Der zināt

Ar mērķi izvērtēt Bauskas novada pašvaldības vispārējās izglītības iestādes „Stelpes sākumskola” efektivitāti un konkurētspējīgas izglītības nodrošināšanu, 2023. gada 6. februārī tika izveidota darba grupa.

Tās sastāvā iekļauti pašvaldības deputāti: Raitis Ābelnieks (darba grupas vadītājs), Juris Krievs (darba grupas vadītāja vietnieks), Guntis Kalniņš, Rihards Melgailis, Bauskas novada administrācijas pārstāvji: Izglītības, kultūras, sporta un sabiedrības labklājības departamenta vadītāja Antra Ozoliņa, Izglītības nodaļas vadītāja Vija Ieleja, Izglītības nodaļas speciāliste Sanita Reinsone, Ekonomikas un finanšu nodaļas ekonomiste Zaiga Kārkliņa, Juridiskās nodaļas vadītāja Evita Grigorjeva un Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika.

Darba grupas uzdevums ir līdz 2023. gada 8. martam izstrādāt un iesniegt domei izskatīšanai komitejās un apstiprināšanai domes sēdē priekšlikumus par Stelpes sākumskolas tālāko darbību no 2023. gada 1. septembra.

• Darba grupa vērtē Stelpes sākumskolas darbību

Izglītības nodaļa seko līdzi izglītojamo skaita dinamikai, mācību programmu nodrošinājumam visās novada izglītības iestādēs. 2022./2023. mācību gadā Stelpes sākumskolā izglītību apgūst 27 izglītojamie, ko nodrošina 11 pedagogi.

Analizējot Stelpes sākumskolas prognozējamo izglītojamo skaitu un pārrunājot to ar skolas direktori, tika secināts, ka nav paredzams skolēnu skaita palielinājums nākamajā mācību gadā. Turpināsies darbs apvienotajās klasēs, kurās mācību stundu (40 minūtes) nav iespējams veltīt attiecīgajam vecumposmam.

Stelpes sākumskola ir vienīgā skola novadā, kur ir apvienotās klases. Lai nodrošinātu kvalitatīvu mācību procesu, skolēnam ir jāmācās viņa vecumam  atbilstošā klasē. Ir jānodrošina iespēja mācīties konkurētspējīgā vidē, daudzveidīgs interešu izglītības piedāvājums, kvalitatīvas fiziskās aktivitātes labi aprīkotā, modernā sporta zālē un stadionā. Jānodrošina iespēja iesaistīties dažādos projektos un nepieciešamības gadījumā saņemt atbalsta pasākumus.

Tā kā tuvumā atrodas citas izglītības iestādes (Vecumnieku vidusskola 12 km, Misas pamatskola 15 km, Valles pamatskola 19 km, Skaistkalnes vidusskola 21 km), darba grupa vērtē iespēju  1. - 6. klases skolēniem nodrošināt izglītību tuvākajās mācību iestādēs. Pašvaldība nodrošina pārvadājumus uz visām minētajām izglītības iestādēm.

Savukārt pirmsskolas izglītība jānodrošina iespējami tuvu bērna dzīvesvietai, tāpēc tiks meklētas iespējas pirmsskolas grupas Stelpes sākumskolas ēkā saglabāt, veidojot struktūrvienību kādai no tuvumā esošajām izglītības iestādēm. Šajā mācību gadā Stelpes sākumskolā pirmsskolas programmu apgūst 16 bērni un strādā divi pedagogi.

Stelpes skolas telpas ir ne tikai mācību iestāde, bet arī kultūras centrs. Darba grupa uzskata, ka nepieciešams saglabāt iespēju amatiermākslas kolektīviem turpināt darbību skolas ēkā. Pašlaik tajā darbojas vidējās paaudzes deju kolektīvs „Stelpe”, amatierteātris  „Re, mēs te!” un sieviešu vokālais ansamblis „Nianse”.

Darba grupas nākamā sanāksme notiks 6. martā, kad turpinās izvērtēt Stelpes sākumskolas tālāko darbību. Lēmums par skolas reorganizāciju tiks pieņemts līdz 2023. gada jūnijam.

• Galvenais uzdevums – nodrošināt kvalitatīvu un iekļaujošu izglītību visā Latvijā

Par skolu tīkla sakārtošanu valsts līmenī tiek runāts jau ilgāku laika posmu, bet atbildība par procesa norisi ir atstāta pašvaldībai. Redzot atsevišķu pašvaldību inertumu, skolu tīkla sakārtošana ir arī viena no valsts prioritātēm izglītībā šajā gadā.

Izglītības un zinātnes ministrija kopā ar Latvijas Pašvaldību savienību un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju ir izveidojusi darba grupu par skolu tīkla kvalitātes uzlabošanu, kas sniegs savu redzējumu par skolu tīklu Latvijā. No 1. marta līdz 1. maijam notiks sarunas ar katru pašvaldību par pašreizējo skolu tīklu, uz datiem balstītu redzējumu par pašvaldību ilgtspējīgām skolām un skolēnu plūsmu uz ilgtspējīgām skolām.

Svarīgākais ir nodrošināt efektīvu skolu tīklu, pieejamus pedagogus, kas ir apmierināti ar savu darbu, kā arī kvalitatīvu izglītību bērniem. Tieši tāpēc tika izveidota darba grupa, kura meklēs veidus, kā uzlabot skolu tīklu.

• Par Stelpes sākumskolu

Skolas ēka būvēta pēc 1927. gada Latvijas izglītības ministra J. Raiņa ierosinājuma izveidot jaunu modernu skolas projektu. Stelpes sākumskolas ēka atklāta 1938. gada 25. septembrī un ir Eiropas kultūras mantojuma celtne.

Skola atrodas Stelpes pagastā, Bauskas novadā, 12 km attālumā no Vecumnieku centra un 25 km - no Bauskas centra.

Iestāde atrodas 1,5 km no Stelpes ciemata centra. Lauku sociāli ekonomiskajā vidē Stelpes skola veic ne tikai izglītības iestādes, bet arī kultūras un informācijas centra funkcijas.

Stelpes sākumskola tika izveidota 2022. gada 1. septembrī, reorganizējot Stelpes pamatskolu saskaņā ar Vecumnieku novada izglītības attīstības stratēģiju 2019.-2023. gadam.

Bauskas novada administrācijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa