Bauskas novada pašvaldība ir saņēmusi Slimību profilakses un kontroles centra pateicību par sniegto atbalstu Bauskas HIV profilakses punkta darbības nodrošināšanai. “Bauskas HIV profilakses punkta darbība vērtējama kā pozitīvs pienesums kaitējuma mazināšanas un HIV profilakses jomā Latvijā. Pateicoties ilggadējam punkta darbiniekam, izveidojusies klientu uzticība un nepārtrauktība pakalpojumu saņemšanā,” pauž SPKC direktore Iveta Gavare.
Bauskas HIV profilakses punkta darbības nodrošināšanai 2024. gadā pašvaldība kopā izlietojusi 20 312 EUR un 2025. gadā plānotie izdevumi ir 21 974 EUR. Līdzekļi paredzēti darbinieka atlīdzībai un telpu uzturēšanai.
Bauskas HIV profilakses punkts (HPP) kopš 2012. gada ir iekļauts HIV profilakses punktu tīklā, kura koordinēšanu, datu apkopošanu un analīzi veic Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Šobrīd Latvijā ir 27 HPP, kas darbojas uz līguma pamata starp pašvaldībām, nevalstiskām organizācijām vai privāto sektoru un SPKC.
HPP tīkla darbību un turpmāko attīstību pamato statistikas dati: 2023. gadā jauno reģistrēto HIV gadījumu skaits Latvijā bija 10,0 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, gandrīz divas reizes pārsniedzot Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidējo rādītāju (5,3 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju).
HPP pakalpojumu saņēmējus iespējams iedalīt divās pamata grupās – injicējamo narkotiku lietotāji (klienti) un cilvēki, kuri nelieto injicējamās narkotikas (apmeklētāji). Abām šīm mērķa grupām ir ļoti būtiski sniegt atbilstošus HPP pakalpojumus.
Lai gan HIV epidēmija injicējamo narkotiku lietotāju vidū (INL) ir krietni mazinājusies kopš 2001./2002. gada, lielā mērā pateicoties HIV profilakses punktu darbam pašvaldībās, tomēr joprojām 2023. gadā no zināmajiem inficēšanās ceļiem aptuveni 25% atklātajos gadījumos inficēšanās ar HIV notikusi narkotiku injicēšanas rezultātā. Šiem klientiem tiek sniegti kaitējuma mazināšanas (KM) pakalpojumi, kuru mērķis ir samazināt ar narkotiku lietošanu saistītās sociālās, ekonomiskās sekas un sekas uz veselību, īpaši novērst inficēšanās risku ar asinīm pārnesamajām infekcijas slimībām – HIV, vīrushepatītu B un C, kā arī seksuāli transmisīvajām infekcijām un tuberkulozi, palīdzot ne tikai personām, kuras lieto narkotikas, bet arī viņu ģimenēm un kopienai.
Ņemot vērā, ka šobrīd Latvijā biežāk reģistrētais HIV inficēšanās ceļš ir heteroseksuālais (dzimumattiecībās starp sievieti un vīrieti), tad HPP darbība un pakalpojumi pieejami ne tikai INL, bet visai sabiedrībai kopumā. Kopējai sabiedrībai īpaši uzsverama nepieciešamība pēc pieejamiem eksprestestiem, lai laikus atklātu infekciju.
Pakalpojumi, kas pieejami Bauskas HPP:
- informēšana, izglītošana un konsultēšana par HIV/AIDS, vīrushepatītiem B un C, tuberkulozi, STI;
- HIV, B un C hepatīta, sifilisa eksprestestu veikšana, pirms un pēc testa konsultēšana. Pozitīva testa gadījumā diagnozes uzstādīšanai nepieciešama apstiprinošā diagnostika medicīnas iestādē, kur no HPP klients var tikt nosūtīts ar īpaši izveidotu nosūtījuma formu ātrākai nonākšanai pie infektologa;
- šļirču un adatu apmaiņa;
- bezmaksas prezervatīvu izsniegšana;
- konsultācijas par atkarību jautājumiem;
- sociālās un medicīniskās palīdzības organizēšana;
- informatīvo materiālu izdale;
- dalība dažādās akcijās (Eiropas testēšanas nedēļas, Pasaules AIDS diena, Hepatītu nedēļa, Tuberkulozes nedēļa), kuras koordinē SPKC.
HPP ar materiāliem – ES sertificētām diagnostikas ierīcēm kapilāro asiņu testēšanai, šļircēm, adatām, prezervatīviem, dažādiem dezinfekcijas līdzekļiem, materiāliem nelielu brūču apstrādei, gumijas cimdiem, dažādiem drukas informatīvajiem un izglītojošiem materiāliem – bez maksas nodrošina SPKC, pamatojoties uz noslēgto sadarbības līgumu.
SPKC HPP darbiniekiem nodrošina arī metodisko palīdzību, pirmreizējas un ikgadējas apmācības, kā arī informāciju par aktualitātēm. Pēc SPKC 2023. gada 17. aprīlī veiktās uzraudzības vizītes Bauskas HPP secināts, ka HPP sniedz pakalpojumu kvalitatīvi un atbilstoši prasībām.
Darbības rādītāji Bauskas HIV profilakses punktā 2024. gadā
Kopumā 2024. gadā Bauskas HPP:
- pakalpojumu saņēma 185 personas (no tām 76 INL);
- jāņem vērā, ka daļa klientu šļirces un adatas apmainīja vēl citiem injicējamo narkotiku lietotājiem, tādēļ var uzskatīt, ka kopumā sasniegtā mērķa grupa ir lielāka;
- pagājušajā gadā HPP reģistrēti 2 jauni klienti – INL;
- regulārais INL apmeklētāju daudzums un jaunu klientu nākšana klāt norāda uz uzticību HPP darbiniekiem;
- izsniegtas kopumā 1305 šļirces (viens no 11 HPP, kurš nodrošinājis šļirču maiņas pakalpojumu 2024. gadā);
- izsniegti 695 bezmaksas prezervatīvi;
- atpakaļ savāktas 1636 šļirces. Izlietotās šļirces nenonāk sabiedriskās vietās (parki, ielas, daudzdzīvokļu namu pagalmi un kāpņu telpas, bērnu laukumi u.c.), bet gan tiek droši utilizētas.
Kopumā 2024. gadā veikti:
- 84 HIV eksprestesti, no tiem 3 pozitīvi;
- 65 B hepatīta eksprestesti;
- 108 C hepatīta eksprestesti, no tiem pozitīvi – 3;
- 41 sifilisa eksprestests.