Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 33. gadadienā - 4. maijā - Bauskas novada pašvaldība godināja dažādu arodu speciālistus, kuru paveiktais devis artavu Bauskas novada izaugsmē.
Svētku pasākums notika Bauskas rātsnamā, un to atklāja, skanot kopīgi dziedātai Latvijas valsts himnai. Domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, uzrunājot pasākuma dalībniekus, sacīja, ka maijs ir pavasara sākums, līdzīgi kā atjaunotā neatkarība Latvijas valstij 1990. gada 4. maijā, kad Latvija uzsāka atmodas ceļu. „Līdzīgi kā Valsts prezidents pasniedz apbalvojumus divas reizes gadā – 18. novembrī un 4. maijā, arī Bauskas novada pašvaldība šajā laikā atzīmē un pateicas novada iedzīvotājiem, kas ar savu veikumu sasnieguši rezultātus, uzlabojuši un attīstījuši jomu, kuru pārstāv, darījuši darbu iedzīvotāju un novada labā,” sacīja novada domes priekšsēdētājs.
Apbalvoti ar pašvaldības „Atzinības rakstu”
Marina Lazdiņa, Bauskas Kultūras centra jauktā vokālā ansambļa „Eliksīrs” vadītāja, par radošu ieguldījumu vokālās mākslas tradīcijas popularizēšanā un novada tēla veidošanā.
Marina Lazdiņa ir mūzikas pedagoģe Bauskas Valsts ģimnāzijā un vada nodarbības Bauskas Kultūras centra jauktajam vokālajam ansamblim „Eliksīrs”. Marina ansambli vada kopš tā dibināšanas 2013. gadā, un visu šo 10 gadu laikā to dara ar patiesu degsmi, aizrautību un visaugstāko atbildības sajūtu. Vokālais ansamblis aktīvi piedalās Bauskas novada kultūras sarīkojumos, kā arī regulāri tiek aicināts koncertēt citās Latvijas pašvaldībās, īpaši Ziemassvētku laikā. Šogad ansamblī dzied 10 dalībnieki – lielākā daļa no tiem kolektīvā ir kopš dibināšanas brīža.
Solvita Pudāne, Skaistkalnes vidusskolas skolotāja, par radošu pedagoģisko darbu un ieguldījumu jauniešu personības veidošanā.
Skolotāja Solvita Pudāne ilgus gadus strādājusi par pedagoģi un direktori Mežgaļu pamatskolā, bet 2019. gada 1. septembrī uzsākusi darba gaitas Skaistkalnes vidusskolā - par pirmskolas izglītības skolotāju un direktora vietnieci izglītības jomā. Viņa apliecinājusi radošumu, izkoptu estētisko gaumi un talantu, veidojot pirmsskolas izglītības iestādes noformējumu dažādos svētkos. Skolotāja ir lieliska organizatore, prot iedvesmot un saliedēt. Pateicoties augstajai darba kultūrai un dziļajai cilvēcībai, Solvita Pudāne iemantojusi gan kolēģu, gan bērnu un vecāku mīlestību, atzinību un cieņu.
Tatjana Šlikaite, Zālītes speciālās pamatskolas skolotāja, par radošu un kvalitatīvu pedagoģisko darbu.
Tatjana Šlikaite izglīto jauniešus Zālītes speciālajā pamatskolā un Iecavas vidusskolā. Viņa ierāda prasmes mājturībā un vizuālajā mākslā, vada „Čaklo roku” interešu pulciņu, kā arī strādā par karjeras konsultanti un audzinātāju internātā.
Dace Zauere, Zālītes speciālās pamatskolas skolotāja, par apzinīgu un profesionālu pedagoģisko darbu, skolas un Bauskas novada vārda popularizēšanu Latvijā.
Dace Zauere ilgus gadus nostrādājusi Zālītes speciālajā pamatskolā par speciālo pedagoģi. Viņa vada keramikas pulciņu un veic internāta audzinātāja pienākumus. Īpašu gandarījumu par ieguldīto darbu snieguši audzēkņu panākumi, kas gūti skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstādē „Radi rotājot” un speciālo skolu integratīvajos mākslas festivālos „Nāc līdzās”.
Inta Buķele, pirmsskolas izglītības iestādes „Pasaulīte” auklīte, par ilggadēju apzinīgu darbu pirmsskolas bērnu personības veidošanā.
Mācīt mazulim spert pirmos soļus ir tikpat svarīgs darbs, kā mācīt pirmos burtus un ciparus. Pirmsskolas izglītības iestādes „Pasaulīte” auklītei Intai Buķelei mazuļu pieskatīšana ir reizē darbs un misija. Intai ir liela atbildības sajūta un mīlestība pret veicamo darbu, viņas vērīgajam skatienam garām nepaslīdēs bērnu slapjie cimdiņi vai zābaki, dubļos novārtītās bikses, viss tiks notīrīts, izmazgāts un izžāvēts.
Brigita Maskaļune, Bauskas slimnīcas personāldaļas vadītāja, par ilggadēju, kvalitatīvu un atbildīgu darbu.
Bauskas slimnīcas personāla daļu vada jau kopš 1979. gada. Darba pienākumus Brigita Maskaļune veic ar lielu atbildības sajūtu, ir augsti profesionāla, prot izteikt un aizstāvēt savu viedokli. Kolektīvā ir draudzīga, saticīga un izpalīdzīga – neatteiks palīdzību un padomu kolēģiem.
Apbalvoti ar pašvaldības „Goda rakstu”
Mārīte Voroncova, Bauskas slimnīcas medicīnas māsa, par profesionālu, atbildīgu un ilggadēju darbu medicīnā un ieguldījumu Bauskas slimnīcas izaugsmē.
Mārīte Voroncova Bauskas slimnīcā strādā kopš 1968. gada - vispirms par medicīnas māsu ķirurģijas nodaļā, bet pēc specializācijas kursu beigšanas no 1972. gada – arī par anestēzijas māsu. Savas teorētiskās zināšanas un praktisko darba pieredzi Mārīte izmantojusi, ievadot darbā un apmācot jaunās medicīnas māsas. Viņa ir rūpīga, atsaucīga un apzinīga. Darba pienākumus veic ar lielu atbildības sajūtu. Aŗī ārpus darba viņa ir aktīva, ap sevi pulcē bijušos intensīvās terapijas nodaļas kolēģus un ir kopā gan priekos, gan bēdās.
Regīna Zeltiņa, Skaistkalnes vidusskolas skolotāja, par ilggadēju profesionālu, atbildīgu un radošu pedagoģisko darbu un ieguldījumu jauniešu personības veidošanā.
Regīna Zeltiņa Skaistkalnes vidusskolā strādā kopš 1980. gada. Viņa ir profesionāla, radoša un aizrautīga skolotāja, kura ar prieku nodod savas zināšanas skolēniem un veiksmīgi vada skolēnu zinātniski pētnieciskos darbus. Skolotājas audzēkņi regulāri piedalās latviešu valodas olimpiādēs un konkursos. Daudzus gadus viņa vadījusi Mākslu metodisko komisiju, kā arī Latviešu valodas un literatūras metodisko komisiju. Bet nu jau otro gadu Regīna ir atbildīga par karjeras izglītību Skaistkalnes vidusskolā, kā arī aktīvi veic skolas bibliotekāra pienākumus. Viņas audzināmās klases skolas pasākumos vienmēr uzstājas ar labi pārdomātiem, radošiem priekšnesumiem. Skolotāja motivē skolēnus sasniegt virsotnes, nepadoties un turpināt savu izaugsmi pat tad, ja uzreiz tas neizdodas.
Jolanta Veršinska, Bauskas Mūzikas un mākslas skolas skolotāja, par profesionālu, ilggadēju pedagoģisko darbu un sasniegumiem jauno mūziķu talantu izaugsmē.
Mūzikas pedagoģe Jolanta Veršinska skolojusi audzēkņus vairākās Bauskas novada izglītības iestādēs - gan vispārizglītojošajās, gan profesionālās ievirzes skolās. Mācību procesā viņa veiksmīgi izmanto dažādas darba metodes un formas, prot attīstīt muzikālās dotības un prasmīgi motivē audzēkņus radošam darbam. Skolotāja rūpīgi veic audzēkņu sasniegumu analīzi un veicina izpratni par mūzikas un mākslas vērtībām. Savas zināšanas un prasmes Jolanta nepiespiestā veidā spēj sniegt arī kolēģiem; ir izpalīdzīga un atsaucīga, viņai piemīt racionāls piegājiens problēmu un izaicinājumu risināšanā.
Jolanta Veršinska ir ļoti daudzu Bauskas Mūzikas skolas absolventu atbalstītāja un virzītāja profesionālajā karjerā. Skolotāja meistarīgi ir pratusi audzēkņus sagatavot tālākizglītībai specializētajās mūzikas izglītības iestādēs.
Ineta Rozentāle, Bauskas un Iecavas mūzikas skolu skolotāja, par profesionālu, ilggadēju pedagoģisko darbu un sasniegumiem jauno mūziķu talantu izaugsmē.
Mūzikas pedagoģe Ineta Rozentāle Bauskas un Iecavas Mūzikas skolās veiksmīgi un plānveidā organizē darbu ar talantīgajiem audzēkņiem, regulāri piedalās koncertos, konkursos, festivālos un novada pasākumos. Skolotāja izvēlas interesantu un skanīgu repertuāru, kas rosina audzēkņus to apgūt pēc iespējas kvalitatīvāk. Stundās skolotāja veiksmīgi izmanto individuālo pieeju skolēniem, viņai piemīt labas komunikācijas prasmes un augsta saskarsmes kultūra. Ineta ir precīza un noteikta savās prasībās. Skolotāja veic rūpīgu audzēkņu sasniegumu analīzi. Viņa spēj saskatīt, novērtēt un attīstīt audzēkņu talantus un motivēt viņus tālākizglītībai.
Skolotāja ir lieliska klavierspēles metodikas, mūzikas psiholoģijas, pianisma un mūzikas vēstures, kā arī skaņdarbu interpretācijas pārzinātāja un ir lieliska koncertmeistare.
Biruta Grantiņa, Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktore, par godprātīgu darbu un ieguldījumu Bauskas novada profesionālās ievirzes izglītības darbā, Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas attīstībā.
Ne vienu vien spēcīgu personību sportā izaudzinājusi pedagoģe Biruta Grantiņa. Labam sportistam un pedagogam viens no galvenajiem ieročiem ir liela pieredze. Tā iegūstama ar ticību un pārliecību par to, ko dari. Ir jābūt gatavam grūtiem lēmumiem un apkārtējo protestiem. Bet arī jāprot sevi noskaņot labiem rezultātiem. Tas viss ir bijis Birutas Grantiņas darba mūžā.
Profesionālās ievirzes izglītības iestādes vadītājas darba stāžs ir ievērojams - 37 gadi. Šajos darba gados Biruta ir devusi nenovērtējamu pienesumu sporta nozares un Bauskas novada attīstībā kopumā. Ir uzcelta sporta halle un Bauskas peldbaseins, regulāri sniegts metodiskais atbalsts izglītības iestādēm sporta jomā. Bauskas sporta skolas audzēkņu sasniegumi ir ne tikai Latvijas valsts, bet arī pasaules sacensību mērogā. Direktore prot saliedēt kolektīvu kopīgiem mērķiem.
Lauma Lancmane, mākslas zinātniece, Rundāles pils ansambļa ilggadēja pētniece, par teicamu profesionālo darbu kultūrvēsturiskā mantojuma restaurēšanā, popularizēšanā un nozīmīgu ieguldījumu Rundāles pils parka atjaunošanā.
Lauma Lancmane Rundāles pils muzejā strādā kopš 1975. gada. Savā garajā darbības periodā viņa veikusi Rundāles pils ansambļa izpēti, projektēšanu, uzraudzījusi restaurāciju, veidojusi izstādes un publikācijas. Rundāles pilī ir grūti atrast tādu vietu, kurā viņa nebūtu pielikusi savu roku vai palīdzējusi ar zināšanām un padomu. Laumu raksturo milzīgas darba spējas, augstas kvalitātes prasības un neatlaidīgs, rūpīgs darbs, Rundāles pilij nesavtīgi veltot arī savus brīvos brīžus. Viņa ir gan aktīvi piedalījusies daudzu izstāžu organizēšanā, gan arī pati bijusi vairāku izstāžu autore.
Īpaši nozīmīgs ir devums Rundāles pils parka atjaunošanā, kas tagad droši nostājas blakus Eiropas piļu dārzu labākajiem paraugiem. Jau vairākus gadus viņa padziļināti pēta vēsturisko dārzu tēmu, kā rezultātā tapušas šai tēmai veltītas izstādes, publikācijas un prezentācijas, viņa ir arī pārstāvējusi muzeju starptautiskās konferencēs. Lauma ir Rundāles pils rožu dārza koncepcijas autore.
Apbalvots ar Bauskas novada augstāko apbalvojumu - Goda zīmi „Zelta ozols”
Mākslas zinātnieks Imants Lancmanis - par ilggadēju augstvērtīgu radošo darbību mākslas jomā, par nozīmīgu ieguldījumu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā.
Mākslas vēsturnieka un gleznotāja mūžs kopš 1964. gada ir saistīts ar Rundāles pili. No 1976. gada līdz 2018. gadam Lancmaņa kungs ir bijis muzeja direktors. Tas ir viņa nopelns, ka tagad atjaunotā pils ir labi zināma ne vien Latvijā, bet teju visā pasaulē. Viņš ir virzījis un vadījis apjomīgus restaurācijas darbus un muzeja izveidi, lai Rundāles pils komplekss spētu pastāvēt kā vienots 18. gadsimta arhitektūras un monumentāli dekoratīvās mākslas piemineklis. Nozīmīgs ir I. Lancmaņa ieguldījums Latvijas piļu, muižu un baznīcu vērtību saglabāšanā. Laikā kopš pensionēšanās I. Lancmanis turpina būt sabiedriski aktīvs un darbojas kultūras pieminekļu saglabāšanā un atjaunošanā gan kā eksperts, gan zinātniskais konsultants.
Saņemot augsto novērtējumu, Imants Lancmanis sacīja: „Viena lieta ir saņemt franču ordeni, bet cita lieta - saņemt balvu, kas cieši atspoguļo vidi, ar kuru esmu saitīts 59 gadus. Tāds bija mans liktenis - aiziet no Rīgas, atnākt jaunā brīnumvalstī, kur bija iespēja veidot un piepildīt savus sapņus. Rundāle ir vieta, kur es varēju justies brīvs un laimīgs. Savulaik esmu strādājis pie Latvijas dižozoliem – veidojot piecu gleznu ciklu, kas tagad ir Latvijas Mākslas muzeja īpašumā. Ozols man ir tuvs - šī skaistā stilizācija man ir dziļi pie sirds.”
I. Lancmanis atzina, ka ir laimīgs un aizkustināts par viņam pausto atzinību šajā nozīmīgajā dienā.
„Sapņi piepildās. Īpašus vārdus varu sacīt par šo brīnišķīgo namu, kurā esam. Pirms 45 gadiem Rīgā, vēstures arhīvā, es ieraudzīju 19. gadsimta uzmērojumu - skaistu ēku ar torni. Es domāju, ka ir visas iespējas šo sapni piepildīt. Un tas ir noticis. Par hercoga rezidenci tapa ne tikai Rundāles pils, bet par goda celtni tapa tolaik nožēlojamā būve, kas šeit bija. Šis ir senākais rātsnams Latvijā,” sacīja I. Lancmanis.
Svētku pasākumu vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Egils Melbārdis, ar muzikāliem mirkļiem priecēja saksofonists Artis Gāga.
Foto: Ģirts Donerblics