16.03.2023.
Skaistkalnes magazīnas klētī tiks izvietota interaktīva ekspozīcija
ERAF projekta “Unikālu ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstībā” LLI-483, GEOTOUR ietvaros, 2023.gada 16.martā tika noslēgts līgums ar SIA “Aspired”, kura ietvaros tiks izveidota interaktīva un izglītojoša ekspozīcija “Karsta kriteņu veidošanās” Skaistkalnes Magazīnas klētī, lai izceltu Skaistkalnes unikalitāti un izglītotu par ģeoloģiskiem un ģeomorfoloģiskiem procesiem šajā pusē. Ekspozīcijas mērķis ir ar multimediju risinājumiem parādīt, kas ir Skaistkalnes karsta kritenes, kā tās rodas, kas notiek zem zemes un virszemē, kā arī gluži vienkārši pārsteigt apmeklētājus. Ekspozīcija būs apskatāma no 2023.gada jūlija.
Ekspozīcijas apmeklējumu varēs papildināt ar pastaigu pa meža takām un apskatīt Skaistkalnes karsta kritenes dabā, kuras atrodas apmēram 4 km no ekspozīcijas Skaistkalnes magazīnā klētī. Karsta kritenes ir Latvijā izteiktākā ģeoloģiskā procesa rezultāts. Tās veidojas, pateicoties zemes dzīlēs esošajiem ģipšakmens un citiem ūdenī šķīstošajiem iežu slāņiem. Mēmeles un Iecavas upju pazemes straumju rezultātā tie tiek izskaloti, veidojot pazemē tukšumus un tad seko iebrukums, kā rezultātā izveidojas karsta kritene. Pie karsta kriteņu ezeriņa - Mežezera ir ierīkota neliela atpūtas vieta un ugunskura vieta, kur var atpūsties pēc pastaigas.
Līdz šim projektā tika organizēti vairāki pārgājieni. Lai pārgājienus padarītu interesantākus un iesaistītu pārgājiena dalībniekus izzinošajā karsta kriteņu procesā, tika izveidotas 5 puzles, kur katrā attēloti pieci dažādi kriteņu veidi šķērsgriezumā, saliekamais galds, kas izmantojams uzdevumu veikšanai skatu laukumā pie Mežezera, ģipša materiāli ģipša darbnīcu organizēšanai un apmetnis gidam.
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
Rakstu sagatavoja:
Projekta vadītāja
Līga Čakāne
29.09.2022.
Turpinās apceļošanas akcija "Atklāj ĢEO vietas" Zemgalē un Ziemeļlietuvā!
Noskaties, kā stāsta varoņiem kuriozi gājis gleznainajās un savdabīgajās Zemgales ģeovietās:
Arī tu vari kļūt par Zemgales dabas draugu!
Skaties video un piedalies akcijā! Video ar subtitriem lietuviešu un angļu valodā pieejami Zemgales Plānošanas reģiona Youtube profilā.
Izzini unikālas, zelta rudens ieskautas ģeovietas, piedaloties ceļošanas akcijā “Atklāj ģeovietas”. Balvā izturīga pārgājienu mugursoma dabas mīļotājam! Vairāk informācijas par akciju un objektu karte.
Interreg Latvia - Lithuania Programme
#IzziniĢEO #AtklājĢEOvieta #LATLIT
Akcija tiek organizēta ar Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam atbalstu projekta Nr. LLI-483 “Unikālo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstībā/ GEOTOUR atbalstu.
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī rakstu saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
21.09.2022.
Piedalies apceļošanas akcijā "Atklāj ĢEO vietas" Zemgalē un Ziemeļlietuvā!
Divu mēnešu garumā no 19. septembra līdz pat 13. novembrim Zemgales plānošanas reģions un Aukštaitijas Aizsargājamo teritoriju direkcija (Biržu reģionālais parks) organizē ceļošanas akciju „Atklāj ĢEO vietas“ Zemgales un Ziemeļlietuvas ģeoloģiskajos un ģeomorfoloģiskajos tūrisma dabas objektos.
Dalība ir pavisam vienkārša:
- Dodies uz kādu no Akcijas objektiem (skati akcijas karti);
- Uzņem foto un dalies ar to savā Facebook vai Instagram profilā (foto jābūt redzamam publiski);
- Atzīmē tēmturi #IzziniĢEO un #AtklājĢEOvietas Latvijā vai #AtraskGEO un #AtraskGEOvietas Lietuvā.
Akcijas noteikumi apskatāmi: ŠEIT.
Akcijas karte: ŠEIT.
Balvās – Katru nedēļu vienam uzvarētājam gan Latvijā, gan Lietuvā balvā noderīga pārgājienu soma!
Balvas tiks piešķirtas katru nedēļu un to ieguvēji tiks izziņoti Zemgales plānošanas reģiona un Biržu reģionālā parka direkcijas Facebook un Instagram profilos.
Akcija tiek organizēta ar Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam atbalstu projekta Nr. LLI-483 “Unikālo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstībā/ GEOTOUR atbalstu.
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī rakstu saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
24.05.2022.
Izzinošs pārgājiens uz Skaistkalnes karsta kritenēm
ERAF projekta “Unikālu ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstībā” LLI-483, GEOTOUR ietvaros, 2022.gada 7.maijā Bauskas novada pašvaldība organizēja izzinošu pārgājienu uz Skaistkalnes karsta kritenēm. Pārgājienā kopā piedalījās trīsdesmit deviņi Bauskas novada iedzīvotāji.
Pārgājienu vadīja Skaistkalnes pagasta novadpētniecības centra "Novadnieki" krājumu glabātāja ‑ lauku tūrisma speciāliste Laima Indriķe. Novadpētniecības centrā pārgājiena dalībnieki tika iepazīstināti ar karsta procesa būtību, sniedzot teorētisko un vizuālo informāciju (iežu paraugi, gatavo izstrādājumu paraugi).
Pēc teorētiskās informācijas saņemšanas, pārgājiena dalībnieki devās iepazīt karsta procesa virszemes izpausmes dabā. Tika apskatītas vairākas karsta kritenes, par katru no tām ir dažādi nostāsti un leģendas, no kā arī radušies nosaukumi kritenēm, piemēram, Kugurdobe, Mežezers, Liepiņdobe, Audžu dobe un Čurkstu dobe. Jaunākā un arī mazākā karsta kritene Skaistkalnē ir radusies 2018.gadā, kura ir nosaukta par Simtgades kriteni.
Atpūtas vietā pie Mežezera pārgājiena dalībnieki izspēlēja dažādas izzinošas spēles - tika liktas puzles ar dažādiem karsta kriteņu veidiem, iepazītas ģipša fizikālās īpašības, izlejot no ģipša dažādas formiņas un veidojot kompozīcijas.
Projekta ietvaros šīs aktivitātes īstenošanai tika izveidotas 5 puzles, kur katrā attēloti pieci dažādi kriteņu veidi šķērsgriezumā, saliekamais galds, kas izmantojams uzdevumu veikšanai skatu laukumā pie Mežezera kritenēm, apmetnis gidam un ģipša materiāli ģipša darbnīcu organizēšanai.
Informāciju sagatavoja:
Bauskas novada pašvaldības iestādes “Bauskas novada administrācija”
Attīstības un būvniecības departamenta
Attīstības un plānošanas nodaļas
projektu vadītāja Līga Čakāne
07.04.2022.
Aicinām iedzīvotājus, pieredzējuša gida pavadībā, 2022. gada 7. maijā piedalīties izzinošā pārgājienā uz Skaistkalnes karsta kritenēm un iepazīt karsta procesa būtību, ieraudzīt karsta procesa virszemes izpausmes dabā un uzzināt vairāk par unikālajiem ģeoloģiskajiem procesiem Natura 2000 teritorijā.
Kopējais paredzamais pārgājiena maršruts būs ap 8 kilometriem, ietverot zināmākās karsta kritenes Skaistkalnes pagastā. Pārgājiena laikā tiks izspēlētas dažādas izzinošas spēles un atjautības uzdevumi, kā arī ģipša darbnīcā būs iespēja iepazīt ģipša fizikālās īpašības.
Ieteicams vilkt ērtus apavus un līdzi ņemt groziņu piknikam atpūtas vietā pie Mežezera.
Tiks nodrošināts bezmaksas transports no Bauskas un Vecumniekiem uz Skaistkalni un atpakaļ. Izbraukšana no Bauskas (Rimi laukums, Pionieru ielā 2) plkst. 10.00, pieturvieta Vecumniekos (t/c “Pīlādzis”) plkst. 10.40. Pasākuma ilgums plānots aptuveni līdz plkst. 15.00.
Dalība pasākumā tikai ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot e-pastā: liga.cakane@bauska.lv vai zvanot pa tālr. +371 22003757.
Projekts tiek organizēts Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 ERAF projekta “Unikālu ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstīšanai”, Geotour, Nr.LLI-483 ietvaros.
11.10.2021.
Projekta ietvaros tiek organizēts pārgājiens uz Skaistkalnes karsta kritenēm
Lai gūtu dziļāku izpratni par karsta procesa būtību, 21.oktobrī tūristiem tiek piedāvāts doties izzinošā pārgājienā pieredzējuša tūrisma speciālista pavadībā.
Pārgājiens tiek organizēts ERAF projekta “Unikālu ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstībā” LLI-483, GEOTOUR (turpmāk – projekts) ietvaros. Pārgājienu vadīs Skaistkalnes pagasta novadpētniecības centra "Novadnieki" krājumu glabātāja-lauku tūrisma speciāliste Laima Indriķe. Pārgājiena dalībnieki tiks iepazīstināti ar karsta procesa būtību, sniedzot teorētisko un vizuālo informāciju, kā arī būs skatāmas karsta procesa virszemes izpausmes dabā pārgājiena laikā Natura 2000 teritorijā.
Kopējais paredzamais pārgājiena maršruts būs ap 8 km, ietverot zināmākās karsta kritenes Skaistkalnes pagastā. Pārgājiena laikā tiks izspēlētas dažādas izzinošas spēles un atjautības uzdevumi, kā arī ģipša darbnīcā būs iespēja iepazīt ģipša fizikālās īpašības.
Dalībnieki aicināti izvēlēties pārgājienam atbilstošu apģērbu un apavus, kā arī nodrošināties lietus gadījumā. Līdzi lūdzam paņemt uzkodas nelielam piknikam atpūtas vietā pie Mežezera.
Lai nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu uz Skaistkalni, no Vecumniekiem tiks nodrošināts bezmaksas transports. Izbraukšana plkst.10:30 no t/c “Pīlādzis”, pasākuma ilgums plānots līdz plkst. 16.00.
Dalība pasākumā tikai ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot e-pastā: alina.zukauska@vecumnieki.lv vai zvanot pa tālr. 29182161 (Alīna).
Pārgājienā var piedalīties personas ar derīgu Covid 19 sertifikātu (uzrādot personu apliecinošu dokumentu), kas parāda, ka persona ir:
- vakcinējusies pret Covid 19;
- pēdējā pusgada laikā ir pārslimojusi Covid 19;
- pēdējo 48 stundu laikā ir veikusi Covid 19 testu un tā rezultāts ir negatīvs.
Informāciju sagatavoja:
Alīna Žukauska
Bauskas pašvaldības iestādes
“Vecumnieku novada dome”
Attīstības plānošanas nodaļas
projektu koordinatore
Tālr. 63920596
e-pasts: alina.zukauska@vecumnieki.lv
www.vecumnieki.lv