Vide Dabas aizsardzība

Lai pašvaldības varētu savā teritorijā īstenot efektīvākus invazīvo sugu, tostarp Spānijas kailgliemeža un latvāņa, apkarošanas pasākumus, Saeima 3.oktobrī trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus Sugu un biotopu aizsardzības likumā. Tie paredz izveidot Latvijas invazīvo sugu sarakstu un noteic Ministru kabinetam izstrādāt šo sugu izplatības ierobežošanas pasākumus. 

Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto sugu pārvaldības pasākumus savā teritorijā noteiks pašvaldības. Tās varēs izvēlēties atbilstošāko pasākumu kopumu no valdības izstrādātajiem invazīvo sugu apkarošanas plāniem. Pašvaldība informēs par pieņemto lēmumu oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, kā arī publicējot to savā laikrakstā un tīmekļvietnē. 

Zemes īpašniekam vai lietotājam būs pienākums veikt invazīvas sugas pārvaldības pasākumus, lai novērstu tās tālāku izplatību. 

Par Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto indivīdu izplatīšanās pieļaušanu, tostarp ierobežošanas pasākumu neīstenošanu un vairošanās pieļaušanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu – fiziskajai personai līdz 1500 eiro, bet juridiskajai personai līdz 3000 eiro. Administratīvā pārkāpuma procesu par šiem pārkāpumiem veiks pašvaldības policija, administratīvā inspekcija, pašvaldības vides inspekcija vai pašvaldības vides kontroles amatpersonas. Administratīvā pārkāpuma lietu izskatīs pašvaldības administratīvā komisija. 

Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto indivīdu izplatību monitorēs Dabas aizsardzības pārvalde. 

Ministru kabinetam jāizstrādā noteikumi līdz 2025.gada 28.februārim.