Gandrīz trīs gadus ilgušajā pārrobežu projektā “Paaudžu iespēju stiprināšana sociālās iekļaušanās veicināšanai” notikušas ļoti daudzas aktivitātes. Arī šogad tās turpinājās, aizvadot atlikušos pasākumus Latvijā – Iecavā.
Īstenoto iepirkumu un tirgus izpēšu rezultātā projekta budžetā izveidojās ietaupījums, tādēļ bija iespēja īstenot papildu aktivitāti un Iecavā, Grāfa laukumā 7 ierīkot akmens masas galda tenisa galdus, kas ir brīvi pieejami jebkuram interesentam 24/7. Tenisa galdus piegādāja un uzstādīja SIA RANTZOWS SPORT par kopējo summu 6890,95 EUR.
22. aprīlī Iecavas kultūras namā tika rīkots pēdējais lielākais deju, spēļu un radošo nodarbību pasākums, kurā piedalījās dažādu sociālo grupu pārstāvji, vairāk kā 100 cilvēku. Pirmajā daļā projektu partneru dalībnieki baudīja daudzveidīgu muzikālu “kaleidoskopu” - koncertu, kurš sastāvēja no lietuviešu un latviešu dejotāju, dziedātāju kopām. Priekšnesumi bija dažādi: gan abu tautu folkloras mūzika un lauku muzikantu kapela, gan laikmetīgā deju māksla kā jauniešu, tā arī senioru izpildījumā. Pirmā pasākuma daļa noslēdzās ar kopīgu izkustēšanos un deju mācīšanos, kur varēja iesaistīties visi skatītāji. Tā kā šis noslēguma moments bija pārsteiguma brīdis, var sacīt, ka tas bija izdevies. Visi mācījās Zumbu un jautrība sita augstu vilni.
Pēc nelielas ieturēšanās pasākuma dalībnieki tika aicināti intelektuāli un radoši izpausties. Otrā daļa bija piemērota ik vienam - bija iespēja izmēģināt sevi veiklības, prāta un uzmanības nodarbībās. Ciemiņi un mājinieki varēja spēlēt projekta ietvaros iegādātās lielās galda spēles, piemēram, Jengu. Mazākie dalībnieki aizrāvās ar magnētiskajiem klučiem, taisot mājas, dzīvojamās telpas vai vienkārši mēģinot to salikt vienā sienā. Bija arī dažādas veiklības aktivitātes, kurās savas spējas pārbaudīja kā jaunākie, tā arī viedākie pasākuma dalībnieki.
Radošās izpausmes dalībnieki varēja piepildīt “Radošās apvienības “Pasaku Nams”” aktivitātēs: kēksiņu dekorēšanā un atraitnīšu podiņu izrotāšanā. Sadarbojoties dažādām paaudzēm, rezultāti bija ļoti skaisti un daudzveidīgi. Katrs dalībnieks no pasākuma mājup devās ne tikai ar baudījumu acīm un gandarījumu par pasākumu kopumā, bet arī ar savu izloloto radošo darinājumu.
Diemžēl viss kādreiz beidzas – arī projekts. Atskatoties uz piedzīvoto projekta laikā, ieguvumu un iespaidu ir daudz: tie ir bijuši pieredzes braucieni sociālajiem darbiniekiem, brīvprātīgajiem (senioriem un jauniešiem), gūtas jaunas un nostiprinātas vecās zināšanas, gūts plašāks priekšstats par brīvprātīgo darbu, radīti jauni pakalpojumu mērķa grupām, iegūts daudzveidīgs aprīkojums esošo sociālo pakalpojumu uzlabošanai un jaunu sniegšanai.
Visu iepriekš redzēto un piedzīvoto projekta realizētāji un organizatori kopīgi ar dalībniekiem apkopoja noslēguma konferencē 21. jūnijā Iecavas kultūras namā, kurā piedalījās vairāk nekā 50 projekta pārstāvju - gan sociālie darbinieki, gan brīvprātīgie, kā arī vietējo kopienu un nevalstiskā sektora pārstāvji. Skaistus un atbalstošus vārdus dalībnieki dzirdēja no konferences atklājēja Bauskas novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieka Aivara Mačeka. Projekta norisi, tā aktivitātes, rezultātus Lietuvā un Latvijā prezentēja projekta vadītāja Ineta Bramane (Bauska, Latvija) un Lina Mikolaityte (Pakroja, Lietuva). Par nesen tapušo, pašlaik plānoto un tuvākajā nākotnē atvērto pakalpojumu attīstību Bauskas novadā iepazīstināja Bauskas novada Sociālā dienesta Iecavas struktūrvienības vadītāja Sigma Strautmale.
Pēc projekta rezultātu un aktivitāšu apkopojuma dalībniekus priecēja senioru dejas ansambļa “Kamenes” priekšnesumi. Pēc sirsnīgā gaisotnē pavadītās priekšpusdienas konferences dalībniekus stiprināja SIA ID Lukss gatavotās pusdienas.
Pēcpusdiena bija veltīta sociālo darbinieku un brīvprātīgo izglītošanai: kā motivēt klientus iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, balstoties uz pašapziņas celšanu attiecībā uz savu koptēlu. Biedrība „Radam” sadarbībā ar Daigu Latkovsku vienkāršā veidā stāstīja un vienlaikus arī rādīja dažādus knifus un zelta pamatlikumus, kas būtu jāievēro apģērbā, lai to viegli piemērotu/transformētu noteiktām dzīves situācijām. Bija arī iespēja praktiski padarboties un pašām batikot krekliņus ar dabā pieejamiem materiāliem. Rezultāti izdevās pārsteidzoši skaisti. Priecēja, ka šīs zināšanas un idejas, kas tika gūtas, bija budžetam ļoti draudzīgi realizējamas un viegli pieejamas vai ik katram. Šis aspekts ir ļoti būtisks lielai sabiedrības daļai, jo īpaši - sociālās jomas klientiem.
Visas aktivitātes notika brīvā dabā, katram dalībniekam dodot iespēju brīvi izpausties, skatoties neordināru modes mākslas pielietojumu, gūstot zināšanas audumu apdrukā, kā arī ļāva nodoties nepiespiestām sarunām par aizvadītajiem pasākumiem, ieguvumiem un šīs dienas atkal satikšanās prieku. Sociālie darbinieki, projekta vadītājas un realizētājas iezīmēja jaunas projekta ieceres, kas būtu vērstas uz novada attīstību un jaunu sapņu realizāciju. Savas idejas par projekta turpinājumu piedāvāja tā dalībnieki.
Kad viss beidzies, vēl vairāk mēs izjūtam to, ko esam guvuši, un ir sajūta, ka kaut kā pietrūks.
Paldies visiem projektā iesaistītajiem!
ERAF Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programma 2014.-2020. gadam projekts “Paaudžu iespēju stiprināšana sociālās iekļaušanās veicināšanai”. Kopējais projekta finansējums: 239 702,76 EUR (t.sk. ERAF līdzfinansējums 203 747,34 EUR)