Bauskas novada pašvaldība Vide
attēls

Oktobra sākumā Latvijā piedzīvotas spēcīgas vēja brāzmas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 1057 izsaukumus, kuros bija jālikvidē spēcīgā vēja radītie postījumi. Apmēram 80 gadījumos koki bija nolūzuši uz vieglajām automašīnām, bet vēl vismaz 15 gadījumos - uz dzīvojamām ēkām.

Spēcīgs vējš, kas rada lielus postījumus, Latvijā tiek piedzīvots vairākas reizes gadā. Seku novēršanā tiek iesaistīti plaši pašvaldību komunālo dienestu, iestāžu un operatīvo dienestu resursi un rodas papildu finansiālie izdevumi.

Lai mazinātu vēja radītos postījumus, aicinām iedzīvotājus regulāri apsekot savā īpašumā augošos kokus un savlaicīgi apzināt potenciāli bīstamos kokus un to daļas. Apdraudējuma mazināšanai ir jāapzāģē aizlauztie zari, jānozāģē satrunējušie un citi koki, kas turpmākajās vētrās var sagāzties.

Zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs kokus ārpus meža savā īpašumā vai valdījumā esošajā teritorijā cērt, ievērojot Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumus Nr. 309 „Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža" un pašvaldības saistošos noteikumus 2022/11 „Par koku ciršanu ārpus meža Bauskas novada teritorijā”.

Lai saņemtu atļauju koku ciršanai ārpus meža, nekustamā īpašuma īpašnieks, tiesiskais valdītājs vai to pilnvarotā persona iesniedz kādā no Bauskas novada pašvaldības iestādēm - Bauskas, Iecavas, Rundāles vai Vecumnieku apvienības pārvaldē vai tās nodaļās - rakstisku iesniegumu, norādot zemesgabala kadastra apzīmējumu, kurā paredzēta koku ciršana. Iesniegumam pievieno:

• dokumentus, kas apliecina tiesības veikt koku ciršanu, ja ierosinātājs nav nekustamā īpašuma īpašnieks;
  • zemes robežu plānu vai situācijas plāna kopiju ar iezīmētu plānoto koku ciršanas vietu;
  • rakstisku saskaņojumu ar zemes īpašniekiem, ja koku ciršana plānota kopīpašuma teritorijā;
  • daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, ja koku ciršana plānota daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai piesaistītājā zemesgabalā.

Iesniegumu par koku ciršanu izskata pašvaldības Koku ciršanas komisija. Koku ciršanas atļauja no izsniegšanas brīža ir derīga divus gadus. Ja koku ciršana saistīta ar būvniecību un būvniecībai ir izsniegta būvatļauja vai akceptēts paskaidrojuma raksts, vai apliecinājuma karte, tad atļauja koku ciršanai ir derīga, kamēr ir spēkā esošā būvatļauja, paskaidrojuma raksts vai apliecinājuma karte.

Ja pamanāt bīstamus kokus publiski pieejamās vietās – parkos, skvēros, pie sabiedriskām iestādēm, blakus gājēju ceļiem un satiksmē noslogotām ielām -, aicinām par to ziņot pašvaldībai Bauskas novada mobilajā lietotnē vai attiecīgās teritorijas apvienības pārvaldē:

Bauskas apvienības pārvalde +371 25422393

Rundāles apvienības pārvalde +371 28609107