Grāmatu „Bauska gleznotāju un grafiķu acīm” veido biedrība „Meistars Gothards” sadarbībā ar Bauskas muzeju. Darbs pie grāmatas iesākts 2022. gadā, realizējot Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2022 un Bauskas novada domes līdzfinansēto projektu „Manuskripts grāmatai „Bauska gleznotāju un grafiķu acīm””.
2022. gadā projekta ietvaros tika veikts pētījums un sagatavots manuskripts grāmatai, savākta un apkopota informācija par autoriem, atlasīti mākslas darbi un apzināta to atrašanās vieta, kā arī apkopota informācija, kas nepieciešama, lai aprēķinātu izmaksas grāmatas izdošanai.
Šī gada projekts, grāmatas izdošana, būs likumsakarīgs darba noslēgums – tiks fotografēti mākslas darbi, veidots grāmatas dizains un makets, veikti poligrāfijas darbi. Iespieddarbu veiks Jelgavas tipogrāfija, grāmata tiks izdota pašā gada nogalē. 2024. gada sākumā tā nonāks bibliotēkās, skolās, novada un pagastu pārvaldēs, muzejos, citās ar mākslu saistītās organizācijās. Grāmatu izdos 500 eksemplāros.
Projektu par grāmatas izveidi un izdošanu biedrība iesniedza Zemgales Plānošanas reģiona, Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” Zemgales vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023. gada projektu konkursā. Projekts tika atbalstīts, un šā gada jūnijā noslēgts līgums ar Zemgales plānošanas reģionu par tā īstenošanu.
Izdevums būs kā ilustratīvs un informatīvs materiāls par Bausku, kurā apkopotas ziņas par māksliniekiem, kas triju gadsimtu gaitā savos darbos attēlojuši pilsētu. Grāmatā plānots ievietot 67 autoru 175 mākslas darbu attēlus, kas ir rūpīgi atlasīti un profesionāli izvērtēti, īsu katra mākslinieka biogrāfiju un radošās darbības aprakstu. Grāmatas ievadā būs informācija par māksliniekiem, kas attēlojuši Bausku no 1701. līdz 2021. gadam un Mg. art. Daiņa Bruģa kultūrvēsturisks kopsavilkums. Teksti būs latviešu un angļu valodā.
Grāmatu izdot izlēmām, jo trūkst kvalitatīvu, vizuāli izteiksmīgu izdevumu, kas popularizētu Bausku, parādītu pilsētas skaistumu, kultūrvēsturiskās vērtības un veicinātu tās atpazīstamību. Mūsu pilsētā iedvesmu saviem mākslas darbiem izsenis guvuši daudzi radoši cilvēki.
Grāmatas saturu veidos darbi no muzejiem, uzņēmumu un iestāžu kolekcijām, privātkolekcijām un autoru īpašumā esošie darbi.
Bauskas muzeja krājumā ir vairāk nekā 30 autoru gleznas, grafikas un akvareļi ar pilsētas ainavām. Bauskas novada domes gleznu kolekcija veidojusies no glezniecības plenēru „Bauskas vasara” dalībnieku dāvinātajiem darbiem. Starptautisks plenērs Bauskā notika 15 gadu garumā (2004.-2018.), un tajā ir piedalījušies vairāk nekā 60 mākslinieki.
Bauskā gleznoti darbi atrodas arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu nodaļas, Bauskas pils muzeja krājumos.
Mākslas darbu kolekcijas nav pieejamas plašākai publikai, tāpēc, pateicoties grāmatai, sabiedrībai būs iespēja ar tām iepazīties.
Izdevums būs nozīmīgs ieguldījums Zemgales vēsturiskās vietas - Bauskas - kultūras daudzveidības izzināšanā un saglabāšanā. Šis izdevums iezīmēs Bausku Zemgales vēsturiskās zemes kartē kā nozīmīgu kultūras vietu ar 300 gadu senām tradīcijām.
Projektu konkursā piešķirtais finansējums ir 6300,00 EUR, ko finansē Valsts Kultūrkapitāla fonds. Atlikušo daļu no projektā attiecināmām izmaksām finansē Bauskas novada dome, Bauskas muzejs un privātpersonas.