta skola).

Optimizētas apkures un karstā ūdens sagatavošanas izmaksas.

SECAP ir visaptveroša stratēģija, ko izmanto pilsētas un pašvaldības, lai risinātu klimata pārmaiņu problēmu un veicinātu ilgtspējīgu enerģijas izmantošanu. Tā ir daļa no Eiropas Savienības klimata un enerģētikas Mēru pakta iniciatīvas.

SECAP koncentrējas uz divām galvenajām jomām:

Seku mazināšana: ieskicē pasākumus siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai, parasti izmantojot energoefektivitātes pasākumus, atjaunojamo energoresursu izmantošanu un ilgtspējīgu transportu.

Pielāgošanās: nodrošina pasākumus, lai palielinātu noturību pret klimata pārmaiņu ietekmi, piemēram, infrastruktūras uzlabošanu, lai izturētu ārkārtējus laika apstākļus.

Uzziņai

2022. gada novembrī tika uzsākts Eiropas Savienības programmas “LIFE” līdzfinansētais projekts OwnYourSECAP. Projekta galvenais mērķis ir iesaistīt pašvaldības un mudināt tās uzsākt sistemātiski īstenot pašvaldību enerģētikas un klimata rīcības plānos iekļautos pasākumus. Īstenojot SECAP, pašvaldību mērķis ir dot ieguldījumu ES kopīgajos centienos līdz 2030. gadam samazināt emisijas vismaz par 55%, saskaņojot to ar plašākiem klimata mērķiem.