13. maijā Mežotnes Vīna kalnā, Bauskas novada svētku „Zem zelta ozola zariem” ietvaros, apmeklētāji ir aicināti godināt seno zemgaļu spēku un viedumu, veicot senos rituālus, iepazīstot zīmju nozīmes, sajūtot Ūsiņu laika zemes un augu pirmatnējo spēku un ieelpot gaisu, kas pilns senas enerģijas!
Vīna kalns ir vieta, kur apstāties un parunāt ar senajiem Upmales ļaudīm, pagātnes stiprajām sievām un vīriem, bet vakarā kopīgi svētīt Ūsiņa laiku.
Sākot ar plkst. 15:00 notiks darbnīcas, kas saistītas ar sentautu zināšanām un dzīves gudrību, kā arī folkloras kopu sadziedāšanās:
- 15:00 - 19:00 - ceļojums sevī kopā ar Nezāļu pirts RaGanu Santu Matveju (savvaļas augu spēks, tējas);
- 15:00 – 19:00 - Spēka zīmju un pīnīšu pīšanas darbnīca ar folkloras kopu „Putni” un Ilzi Kļaviņu;
- 15:00 – 19:00 – Gaismas plosta darināšana Ieviņu dzimtas vadībā. Vakarā gaismas plosts tiks laists Lielupē;
- 16:00 - 18:00 - Saule - Pasaule – Viņsaule - Interaktīva darbošanās ar dabas materiāliem līdztekus stāstam par Saules gadskārtas nozīmi sentautu dzīvē, kuru vadīs Aina un Gvido Tobji;
- 16:30 - 18:00 – Karavīru ziedes gatavošana kopā ar Līgu Reiteri;
- 18:00 – 19:30 – Lāpu darināšana un pantāga gatavošana (Ūsiņa rituālais ēdiens);
- 18:30 – 20:00 – Zīlēšana ar senajām zīmēm - vada Līga Reitere;
- 20:00 – 21:00 – Ūsiņa rituāls seno ritu un godu vadītāju Ineses Krūmiņas un Jāņa Ata Krūmiņa vadībā kopā ar vīru kopu „Vilki”;
- 21:30 – Uguns plosta laišana Lielupē pie upmalas skatuves.
Folkloras kopu sadziedāšanās:
- plkst. 15.00 - Bārbeles „Tīrums”, Svitenes „Svitene”, Codes „Dreņģeri”;
- plkst. 17.00 – Ceraukstes „Laukam pāri” un Tērvetes „Ceļteka”;
- plkst. 18.30 – Lēdurgas „Putni” un vīru kopa „Vilki”.
ŅEM VĒRĀ!
- Vīna kalnu ar Mežotnes pilskalnu savieno gandrīz 500 metru gara koka laipa, kas ved pa Lielupes ielejas pamatkrasta lejas daļu. Tomēr vēršam uzmanību, ka pašam Vīna kalnam ir ierobežota pieejamība. Ģimenēm ar bērnu ratiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem uzkāpšana kalnā var nebūt iespējama.
- Kopējā svētku norises teritorija ir diezgan plaša un daba ir maz pārveidota, tāpēc aicinām apmeklētājus izvēlēties laikapstākļiem un apkārtējai videi piemērotu apģērbu un apavus.
- Ko atnes, to aiznes! Dodoties uz Mežotnes pilskalnu, līdzi paņemto iepakojumu un citus atkritumus aicinām iznest ārā no dabas teritorijas.
- Atceries, braukt kopā vienmēr ir jautrāk un dabai draudzīgāk! Mežotnes pilskalnā ir ierobežotas automašīnu novietošanas iespējas pasākuma norises vietas tiešā tuvumā, tādēļ aicinām uz svētkiem doties kopā ar ģimeni un draugiem.
UZZIŅAI
https://www.latvijas-pilskalni.lv/mezotnes-vina-kalns/
Svētku viesi Mežotnes pilskalnā un Mežotnes baznīcā varēs baudīt pārrobežu projekta “Starptautiskā kultūras tūrisma maršruta “Baltu ceļš” atpazīstamības veicināšana, LLI-447, Izzini Baltus” ietvaros radītās vēstures liecības - uzlaboto infrastruktūru Mežotnes pilskalnā, kā arī iepazīt seno zemgaļu dzīvi daudzveidīgajās ekspozīcijās Mežotnes baznīcā – tur būs gan pilskalna makets, gan lielformāta attēli, īpaši tam radītajā stendā tērpi būs apskatāmi tērpi un rotas. Dažādus video par senajiem zemgaļiem varēs vērot interaktīvajā bezkontakta multimediju stendā.
Projekts īstenots INTERREG V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros ar ERAF finansiālu atbalstu. (www.latlit.eu, www.europa.eu)
Projekta budžets: 869 689,02 EUR, t.sk. ERAF finansējums EUR 739 235,65
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
Foto: 3x3 arhīvs